„Já jsem se k tomu dostal přes partičku, která jezdí na skatech. Každá graffiti crew (skupina, pozn. red.) má svůj vlastní styl a vlastní výtvarné vyjádření,“ vysvětluje sprejer, který si kvůli svému ilegálnímu koničku nepřál zveřejnit své jméno.Každý se techniku malování musí naučit sám.

„Pro graffiti existují speciální barvy. Jsou poměrně drahé. Každý se na ně snaží sehnat peníze různě. Třeba z brigád nebo z kapesného, někteří už mají práci,“ říká sprejer.

Místa, na která se graffiti kreslí, mají různou prestiž. „Legální plochy dávají sprejerům čas na to, aby si s obrazem vyhráli. Pak jsou místa, kde jsou třeba kamery nebo tam chodí spousta lidí. Taky třeba paneláky, vrcholem jsou samozřejmě vlaky nebo metro. Graffiti se na těchto plochách cení mnohem víc. A dotyčný pak stoupá v ceně,“ objasňuje sprejer.

Rodiče většiny sprejerů nemají ani ponětí, že jejich ratolesti patří mezi sprejery. „Většina rodičů se to dozví ve chvíli, když někoho z nás chytí policie. Mí rodiče věděli, že kreslím. Naivně si však mysleli, že jen na legálních plochách,“ říká.