Býk, zuřivě se vzpínající v ohradě a na jeho hřbetě muž se stetsonem bojující o udržení. Kdo si myslí, že správný kovboj se musí jmenovat Joe nebo Bill, ten se mýlí. Třiatřicetiletý Radek Bačovský bydlí ve Znojmě, pracuje jako realitní makléř a místo obrazů mu na zdi visí vypreparované buvolí a býčí hlavy. Bačovský, kamarády přezdívaný Diesel, má rád býky tak, jako žokej koně. Více než pět let provozuje bull riding, tedy jízdu na divokém býku. Je i předsedou Cowboy Rebels Teamu. Doma však na býcích jezdit nemůže, zakazuje to totiž zákon.

Co je to bull riding?
Je to americký národní sport, který se jezdí i všude po Evropě. U nás v Česku je však zakázaný. Ze startovacího boxu vyjede závodník na býkovi, ke kterému má jezdec přivázanou ruku speciálním provazem. Po vypuštění do arény na něm musí vydržet sedět osm vteřin. Druhou ruku musí přitom držet zvednutou nad úrovní ramen. Porota při závodech hodnotí styl jezdce i skákání býka. Pokud však nevydrží sedět požadovanou dobu na býkově hřbetu, tak nedostane žádné body.

Proč je to u nás zakázané?
Naši zákonodárci rozhodli, že je to týrání zvířat. Nyní jsme ve fázi jednání a snažíme se, aby se tento druh sportu u nás uzákonil. Chtěli bychom požádat o pomoc i naši senátorku.

Bylo to tak vždycky?
To ne, dříve byl u nás tým, který byl zaměřený na americké rodeo. Jezdily se po Česku velké akce. Jenže tým se rozpadl. Bylo mi to líto, proto jsem obvolal kluky a dali jsme se znovu dohromady. Už čtyři roky opět fungujeme.

Kde jezdíte?
Jezdíme na ranči v Orlických horách i po Evropě. Pořádáme neoficiální soutěže i u nás. Je to však jeden z nejtvrdších sportů na světě, při kterém zemře mnoho lidí.

Jak jste se k němu dostal?
Asi před pěti lety úplně náhodou. Kamarád dělal klauna v aréně. Když totiž jezdec spadne, tak klaun má za úkol nalákat býka na sebe a jezdec musí mít možnost utéct. Vsadil jsem se, že na býka sednu taky. Nejdůležitější bylo překonat strach. Dnes mám býky moc rád.

Jak tenhle druh sportu vznikl?
Když se honáci dobytka sjížděli na trhy, na kterých se s býky obchodovalo, tak chtěli dokázat svou sílu. Od toho pak vznikl bull riding.

Měl jste vážné zranění?
Před dvěma roky jsem se vážně zranil. Býk odešel do arény, naháněli jsme ho zpět, jenže jsem už nestihl utéct. Tak si se mnou pohrál a rok a půl jsem se ze zranění nemohl dostat. Zranil mě na hlavě a měl jsem krvácení do mozku.

Co vás přimělo pokračovat v jízdě na divokém býkovi?
Oslovila nás pražská filmová produkce. Režisérka Adéla Kroupová získala dotaci na natočení filmu o českém westernu. Film se jmenuje Úplně první kovboj. Lidé uvidí strhující drama o býcích a lidech. Natáčení dokumentu trvalo asi rok a půl. Nyní je ve stadiu dodělávek. Pokud vše dobře dopadne, film brzy půjde v kinech.

Co všechno lidé ve filmu uvidí?
Například jak trénujeme v Orlických horách na ranči u Milana Cejpa, který je považován za legendu tohoto sportu u nás. Vrcholem všeho potom byla návštěva Ameriky.

Zúčastnili jste se v Americe závodů?
Organizátoři nás pustili do dvou disciplín. V kácení telete, kdy musí kovboj zastavit tele a položit je na zem. V bull ridingu jsme si vylosovali nejagresivnější býky, ale závody jsme vyhráli.

Jaký máte sen?
Mým snem je postavit ranč, v něm chovat býky a ročně uspořádat spoustu akcí. Věřím, že by to lidi v Česku zajímalo.