Další díly seriálu Podnikání na Znojemsku naleznete

ZDE

„Na všech posuzovaných relevantních trzích, tedy prodej obilovin, olejnin, krmných směsí, skladování rostlinných komodit, chovu a prodeje jatečních vepřů a velkoobchodního prodeje nezpracovaného mléka, bude nárůst tržního podílu skupiny Agrofert v důsledku spojení minimální a i nadále bude na dotčených trzích zachována konkurence v podobě dalších zemědělských prvovýrobců,“ informoval předsedu ÚOHS Petr Rafaj.

„Posuzované spojení tedy nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a to zejména vzhledem k nízkému nárůstu tržních podílů spojujících se stran,“ dodal Rafaj.

Agrofert již dříve svůj zájem o největší zemědělský podnik na Znojemsku potvrdil. „Skutečně je pravdou, že společnost Agrofert koupila od společnosti Agro Jevišovice v červnu 2010 farmy na výrobu brojlerů a vybrané pozemky. Hlavním důvodem byla potřeba skupiny Agrofert zachovat kontinuální výrobu kuřat a dále ji rozvíjet v souladu s rozšiřováním zpracovávatelské kapacity v našem výrobním závodě v Modřicích. Nynější akvizice je pokračováním této koupě. Naším zájmem je i rozšiřování chovu prasat, masného skotu, výroby mléka a dalších aktivitách, ve kterých podniká Agro Jevišovice,“ uvedl již začátkem ledna výkonný ředitel holdingu Petr Cingr.

Agrofert naopak nemá zájem třeba o bioplynovou stanici ve Velkém Karlově. „Nejednáme o koupi všech společností skupiny Agro Jevišovice. V případě zdárného dokončení transakce ale zemědělskou prvovýrobu zachováme. Budeme spíše uvažovat o jejím rozšíření a zefektivnění,“ dodal Cingr.

Společnost Navos náleží do skupiny Agrofert Holding, která podniká v řadě oblastí zemědělství, potravinářského a chemického průmyslu. Citonice Agro je mateřskou společností několika firem, zejména pak Agro Jevišovice, podnikající zejména v oblasti zemědělské prvovýroby. V případě jevišovického zemědělského podniku jde o jednoho z největších tuzemských producentů kuřecího masa a mléka se základním kapitálem skoro čtvrt miliardy korun.

Ve více než dvaceti střediscích pro něj pracuje tři sta padesát pracovníků. Chová tři tisíce kusů hovězího dobytka, kolem čtyřiceti tisíc prasat a obhospodařuje přes devět tisíc hektarů půdy nejen na Znojemsku, ale i v sousedním Třebíčsku a Břeclavsku. Kromě toho má své filiálky i na Slovensku a v Rumunsku.

Agrofert je zase jedničkou tuzemského zemědělsko - potravinářského sektoru. Předloni dokončil akvizici největšího konkurenta v oboru, podniku Agropol Group, patřícího do té doby podnikateli Jiřímu Malúšovi.

Naproti tomu Agro Jevišovice řešilo vloni finanční problémy. Jejich vyústěním byla právě změna právní formy z družstva na akciovou společnost.
Šéf jevišovické firmy zájem Babišova Agrofertu rovněž potvrdil.

„S Agrofertem skutečně jednáme o prodeji. O tom, čeho všeho by se měl prodej týkat, je předčasné mluvit. Až budou jednání ve finále, všechno zveřejním,“ řekl Bohumír Rada.

Ten vloni získal majoritní podíl právě v Agru Jevišovice. Součástí poslední březnové členské schůze družstevníků bylo i odsouhlasení prodeje aktiv družstva souvisejících s výkrmem drůbeže a zahrnujícím jak movité věci, třeba technologické linky, tak i nemovitosti. Mezi nimi figurovaly především pozemky a haly pro výkrm drůbeže. Kupní cena byla stanovena na téměř čtvrt miliardy korun. Třicet milionů z toho mělo přitom jít na umoření dluhu právě Agrofertu, zbytek na pokrytí bankovních úvěrů.