Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

Ve vsi se mísí kýčovité a křiklavé fasády veřejných domů s tradičními vesnickými staveními, bouřlivý nočním ruch s poklidným vesnickým životem.
Místním se ale ve Chvalovicích žije dobře. Rozkvět obce vnímá jeden z rodáků Michal Cenko. „Za dvacet let se dědina změnila k nepoznání. Chvalovice jsou nádherné a jsem moc spokojený s komfortem, který nám obec nabízí. Máme tu veškeré služby, plyn, kanalizaci, všechno se tu opravilo. Nemusíme platit třeba poplatek za psa a mluví se i o tom, že nebudeme platit ani za popelnice. Věříme, že nový starosta bude dobrým pokračovatelem bývalého starosty Stáni. Ten byl výborný a vždycky jsem ho volil,“ mne si ruce Cenko.

Bývalý starosta Jaroslav Stáňa zemřel ve věku nedožitých třiašedesáti let v poslední den loňského roku. V době, kdy byl prvním mužem obce, se rozjel kolotoč bouřlivých diskuzí například kolem obecních pozemků. Stáňa je chtěl prodat svým synům za dvacet korun za metr čtvereční. Ti by koupí ušetřili více než milion korun.

Post starosty získal koncem ledna bývalý místostarosta Zdeněk Karpinski. Oba muži spolu pracovali jako údržbáři v jednom z kasín na bývalém hraničním přechodu Hatě. Ze svých plánů do budoucna však Karpinski nechce nic poodhalit. „Nezlobte se, zatím jsem ve funkci krátce a neschválili jsme ještě ani rozpočet,“ říká starosta.

Vloni, ještě za bývalého starosty, otevřel soukromý podnikatel na návsi Chvalovic Prehistorický park. Na návštěvníky tu hned u vchodu číhá pravěký ještěr. Plastový model zvířete se tu krčí ve stínu opravené věžičky místního zrekonstruovaného kostela.

K rozvoji obce přispívá penězi především místní část Hatě s bývalým hraničním přechodem a obchodními centry. Před vstupem do jednoho z nich na návštěvníky chrlí dým kýčovitý drak. Jiné budovy v sobě skrývají prodejny se značkovým oblečením, směnárnami, čtyřhvězdičkový hotel, kasino i benzinovou pumpu.

Opravy z obecní kasy

Vesnice má dnes nové silnice, domy svítí opravenými fasádami, projíždějící vidí upravenou náves i novou zeď hřbitova s tepaným plotem.
Na to vše přispívá obecní kasa, která je nejbohatší, v přepočtu na obyvatele, ze všech obcí i měst na Znojemsku. Chvalovice s téměř pěti sty obyvateli předloni hospodařily s třiačtyřicetimilionovým rozpočtem. Bohatne především díky kasinům v bývalé bezcelní zóně.

Zatímco vesnice u hranic počítala vloni se zhruba sto tisíci na jednoho obyvatele, Znojmo jen se třetinou této sumy. Díky tomu mohli chvalovičtí například vybudovat za skoro devět a půl milionu korun dětský zábavní park.

Před lety zde postavili zázemí pro fotbalisty s restaurací a tenisovými kurty, zbrusu novou požární zbrojnici a také obecní úřad. Přestože ten stávající zrekonstruovali teprve před pár lety.

Chvalovičtí žijí bohatým kulturním a sportovním životem. Funguje zde klub maminek, sportovní a rybářský spolek, působí zde i dobrovolní hasiči.
„Hasičskou tradici se snažíme držet už mnoho let a nyní máme přes čtyřicet členů. Pravidelně jezdíme i na závody, které jsme už čtyřikrát vyhráli. Kromě nové hasičské zbrojnice se můžeme pochlubit novým zásahovým autem za téměř dva miliony korun,“ popisuje místní hasič Robert Vaněk, který je zároveň místostarostou obce.

Vzpomíná si i na velký požár, který poničil nákupní centrum v prosinci 2006.
Způsobil ho asijský stánkař z největší tržnice v republice neopatrným odpalováním petard. Přitom samotná tržnice je velmi často cílem kontrol obchodní inspekce, která zde nachází padělky za miliony korun.

Podnikání v obci

Ve Chvalovicích panuje čilý podnikatelský ruch. Lidé zde najdou obchod s vinařskými potřebami, několik autoopraven a hotel, ale také mnoho prodejen s asijským zbožím.

Chvalovičtí se mohou pochlubit i vzornou obecní kronikou, kterou už dvacet let pečlivě vede Marie Straková. Získala za ni ocenění v celostátní soutěži Vesnice roku.

Obec se pyšní čtvrtým místem v soutěži Obec přátelská rodině. A to přesto, že je vesnicí s největší koncentrací nočních podniků.
Chvalovičtí se stále těší i na dlouho očekávanou stavbu zábavního parku v Hatích. Plánuje ho rakouský podnikatel Ronald Seunig pod názvem Země lží.

Další atrakcí, především pro turisty, se má stát vyhlídková věž, maxi šachy, lanovka, adrenalinový zorbing, ale také plavba na gondolách či autodráha pro malé i dospělé u nákupního centra Excalibur City. Vše by přitom měla obklopovat bujná zeleň s množstvím stromů, letní parné dny by měly zpříjemnit vodní plochy i fontány. Z kdysi mrtvé vesničky za železnou oponou by se tak definitivně stalo tuzemské Las Vegas.

SYLVA PAVLAČKOVÁ
ILONA PERGROVÁ