Mezi tradičně se opakující patří prosiměřické setkání cestovatelů a přátel turistiky nazvané Cesty. Třiadvacátý ročník tohoto turistického festivalu se koná dnes a zítra Na Střelnici v Prosiměřicích. Na akci si dají dostaveníčko cestovatelé, kteří prezentují zážitky ze svých cest a představují své fotografie a filmy.

„Přijíždějí přátelé cestování a turistiky nejen z celé České republiky ale i ze zahraničí,“ oznamují internetové stránky www.cestyglobe.estranky.cz, kde je možné najít i aktuální program celého letošního ročníku.

„Na akci se dostaví třeba Víťa Dostál, který přejel zeměkouli na bicyklu. Dále přijede také legendární cestovatel Miroslav Zikmund. Ten za námi přijíždí pravidelně každý rok. Stal se také čestným občanem Prosiměřic,“ doplnil jeden z hlavních organizátorů Jaromír Polák.
Zájemci, kteří navštíví přednášky, se mohou dozvědět například o Texasu, Gruzii, Kubě, Sibiři a řadě dalších oblastí světa.

Tradiční císařské posvícení se tento víkend odehrává v Hlubokých Mašůvkách.
„Odpoledne stavíme máj, večer je pak posvícenská zábava, kde hraje kapela Klaxon,“ popsal dnešní program starosta obce Ladislav Vaněk.

Sezení u máje

Hlavní program připravili místní na neděli. „V osm ráno je mše a po ní obchází naše mládež vesnici a zve na odpolední posezení u máje. Tam se tančí a také se říkají takové vtipné glosy na to, co se během roku událo. To lidi vždy přiláká, protože se dozví, co se stalo,“ dodal starosta Vaněk. V neděli bude hrát dechová muzika Amatéři.

Každou třetí sobotu v měsíci se v Miroslavi konají trhy a nesou označení podle produktu, který je v dané sezóně aktuálně v nabídce. Dnešní trhy mají přízvisko burčákové. Nebude se tam ale prodávat pouze víno nebo burčák.

„Jedná se klasické trhy, na kterých lze koupit ovoce, zeleninu, proutěné zboží, oblečení, ale také grilovaná kuřata nebo klobásy,“ řekl místostarosta města Roman Volf.

Pokud bude větrno, bude dnešek patřit také příznivcům pouštění draků. Již po třinácté se na vranovské pláži koná Vranovská drakiáda. Začátek je ve dvě hodiny.

Milovníci vína mohou dnes od jedenácti hodin dopoledne do osmi hodin večer ochutnávat sto padesát devět vzorků vín ze Znojemské vinařské podoblasti. Degustace se koná v Hotelu Lahofer. Představovaná vína se účastnila nominace do celorepublikové soutěže Národní soutěž vín Svazu vinařů ČR – Salon vín 2011. Prodej vzorků bude tradičně přes bločky, které si lze na akci zakoupit.

Šramlfest

Ve znojemské Hospůdce Na Věčnosti se dnes od půl osmé večer uskuteční Podzimní Šramlfest. Pořadatelé mají na programu divadelní představení spolku DNO s názvem Svět podle Fagi. Hudební složku festivalu zajistí mezinárodní world music sestava East Affair.