VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Džbánice: bývalý úkryt ženy prezidenta

Džbánice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Malebná vesnička, která patří k nejmenším a málo známým obcím na Znojemsku, má ve své paměti dramatický příběh z druhé světové války.

28.10.2010
SDÍLEJ:

Vyprávět by ve Džbánicích mohla každá zeď. Nejvíce však asi ty zdi, které skrývaly ženu generála Ludvíka Svobody. Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Džbánice se totiž zapsaly do národních dějin tím, že v podzemí obchodu Františky Černé, v domě s číslem popisným šedesát, skrývali místní lidé dva roky manželku československého generála Ludvíka Svobody, pozdějšího prezidenta, se svou dcerou. Díky ochotě a odvaze džbánických se žena i s dítětem dočkaly osvobození. Ukrýváním rodinných příslušníků velitele československých jednotek, bojujících tehdy v Sovětském svazu, tak lidé riskovali svůj život.

Prezidentova dcera Zoe Klusáková – Svobodová si zachovala osobní vztah k obci a navrhovala, že by ve zdejší nevyužívané budově základní školy mohlo vzniknout muzeum Ludvíka Svobody. „Jenže všechno záleží na finančních možnostech. Proto škola zatím nenašla žádné využití. Můžeme se však pochlubit pamětní medailí za záslužnou práci pro přátelství mezi národy od Společnosti Ludvíka Svobody, kterou nám před dvěma roky předala právě dcera armádního generála,“ řekla první žena Džbánic Jaroslava Kulhánková.

Právě škola je pro zastupitele velkým oříškem. Chtěli by pro prázdný objekt najít vhodné uplatnění. „Děti tedy jezdí do škol ve vzdálených Vémyslicích, Višňové a Moravském Krumlově. V Džbáncích v současné době žije sto šedesát lidí a věkový průměr je necelých čtyřicet let. Díky mladým, kteří po sedmnácti letech obnovili místní tradici, se ve vsi koná pouť,“ pochválila místní starostka.

Džbáničtí se společně schází i při různých příležitostech. „Na smrtnou neděli chodí po obci dívky, chlapci si zase nedovedou představit velikonoce bez hrkání. Na jaře i podzim ještě pořádají taneční zábavu,“ vypočítala Kulhánková.

Kromě aktivní mládeže má velký podíl na kulturním a společenském životě i místní sdružení myslivců Cinkulka. K jejich oblíbeným akcím patří posezení po honu a naháňce. „Staráme se o drobnou zvěř, vysazujeme okrasné i ovocné stromky, chováme bažanty, které potom vypouštíme a zase chytáme. Snažíme se obci pomocí brigád vycházet ve všem vstříc a musím říct, že spolupráce je na velmi dobré úrovni,“ pochválil hospodář mysliveckého sdružení Cinkulka Milan Jelínek.

V uplynulých letech obec investovala do oprav silnic. „Další velkou investicí byla oprava mostu přes Míšovický potok, který se v loňském roce propadl. Zmodernizovali jsme prodejnu se smíšeným zbožím tak, aby vyhovovala hygienickým podmínkám. V kulturním domě jsme vyměnili okna, opravili jsme střechu a zrekonstruovali toalety. Ještě zbývá udělat podlahy a fasádu,“ dodala první žena Džbánic.

Zastupitelé obce mají v plánu dokončit opravy silnic a chtějí pokračovat ve stavbě víceúčelového hřiště. „Máme jenom hřiště s umělým povrchem bez potřebného zázemí a schází ještě prostor s houpačkami pro nejmenší děti,“ řekla starostka.

Malá obec nedávno spustila nové internetové stránky, které jsou zatím bez informací. „Chtěli bychom, aby obsahovaly všechny základní informace, konané akce i fotografie,“ přála si starostka.

Poloha Džbánic
Malá vesnice leží poměrně vysoko na kopci v nadmořské výšce 321 metrů až k vrcholu Tanárka. Džbánice se nachází dvanáct kilometrů jihovýchodně od Moravského Krumlova a dvaadvacet severozápadně od Znojma.

Historie obce
- První písemná zmínka o obci se datuje na 29. prosince 1253.

Archeologické nálezy

V roce 1937 v polní trati Marhulky nalezl řídící učitel Jaroslav Horňanský unikátní hromadný hrob z dob prvních zemědělců. Ukrýval kromě dvanácti lidských koster dospělých a dětí i lebku psa, několik celých i rozbitých nádob a náhrdelník z kamenných korálků. Nádoby byly zdobené bílým geometrickým vzorem. Jsou skvělou ukázkou hrnčířského umění a patří do moravské malované keramiky. Všechny nálezy jsou uložené v moravském zemském muzeu v Brně.

Památky a pamětihodnosti Džbánic

Kaple svatého Gottharda stojí uprostřed vesnice od roku 1846. Svatý Gotthard byl až do roku 1807 patronem trstěnického kostela. Po přesvěcení kostela na Povýšení sv. Kříže postavili farníci světci džbanickou kapli.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost

Autor: Sylva Pavlačková

28.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Znojma prohráli na tripu oba zápasy. V Salzburgu i Dornbirnu.

Orlí mantra pro postup do play-off: tři výhry v řadě

V Popicích u Znojma vzniká muzeum Charlese Sealsfielda
7

Znojmo dostalo darem dům Charlese Sealsfielda

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

Placené parkoviště? Místní budou mít v Mikulově přednost na úkor turistů

Jižní Morava – Největší problém je, že nikdo neví, jak se má systém parkování změnit. Tak reagoval na plánované dopravní změny v Mikulově na Břeclavsku tamní obyvatel Michal Solařík. A není jediný. „Na městském facebooku lidé v diskuzi marně hledají odpovědi,“ prohlásil. Mikulov hodlá pomoci místním. Ty upřednostnili i při parkování v centru Znojma.

Lucrezia se Zonygou oživí pověst O obří hlavě

Znojmo - Kouzlu rytířské doby propadl Antonín Maceček před sedmnácti lety. Založil kapelu Lucrezia Borgia, pořídil dobové kostýmy a společně se svými muzikanty je vítaným zpestřením historických akcí či hudebních slavností. Jejich muziku lze přirovnat k historizujícímu folku. Nyní se Maceček rozhodl zhudebnit znojemskou pověst O obří hlavě. „Těsně před Vánocemi vyjde dlouho slibované nové dvojcédéčko se zhudebněnou pověstí,“ prozrazuje Maceček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT