VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farmáři pomáhají přežít rostlinám a zvířatům

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Areál bývalého kravína v Popicích noví majitelé Bogdanovi právě přestavují na penzion. Zázemí zde našla ale i malá farma. Stádo ovcí pomáhá udržovat přilehlý areál s loukami, pastvinami a četnými stromy a keři. Ovce, „živé sekačky“, udržují trávníky a přitom nepřímo zamezují zarůstání okolí penzionu nežádoucí bylinnou a dřevinnou vegetací.

27.4.2011
SDÍLEJ:

Stádo na Kraví hoře.Foto: Správa Národního parku Podyjí/Petr Lazárek

Spásané plochy pro svůj život navíc potřebuje například i vzácný koniklec velkokvětý, křivatec český, vstavač kukačka či kudlanka nábožná. Podobně jako Bogdanovi spojila farmaření s nabídkou ubytování a jiných služeb řada dalších drobných zemědělců v Národním parku Podyjí a jeho ochranném pásmu. Drobní farmáři navíc umožňují přežití i ohroženým rostlinám a živočichům.

Zemědělské hospodaření se službami turistům spojuje také areál penzionu s koňskými stájemi a jízdárnou „Osada Havranů“ v nedaleké obci Hnanice. Na jeho chodu se podílejí manželé Chvatíkovi. V okolí obce tak návštěvníci narazí na několik výběhů s koňmi, ve kterých se prohánějí jejich čtyřnozí svěřenci. Některé plochy poskytla koňské farmě do pronájmu přímo Správa NP Podyjí. Důvodem je fakt, že šetrná koňská pastva umožňuje přežití naprosto unikátních druhů hmyzu.

Žijí zde díky ní vzácní brouci, kteří se živí koňskými koblihami, nebo i zvláště chráněný noční motýl bourovec trnkový. Louky a pastviny mají i velmi kladný vliv na udržení hodnotného krajinného rázu okolí Hnanic a v této intenzivně využívané zemědělské a viniční krajině zachovávají pestrou mozaiku vyskytujících se rostlinných a živočišných kultur a biotopů.

Na pastvinách v okolí Popické kaple či na Popických kopečcích se mohou lidé setkat s ovcemi farmáře Vítězslava Soviše. Spásají většinou vřesoviště a stepní trávníky. Bez jejich péče by tato cenná území zarůstala. Převahu by zde získala agresivní tráva třtina křovištní či nežádoucí náletové akáty, trnky nebo šípky.

Chov ovcí

Sovišova farma, která se specializuje kromě chovu ovcí i na rostlinnou výrobu, je zaregistrována v certifikovaném systému ekologického zemědělství. Hospodaření ekologického zemědělce se v Česku řídí speciálním zákonem a jeho dodržování pravidelně kontroluje ministerstvo zemědělství. Své produkty označují ekologičtí zemědělci chráněnou značkou pro biopotraviny.

Při pěstování rostlin se ekozemědělci vyhýbají syntetickým hnojivům. Úrodnost půdy zvyšují přiměřeným hnojením statkovými hnojivy. Dodržují také vyvážené osevní postupy a střídání plodin.

V ekologických chovech jsou zvířata ustájena přirozenými způsoby, mají možnost výběhu a pastvy. Důležitá je jejich pohoda, která je rovněž prevencí nemocí. Brání například stresu. Nepoužívají se preventivně antibiotika, zakázáno je používání hormonálních přípravků.

Nejdéle hospodařícím ekologickým zemědělcem v ochranném pásmu Národního parku Podyjí je Petr Kosmák. Jeho farma se specializuje na ekologický chov ovcí a k tomu přidružené hospodaření na loukách a polích. I v zimním období musí totiž farmáři krmit ovce z ekologického chovu senem a jadrnými krmivy vypěstovanými v systémech ekologického zemědělství.

Ekologický farmář tak musí i „zrní“ vypěstovat ekologicky. Z této skutečnosti opět profituje příroda a krajina. Na orné půdě v ekologickém systému, kde se nesmí používat herbicidy a insekticidy, vegetují vzácné druhy polních plevelů, které z naší krajiny prakticky vymizely.

V Podyjí se tak můžeme setkat s kvetoucími exempláři hlaváčku letního a plamenného, nepatrnce rolního, chrpy modráku, myšího ocásku nejmenšího, bračky rolní či kozlíčku zubatého. A na tyto vzácné polní plevele jsou dále vázány vzácné druhy brouků, motýlů či ptáků. Vše dohromady potom tvoří malebnou a pestrou krajinu.

Drobní zemědělci

Zde se koloběh uzavírá – systémy ekologického zemědělství jsou nenahraditelné i ve zvláště chráněných územích, mezi něž Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo patří. O tom, že se stav krásných vřesovišť na Kraví hoře u Znojma výrazně zlepšuje a pastva ovcí z Kosmákovy farmy je zde nenahraditelná, dnes již pochybuje málokdo.

Z ekologického a šetrného farmaření těží i zvířata a rostliny na druhém břehu řeky. Je to především území bývalé vojenské Mašovické střelnice. Travnaté plochy s četnými křovinami a solitérními stromy umožňují rozmnožování vzácného a chráněného ptáka – pěnice vlašské. Tento nenápadný pěvec patří mezi nejvzácnější ptáky Podyjí. O unikátní oblast se přitom stará řada drobných zemědělců z nedalekých Mašovic a bez jejich pravidelné a šetrné péče by se území neobešlo. Kosí se zde louky, místy se pase stádo ovcí. Tento způsob péče zajišťuje zachování cenných biotopů, kvůli nimž byla Mašovická střelnice vyhlášena jako chráněné území soustavy Natura 2000 – Evropsky významná lokalita.

Malé farmy s penziony rodinného typu a se službami pro turisty nebo farmy ekologických zemědělců představují ideální řešení i příklad možného rozvoje agroturistiky v regionu Národního parku Podyjí. I státní ochrana přírody ve svých strategiích preferuje právě rozvoj takzvané měkké turistiky, kam agroturistika či vinařská turistika patří. Z podnikání drobným zemědělcům a ekologickým farmářů má nemalý užitek i vzácná příroda a malebná krajina Podyjí.

VERONIKA DUBOVSKÁ (Autorka má na Správě Národního parku Podyjí na starosti krajinnou ekologii a zemědělství)

27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 16 000 Kč

Technici přístrojů, strojů a zařízení v ostatních průmyslových oborech Přijímací technik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: přijímací technik pro servis strojů, komunikace se zákazníky,příjem a vyřizování zakázek, objednávání a evidence náhradních dílů, řešení reklamací, předávání strojů, ŘP-B, zaměstnanecké benefity, školení v zahraničí,. Pracoviště: Hitl, s.r.o., 672 01 Moravský Krumlov. Informace: Jiří Hitl, +420 602 487 456.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé ČJ a VV. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vzdělání VŠ pedagogické podmínkou, aprobace ČJV, schopnost výuky ostatních předmětů jako VV, apod. prof. životopis na mail:. Pracoviště: Základní škola, dyjákovice, okres znojmo, příspěvková organizace, 671 26 Dyjákovice. Informace: Roman Štrunc, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 74 Kč

Prodavači potravinářského zboží Brigáda - prodavač/ka Karlova pekárna s.r.o. - Znojmo. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Očekáváme: , - praxi v pultovém prodeji výhodou, popř. zaučíme , - praxi v práci s pokladnou výhodou, popř. zaučíme , - spolehlivost, důslednost, časovou flexibilitu , - vyučení v oboru - výhodou , - trestní bezúhonnost , - zdravotní průkaz , V případě, že Vás nabízená pozice zaujala, zašlete svůj životopis na email: brezovska.lucie@karlova-pekarna.cz nebo volejte na tel. 724 620 454. Pracoviště: Karlova pekárna s.r.o.- znojmo, Dolní Česká, č.p. 345, 669 02 Znojmo 2. Informace: Březovská Lucie, +420 724 620 454.

Obchod - Obchod Nákupčí 21 000 Kč

Nákupčí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: uživatelská znalost výpočetní techniky, MS Office podmínkou, uvítáme zkušenosti v oblasti nákupu, optimalizace nákupu, orientace na úspory , komunikační schopnosti, znalost AJ: schopnost emailové a telefonické komunikace s dodavateli, NÁPLŇ RÁCE, zajištění operativního nákupu pro kovovýrobu, zpracovávání základních statistik a přehledů, ověřování, kontrola dodavatelských faktur, NABÍZÍME:, stabilní zaměstnání ve společnosti s tradicí. Pracoviště: Haas profile s.r.o., Vranovská, č.p. 358, 669 04 Znojmo 4. Informace: Lenka Šimková, +420 515 262 028.


Ilustrační foto

Kraj se ponoří do velikonočního veselí. Chorvaté darují Brnu dvoumetrové vejce

Kapelník Ocelotu Jindřich Novotný.
3

Ocelot vyhrál song měsíce března. V Los Angeles

Festival Jeden svět ukáže propagandu, problémy imigrantů i Tibet

Znojmo – Čtyři večery, osm projekcí a zajímaví hosté v doprovodných debatách. Takový bude letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ve znojemském kině Svět začíná v úterý 20. března. 

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Střelba v Brně: Postřelený ve vážném stavu, policisté už pachatele zadrželi

Brno - Po několika výstřelech padl k zemi mladý muž. Na náměstí Svornosti v brněnských Žabovřeskách se v úterý před půl šestou odpoledne střílelo.

Piráty ve Znojmě povede do komunálních voleb Pavel Nevrkla

Znojmo – Piráti ze Znojemska už mají jasného lídra pro podzimní komunální volby ve Znojmě. „Stal se jím člen Pirátské strany Pavel Nevrkla, který je zároveň čtvrtým místopředsedou pirátského krajského sdružení v Jihomoravském kraji,“ informoval předseda MS Znojemsko Lukáš Dubec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT