Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hluboké Mašůvky: poutní místo i kvetoucí ves

Hluboké Mašůvky /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ – Devadesát nových rodinných domů vzniká na okraji obce. Známá je svým duchovním životem, moderní tvář jí dává letecké modelářství

9.7.2010
SDÍLEJ:

Hluboké mašůvky žijí křesťanskou tradicí i moderním způsobem. Nedaleko kostela rozjímají věřící u Lurdské jeskyně, opačný konec obce zaznamenává rozvoj soukromého stavebnictví.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Známé poutní místo, kde se každoročně scházejí davy věřících i nevěřících lidí, se zarývá do malebného údolí Plenkovického potoka zhruba deset kilometrů severně od Znojma. Mašůvecký dolíček poskytuje klid nejen v podobě vycházek Báboveckým lesem směrem ke zřícenině Lapikus, klid mají také všichni majitelé mobilních telefonů. V údolí totiž není signál.

Městský život v údolí

První vesnice za Příměticemi směrem do Jevišovic láká stále více lidí z města ke klidnému bydlení. Dnes v Mašůvkách žije téměř osm set obyvatel.

„Naše obec začíná žít tak trochu městským životem. Stále se rozrůstáme, máme solidní občanskou vybavenost a výhodu klidného bydlení. Ve vsi je škola, pošta, čistírna odpadních vod a polovinu obce máme odkanalizovanou. Letos jsme získali dotaci dvacet milionů korun na další stavbu kanalizace,“ říká první muž obce Ladislav Vaněk. Vesnici zná jako své boty. Vždyť funkci starosty zastává již šestnáct let.

„Před dvěma lety jsme dokončili rekonstrukci koupaliště. Jezdí k nám řada lidí i ze Znojma. Láká je klidné prostředí pod lesem. Vejde se tam asi tři sta padesát návštěvníků,“ uvádí Vaněk.

Pokud člověk do Hlubokých Mašůvek přijíždí od Znojma, nemůže přehlédnout desítky novostaveb rodinných domků na jihozápadním okraji vesnice.

„Tam je na zástavbu vyčleněno skoro deset hektarů pozemků. Nyní je zde přibližně z poloviny obsazeno. Celkem by v této lokalitě mělo vyrůst asi devadesát rodinných domů,“ informuje starosta.

Zájem lidí o výstavbu domku v obci stále trvá. „Navíc máme projekt na další zasíťování soukromých pozemků, takže se můžeme dál rozrůstat,“ přibližuje Vaněk.

Obec žije tradičními církevními slavnostmi, ale také velmi moderně. Důkazem je například stále známější areál Model City, kde se scházejí příznivci leteckých modelů nejen z Evropy, ale i ze zámoří.

„Byl jsem u vzniku Model City. Obec se snažila Jiřímu Písaříčkovi vyjít vstříc v jeho podnikatelském záměru. Dnes sklízíme ovoce všichni. Do naší obce díky leteckému modelářství jezdí lidé ze všech koutů Evropy i třeba z Ameriky nebo Nového Zélandu,“ neskrývá nadšení starosta.
V místním barokním kostele Navštívení Panny Marie se každou první sobotu v měsíci koná Mariánská pouť. Hlavní pouť se koná vždy první sobotu a neděli v měsíci červenci. Letošní se uskutečnila o právě uplynulém víkendu.

„V sobotu přišlo odhadem dva tisíce poutníků. Byli tu lidé ze Znojemska, Žďárska, ze severních Čech i skupina z Rakouska. Uskutečnila se tradiční pěší pouť od kostela v Příměticích, ale také mše svatá, světelné procesí, Mariánská pobožnost i starobylá pobožnost žehnání svíce i zeleného věnce. Vrcholem byla mše svatá, kterou sloužil novoříšský opat, páter Marián Kosík,“ sdělil místní farář Miloslav Čamek. Dodal, že si poutníci po oba dny užili hluboký duševní prožitek. „Bylo to setkání člověka s Bohem, které člověka povzbudí pro další život,“ přiblížil farář.

Lurská jeskyně, kalvárie, kostelík

K Lurdské jeskyni v údolíčku pod kostelem a na vycházku křížovou cestou na Kalvárii se může vypravit kdokoli, kdo si chce alespoň na chvilku oddechnout od městského shonu.

První doložená zpráva o existenci obce je z roku 1220. Majitelé obce se často střídali. Jan Ludvík Raduit, hrabě de Souches, zde nechal postavit kamenný kostelík.

Podrobnější informace o historii obce se lze dočíst na internetových stránkách www.hlubokemasuvky.cz.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Dalibor Krutiš

9.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáky ze ZŠ Znojmo - Přímětice

ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Myslivci ulovili už devět stovek divočáků. Aby zabránili šíření afrického moru

Jižní Morava - Téměř devět stovek divočáků ulovili za poslední tři měsíce myslivci na Hodonínsku a Břeclavsku. Tak dlouho už na Moravě a ve Slezsku platí mimořádná veterinární nařízení, která mají zabránit šíření nebezpečného afrického moru prasat ze Zlínska. „V okrese Břeclav to bylo téměř dvě stě kusů, na Hodonínsku pak více než sedm set,“ informoval v pondělí Petr Majer ze Státní veterinární správy.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení