VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodonice rostou, oblíbily si je desítky mladých

Hodonice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Jedna z největších vesnic na Znojemsku nabízí množství zábavy. Za posledních dvacet let vzrostl v Hodonicích počet obyvatel o třetinu.

13.8.2010
SDÍLEJ:

Za posledních dvacet let vzrostl v Hodonicích počet obyvatel o třetinu.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Vlastní knihou, která zachycuje především atmosféru poválečné doby a skládá se i z povídek, popisu místních památek a fotografií, se může pochlubit obec Hodonice. Vesnice je vzdálená deset kilometrů od Znojma a patří k největším obcím v regionu.

První muž obce František Houšť v Hodonicích starostuje už třináctým rokem. Za tu dobu prošla vesnice velkými změnami a počet obyvatel se zatím ustálil na osmnácti stech. Starosta tvrdí, že Hodonice jsou jedna z mála obcí, ve které počet obyvatel stále stoupá.

„Po válce z Hodonic odešli Němci a přišli osídlenci. V té době zde žilo asi osm set lidí. Další vlna nastala v sedmdesátých letech. Firma Vertex vystavěla panelové domy a do nich se přistěhovaly stovky nových, převážně mladých lidí. Počet tehdy stoupl na dvanáct set,“ popisuje starosta.

Před dvaceti lety nastartovala také obec bytovou výstavbu a připravila plochu pro rodinné domy. „Už dnes vlastníme více než sto bytů. Třiatřicet jich máme v pečovatelském domě. Lidí však stále přibývá. Jsme nejmladší obec, pokud se průměrného věku obyvatel týká,“ říká Houšť.

S přibývajícím počtem mladých lidí stoupá i počet dětí v mateřské školce. „Už jsme neměli žádná volná místa a poptávka byla veliká. V současné době tedy provádíme rekonstrukci školky, která směřuje k navýšení kapacity o dvacet míst. Dohromady v září do školky nastoupí sto pět dětí,“ dodává starosta.

Obyvatelé si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek zábavy. Kromě kulturních akcí se mohou na kole projíždět po celém okolí. Cyklisté ocení dostupnost dvou významných cyklotras – Moravské vinné stezky a Znojemské vinařské cesty. Ubytovat se mohou v nově vybudovaném Penzionu Na Mlýně.

„V naší obci fungují hasiči, myslivci a sportovci. Koná se zde ročně až pět plesů, tradiční masopust a ostatky, dětské karnevaly, velká výstava vín a Martinské krojované hody. Musím říct, že všechny spolky navzájem dobře spolupracují,“ dodává starosta. Při procházce Hodonicemi si každý hned všimne nově zrekonstruovaného obecního úřadu s kulturním stánkem.

V novém kabátě

„V sobotu čtvrtého září ve dvě hodiny odpoledne slavnostně otevřeme nově zrekonstruovanou budovu. Všechny prostory budou přístupné a místní si je mohou prohlédnout,“ říká starosta. Rekonstrukce začala na podzim před dvěma roky. „Je zde nová elektrika, topení, voda, okna i zateplení. Místo rovné střechy jsme vybudovali půdní vestavbu. Řekli jsme si, že prostory využijeme.

Vznikla zde knihovna, archiv, klubovny pro šachisty i pro matky s dětmi. Nyní tedy máme vše pod jednou střechou,“ vypočítává Houšť. Obec počítá i se dvěma malými byty. „Budou sloužit v době nouze i při mimořádných událostech,“ sdělí starosta.

Za celou stavbu obec z vlastní pokladny zaplatila třicet milionů korun. „Snažili jsme se získat i dotaci, ale byli jsme neúspěšní. Vyrostl zde pěkný společensko – kulturní stánek. Dovoluji si říct, že jsme v našem kraji raritou,“ pochlubí se starosta.

Obsáhlou rekonstrukcí prošel i místní kostelík. „V poslední době jsme dělali rozsáhlou opravu hřbitova, hasičské zbrojnice, postavili jsme pečovatelský dům a byty. Nepamatuji období kdy by na programu dne nebyla naplánovaná žádná velká investiční akce. Za zmínku stojí i vybudované nové povodňové opatření,“ popisuje představitel obce.

Vesnice nebyla ohrožena vodou z řeky, ale spodní vodou, která se vracela dešťovým potrubím. „Namontovali jsme povodňové klapky a voda se už dnes do obce nemůže dostat. Zažili jsme ji v roce 2002 a potom o čtyři roky později. Dnes už jsme na ni připraveni,“ říká starosta.

Zastupitelé se po revoluci pustili do rozsáhlých oprav a rekonstrukcí. Místní dnes využívají nový vodovod, domácnosti mají plyn. Jako jedna z mála obcí na Znojemsku mají Hodonice hotovou infrastrukturu.

Chodníky i silnice

„Před dvěma roky jsme dostavěli společně s Krhovicemi a Tasovicemi novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Všichni mají možnost se napojit. I ti, kteří bydlí až za dráhou. V obci jsou nové chodníky ze zámkové dlažby i silnice,“ přibližuje.

Lidé, kteří bydlí v Hodonicích mají veškerý komfort. „Nemusí dojíždět za lékařem ani pro léky. Ordinaci zde má dětský, zubní a obvodní lékař i veterinář. Plánujeme výdejnu léčiv. V místě je škola a prodejny. Je zde i výborná dopravní obslužnost. Občané se dostanou jak do Znojma tak i do Brna,“ popisuje.
Obyvatelé nemusí za prací dojíždět, zaměstnávají je místní, fungující firmy.

„Řadu obyvatel zaměstnává Vertex, funguje zde sladovna, zemědělské družstvo a firma na kovovýrobu,“ vypočítává starosta. Historii i současnost obce si mohou zájemci prostudovat na internetových stránkách Hodonic. Více informací nabízí i kniha, kterou napsala Miluše Mitregová z Tasovic.

„Informace jsem čerpala z internetu, ale především z farní a obecní kroniky, prostudovala jsem archiv a knihovny. Obcházela jsem místní a snažila se co nejvíce ptát,“ uvedla mladá žena. Na knize pracovala čtyři roky a je v ní i spousta příhod. „Jedna mě moc pobavila, kdy k odvodu odváželi mladé muže na žebřiňácích. Při jedné takové jízdě vozataj popil více než měl a mladíky v zatáčce vyklopil,“ popisuje.

Z původního slovanského rodového jména Godoň Hodoň vznikl název Hodonice. Nejstarší písemná zpráva je z roku 1229. Archeologické nálezy všech kultur umožnily, že se Hodonice staly pro badatele pravěku Československa známým pojmem.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

Místo události:
13.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Tasovicích a znojemskou v Jubilejním parku

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Socha prezidenta Masaryka opět "promluvila". Padnu, stálo na háčkované dečce

Brno – Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí promluvila. Alespoň prostřednictvím háčkované dečky, která se na ni v pondělí dopoledne objevila. Nesla slovo Padnu.

Poslanec TOP 09 Válek: ODS má dobré lidi. Předseda Fiala je můj bývalý rektor

Brno - Při minulých volbách neuspěl, tentokrát se jako jediný z jihomoravské TOP 09 do poslanecké sněmovny probojoval. Po celou sobotu ve štábu své strany sledoval přetahovanou ODS a SPD o druhé místo ve volbách. „Úspěch občanských demokratů mě příjemně překvapil. Strana má hodně dobrých lidí, například Petr Fiala je můj bývalý rektor,“ zhodnotil možnou spolupráci se stranou Válek.

Skvosty zachytí i přes mobil. Fotit dokážeme čímkoliv, ukazují fotografové

Dobšice /FOTOGALERIE/ – Restaurace U Sapíků v Dobšicích je plná hostů. Stěny zdobí velké panely obsypané krásnými fotografiemi. Hraje kapela. Když muzika na chvilku utichne, bere si slovo fotograf Luboš Blažek. „Chci moc poděkovat Přemkovi Dufkovi, který když skončil Masox, zachránil tuhle akci a vznikl OVARt,“ říká Blažek a sklízí potlesk přítomných lidí.

Z výsledků voleb jde vidět i boj o hodnoty, míní lídr ODS Petr Fiala

Praha /ROZHOVOR/ – Občanští demokraté si v parlamentních volbách vybojovali druhé místo. „Nárůst hlasů je pro nás závazkem,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení