VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horní Dunajovice: šikmá věž a vodní tvrz

Horní Dunajovice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Projet obcí Horní Dunajovice kolem kostela a u obecního úřadu zaparkovat. Potom se můžete vydat buď na procházku k šikmé kostelní věži, nebo zajít na poutní místo Rybnice či vykoupat se i zarybařit v místní přehradě Kréty. Tak by mohla vypadat pozvánka pro každého, kdo zamíří do Horních Dunajovic .

20.8.2010
SDÍLEJ:

Malebná víska Horní Dunajovice.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Obec je i známá dlouholetou tradicí pěstování révy vinné.
„Svědčí o tom dokument z roku 1386, kdy jeden z movitých znojemských rychtářů koupil ves s polnostmi, lesem, tvrzí a vinicemi,“ popisuje historie Horních Dunajovic.

„Zdejší viniční tratě patří k historicky nejstarším a především Frédy a Stará hora se řadí ke špičkovým viničním tratím první kategorie, označované jako terroir,“ mohou se dočíst lidé na webu obce.

Vesnička s více jak šesti stovkami obyvatel se nachází sedmnáct kilometrů od Znojma. Místní zde využívají novou kanalizaci, vybudované chodníky, silnice a v domácnostech je zavedený plyn.

„Už se nám podařilo zaplatit dluh za zavedení plynu. Určitě stojí za zmínku i rekonstrukce kulturního domu, který slouží k pořádání nejrůznějších akcí. Novou tvář dostalo i náměstí, které je osázené zelení,“ popisuje starosta obce Horních Dunajovic Ladislav Březina, který je ve funkci už dvanáctým rokem.

A že se obec o svůj majetek a lidi dobře stará, je vidět na každém kroku. Dokazuje to i velký zájem o stavební místa. „Všechny parcely jsme prodali a nyní ještě připravujeme sedm dalších stavebních míst. Musím říct, že se nám daří změnit věkovou strukturu, přibývá mladých rodin a rodí se stále více dětí,“ říká starosta.

V Horních Dunajovicích funguje mateřská i základní škola, obvodní i dětský lékař. Na nákupy nemusí dojíždět do Znojma, ve vsi totiž fungují dvě prodejny se smíšeným zbožím.

„Nyní jsme z větší části školu opravili. Dostala novou střechu a zrekonstruovali jsme v ní i byt pro ředitele. Škola má i své opravené hřiště a druhé je za zdravotním střediskem,“ popisuje první muž obce.

V obci má svou živnost i několik podnikatelů a mnoho lidí pracuje v zemědělském družstvu.
„Jiné pracovní příležitosti zde nejsou, lidé dojíždí do Znojma či Brna,“ dodává Březina.

Jak uvedl, nejen prací živ je člověk a proto v obci funguje několik spolků.
„O kulturu není v obci nouze, pracuje zde několik aktivních složek. Například myslivci či sportovní klub ledního hokeje Sokol. Nepřetržitě nás reprezentuje už přes pětatřicet let. Hrají okresní přebor a nejsou ani nejhorší ani nejlepší,“ vyjmenuje.

Tradici už více jak sto třicet let udržují i hasiči. „Vytvořili družstvo a pravidelně se zúčastňují sportovních požárních soutěží. Do pořádání akcí se zapojují vinaři, místní ženy i základní škola. V kulturním domě se taky konají ochutnávky vín, zábavy, karnevaly a plesy,“ vypočítává Březina.

Místní jsou aktivní a zároveň úspěšní v nejrůznějších soutěžích v pochutinách. „Například získali v Jevišovicích zlatou medaili o nejlepší jitrnici. Nebo v krajském kole soutěže Vesnice roku vyhráli v nepovinné soutěži o tradiční oblastní jídlo s vinařským gulášem,“ pochlubí se starosta.

Hned tři ceny si ze soutěže o nejlepší rychlokvašku a sterilované okurky na znojemských Slavnostech okurek odnesla Hana Pecháčová z Horních Dunajovic.

„Myslím si, že mám prostě dobré okurky. A asi je to pravda, protože lidi se za mnou každý rok vrací,“ říká Pecháčová, která má na Masarykově náměstí každoročně o slavnostech svůj stánek.

Okurky sklízí především na své zahradě.
„Hlavně, že jsou to naše znojemské. Doma jsme totiž taková malá Fruta,“ směje se.

Dominantou obce je tvrz, kterou v roce 1536 přestavěl Jindřich Březnický v renesanční zámek.
„V 17. století byl zámek barokně přestavěn, ale postupně ztrácel svou funkci a byl v 19. století přeměněn v sýpku. Budova stojí uprostřed obce a je místními nazývána Starý zámek,“ popisuje historie.

„Je velká škoda, že sýpka chátrá. Pořad o ní natočila i Česká televize a uvedla ji v pořadu Památky na prodej. Přihlásilo se více zájemců, ale nyní se situace vykrystalizovala a zůstal jeden vážný zájemce. Pravděpodobně s ním co nejdříve podepíšeme smlouvu. Uvidíme, co se s ní bude dít dále,“ přiblíží starosta obce.

Dalším zajímavým objektem je kostel, který byl po Třicetileté válce značně poškozený a poté byl opravený premonstráty ze Strahova.
„Pod kostelem je veliká hrobka a únikové chodby. Zajímavostí kostela je jeho nakloněná věž,“ popisuje starosta.

Kostelní věž byla vyšší ale protože byla nestabilní, musela se snížit a zajistit opěrnými pilíři. Ty však nebyly dokončené. Když byl kostel v roce 1783 restaurován, byla věž vysoká šestadvacet metrů nakloněná.

„Její nestabilita se přičítala podzemním chodbám. Až v roce 1951 se místní páter Procházka zasloužil o to, že věž kostela byla zpevněna, neboť se stále více nakláněla a hrozilo její sesutí. Věž však i nadále zůstává zvláštností obce,“ popisuje historie.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

20.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení