VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrádek je i v tuzemské knize rekordů

Hrádek /VESNIČKY A MĚSTA/ - Tak jako je ementál plný děr, tak je i Hrádek celý provrtaný podzemními chodbami. Když totiž Švédové pokračovali v polovině sedmnáctého století ve svém jižním tažení i přes Hrádek, lidé se ukrývali právě v podzemí. Z téměř každého domu vedly štoly, kterými po čtyřech lezli do malých místností. V nich přežívali nájezdy Švédů, kteří museli odtáhnout s prázdnou.

15.10.2010
SDÍLEJ:

Dominantu obce tvoří farní kostel sv. Petra a Pavla.Foto: Archiv obce

Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

„Říká se, že lidé právě do těchto podzemních místností nikoho cizího nepustili. Dovnitř se nedostali ani psi, které poslali Švédové na průzkum. S nepořízenou se pak vraceli zpět ke svým pánům,“ popsal historii, která se v obci traduje, ale nikde není zdokumentovaná, starosta Hrádku Ondřej Kubic.
Dokazují to i pozůstatky na horním náměstí. „Dnes se nám právě tyto podzemní prostory ukazují, protože se občas někde něco propadne. Povídá se, že chodbičky jsou propojené a vedou až do Rakouska,“ dodal starosta.

Dominantu obce tvoří farní kostel sv. Petra a Pavla a nejproslulejší památka Hrádku románská rotunda. Pod tou je hrobka s uloženými kostmi zemřelých. „V Hrádku je i velké množství soch, božích muk a kaplí. Sousoší kalvárie z roku 1747 a sochu Nejsvětější trojice z roku 1782 jsme v devadesátých letech minulého století nechali zrestaurovat a přestěhovat právě ke kostelu,“ řekl starosta.

V Hrádku je i spousta vinných sklípků a pomalu se zde rozjíždí vinařství. „Staré sklepy čistíme a dáváme do pořádku. Dnes už je v obci kolem padesáti vinařů,“ popsal Kubic.

O kulturu v obci se starají právě vinaři, společně se sportovci, rybáři, myslivci a hasiči. „S akcemi se u nás roztrhl pytel. Například Nový rok vítáme v kulturním domě třeba v retrostylu. Letos ale bude Silvestr v pyžamech. Pravidelně pálíme čarodějnice s vyhodnocením masek, na velikonoční sobotu pořádáme ochutnávku vín, koná se zde fotbalový srandamač, beseda s důchodci, mikulášský karneval, rozsvícení vánočního stromu a ochutnávka mladých vín. Největší akcí jsou krojované hody, které se uskuteční právě tento víkend,“ vyjmenoval první muž obce.

Vesnice se může pochlubit i rekordním perníkovým betlémem, který byl zapsaný sedmého ledna 2008 do databanky rekordů České republiky. Upekla ho Amalie Pěčková a měl zhruba čtyři sta postav, zvířat a domečků. „Na výrobu betléma jsem spotřebovala dvanáct kilogramů těsta. Samotné pečení a zdobení mi zabralo zhruba měsíc,“ svěřila se tehdy Pěčková.

Výsledek však stál za to. Do téměř ladovských postav a domku totiž žena vtiskla tvary reálných postav a stavení v Hrádku.
Nechyběl tu samozřejmě kostel s farou a blízkou rotundou nebo třeba kolonie vinných sklepů. K narozenému jezulátku kromě tří králů přináší dary například i místní starosta a od kostela se na celý výjev dívá zdejší kněz i s ministranty.

„Vycházela jsem především z knihy vydané k výročí založení obce. Podle ní jsem mohla upéct a nazdobit například typická místní stavení, kterých tu pomalu ubývá,“ vysvětlila Pečková.

O všech významných i méně významných událostech píší zbrusu nové internetové stránky. „Fungují necelé dva měsíce a zájemci si mohou přečíst vše, co se děje v obci, nejrůznější pozvánky a informace, nebo si prohlédnout fotky z akcí. Musím říct, že se návštěvnost nových stránek hodně zvedla. Každého čtvrt roku vydáváme i zpravodaj,“ pochlubil se první muž obce.

Starosta nyní končí první volební období a trápí ho nedokončená kanalizace a špatný stav silnic. „Půlku obce už máme odkanalizovanou, ale marně se snažíme získat peníze na druhou etapu,“ postěžoval si Kubic.

„V roce 2005 byl upravený park u obchodu, o rok později jsme se zaměřili na park u pošty, který byl opravený za pomoci dotace. Samozřejmě k líbivosti obce přispívají i sami lidé, kteří si udržují okolí domů a na některé zahrádky a domky je radost pohledět,“ pochválil místní starosta.
V Hrádku žije přes devět stovek lidí. „Připravujeme patnáct stavebních parcel, proto věřím, že počet místních se bude pomalu zvyšovat,“ dodal starosta.

Z historie obce
- Archeologické nálezy z okolí Hrádku dokládají lidské osídlení území již z pravěku. Existují archeologické nálezy z doby kamenné, železné a bronzové.
- Se vznikem přemyslovského království se stává řeka Dyje jižní hranicí. Český kníže Břetislav I., vládnoucí v letech 1034 - 1055, vybudoval na přechodech řeky Dyje řetězec tvrzí - Hradů, mezi nimi i tvrz NAGRADKU. První zmínka tohoto místního názvu je v historických pramenech datována rokem 1045. K roku 1046 se váže první zmínka o románské rotundě svatého Oldřicha, která je v těsném sousedství stávajícího kostela sv. Petra a Pavla, který je postaven v pozdně barokním slohu. Roku 1342 byl již Hrádek údajně městečkem. V roce 1785 bylo potvrzeno městu Hrádku právo konat výroční trhy.
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Adriana Herényiová, 52 cm, 3590 g, 16. 10. 2017, Znojmo
6

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení