Raketový růst na trhu zaznamenává hned v prvních měsících svého fungování mladá znojemská firma ES Systems produkt, která sídlí na Dobšické ulici. Zaměřila se totiž na vlastní vývoj a následnou výrobu topných panelů.

Zjednodušeně řečeno, jedná se o elektrické topení, které má oproti svým podstatně známějším konkurentům pro dnešní dobu řadu výhod: poloviční náklady na provoz, bezservisovou údržbu a vhodnost i pro alergiky a astmatiky. V době dnešních rostoucích nákladů na vytápění domů a bytů to přitom nejsou jediná pozitiva.

„V oboru podnikám už dvacet let, dříve jsem topné panely dovážel ze Švýcarska. Jejich cena ale byla vysoká, a tak jsem se pustil do vývoje vlastního produktu. Dlouhým testováním jsem pak vytvořil vlastní výrobek ze čtyřmilimetrového hladkého kaleného skla. Ten jsem po dokončení jeho certifikace začal už pod hlavičkou nové firmy ES Systems v červnu loňského roku vyrábět, prodávat a montovat do domácností,“ popisuje vznik firmy její jediný jednatel Aleš Fouček.

Svůj originální produkt dnes vyrábí, prodává a svým zákazníkům i montuje s pěti zaměstnanci.„Dosud vyrábíme řádově dvě stě panelů měsíčně. Poptávka po nich ale tak vzrostla, že se nám dodací lhůty prodloužily z týdne na více než měsíc. Letos proto chceme výrobu postupně navýšit až na dvojnásobek,“ říká Fouček.

Topný panel je elektrickým topidlem, které ovšem funguje na bázi vyzařovaných tepelných vln. Ty pak zahřívají stěny, strop a podlahu v místnosti a od nich se pak zahřívá i vzduch. Díky této technologii v místnosti necirkuluje vzduch, čímž se po místnosti nepohybují prachové částečky, a je tak vhodný i pro alergiky.

Topné panely navíc vysušují zdivo a zbavují je tak vlhkosti a plísní, nevysušují naopak vzduch v místnosti. Prospívají tak i astmatikům.

„Díky nižšímu potřebnému příkonu na vytopení stejných prostor a vyšší účinnosti je provoz infrapanelů o polovinu levnější než u elektrických přímotopů a o třetinu levnější než u vytápění plynem. Oproti tepelným čerpadlům je provoz tepelných panelů sice dražší asi o deset procent, pořizovací náklady jsou ale zase tři až čtyřikrát nižší. Navíc nepotřebují žádnou údržbu. Jsou totiž tvořeny prakticky jen skleněnou deskou a elektrickým přívodním kabelem. Není na nich nic, co by se mohlo nějak pokazit,“ doplňuje Fouček.

Jeho kolegyně Hana Čertková, která se ve firmě stará o obchod, připisuje jejich dosud poměrně řídké používání v domácnostech neznalosti lidí.„Lidé tento produkt zatím moc neznají, navíc se v dnešní době bojí kvůli vysoké ceně topit elektrikou. U topných panelů přitom na elektrice ušetří. Díky nižší sazbě za elektřinu, kterou jim jsme schopni zařídit v případě, že se rozhodnou elektřinou topit, ušetří i na dalších elektrospotřebičích v domácnosti,“ vysvětluje Čertková, která má sama s tímto druhem vytápění dlouhodobou zkušenost.

Podle ní zatím ještě stále přežívá i představa lidí o vysokých cenách za panely. „Oproti švýcarské konkurenci jsme ale podstatně levnější, navíc jsme díky vlastnímu výzkumu ještě vylepšili jejich užitné vlastnosti. Cena za pořízení vytápění pro novostavbu se pak zhruba rovná nákupu ústředního topení s elektrickým kotlem a radiátory. U domu o sto padesáti metrech čtverečních plochy jde zhruba o sedmdesát až osmdesát tisíc korun. Do bytu 3+1 stačí naše spotřebiče za čtyřicet tisíc korun. Následné provozní náklady jsou pak ale nesrovnatelně nižší oproti běžnému vytápění,“ přiblížila Čertková.

Ta se nyní chystá seznámit veřejnost s topnými panely společnosti ES Systems prostřednictvím netradiční akce.„Domlouváme se se Znojemskou Besedou, že na dva měsíce zdarma nainstalujeme naše panely do Vlkovy věže. Ta je momentálně vlhká, spodní místnosti určené pro veřejnost jsou ve špatném stavu. My tam chceme nainstalovat naše panely, místnosti díky nim vytápět a postupně je zbavit i nepříjemné vlhkosti. Lidé se tak přímo na místě budou moci přesvědčit o účinnosti našich výrobků. Město tak podpoří naše podnikatelské úsilí a my zase netradičně veřejně odprezentujeme vlastní výrobky,“ uzavírá obchodní zástupkyně společnosti.

Firma má už dnes devadesát obchodních zastoupení po celé republice, třicet jich je i na Slovensku.„Zájem mají i na Ukrajině, v Rusku či Německu,“ zakončuje jednatel firmy.