Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jamolice střeží zřícenina Templštýn

Jamolice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Obec na Moravskokrumlovsku láká turisty k vycházkám na zříceninu, místní se baví třeba při nohejbale.

3.2.2012
SDÍLEJ:

Snímek z roku 1950 zachycuje jednu z dominant Jamolic - místní kostel Nanebevzetí Panny Marie.Foto: archiv Miloslavy Klimtové

Vesnice ležící na samém pomezí Znojemska a Třebíčska, Jamolice, je součástí Přírodního parku Střední Pojihlaví. Známé se Jamolice staly díky nohejbalovým turnajům, barvářským zkouškám, ale také díky zřícenině rozsáhlého gotického hradu Templštýn. Ten se rozkládá nad údolím řeky Jihlavy zhruba čtyři kilometry od vesnice a každoročně ho navštíví nespočet turistů.

„Je to velice frekventované místo. Přístup k ruině je od Jamolic i z druhé strany od Ivančic. Od jara do podzimu tudy chodí mnoho turistů. Návštěvníkům, kteří vystoupají až na samý vrchol zříceniny, se za odměnu naskytne krásný výhled. Před hradem hrávali před sedmdesáti lety ochotníci divadlo,“ uvedla první žena obce Dana Jarolímová, která v Jamolicích starostuje své první volební období.

V hradě, založeném koncem třináctého století, působili ve středověku templáři. Ti se v Jamolicích usadili za krále Václava I. Po zrušení řádu jim byl hrad zkonfiskován a postupně několikrát vystřídal majitele. Objekt postupně pustl a zřejmě již před polovinou šestnáctého století vyhořel. Zřícenina včetně pozemků byla v majetku Lesů České republiky, které ji v roce 2010 nabídly k prodeji.

Plesy i pouť

Dominantou Jamolic je jediná památka, kterou zde mají, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kulturní vyžití mají Jamoličtí naopak velice bohaté.

„Během roku nás vždy čeká spousta zajímavých akcí. V lednu máme ples sportovců, před Velikonocemi chodí děvčata se Smrtolkou, následují Velikonoce, rybářská soutěž a největší akcí, kterou v obci máme, je tradiční pouť, kterou pořádá Jamolská mláděž. Na té se každoročně sejde i spousta místních rodáků,“ popsala starostka.

Jamolice jsou známé i pořádáním tradičního dvoudenního sportovního turnaje v nohejbale nazvaném Jamolice cup. Akce se letos uskuteční již po čtrnácté.

„Tenkrát když jsme s tímto nápadem začínali, jsme si dali záležet na propagaci a dnes k nám jezdí přes šedesát soutěžních družstev. Proto je akce rozdělena na dva dny. Klání pořádáme vždy v červnu a soutěžící se k nám sjíždějí z celé republiky,“ popsal hlavní organizátor soutěže Zdeněk Novák.

Na kulturním dění v obci se podílí také Myslivecké sdružení Templštýn. Pořádá jak rybářské závody pro děti, poslední leč i tradiční barvářské zkoušky.

„Jedná se o zkoušky, kterých se účastní psi malých plemen jako jsou jezevčíci nebo teriéři. Zkoušíme je v několika disciplínách, kde například musí zvládnout dohledat postřelenou zvěř. Po absolvování této zkoušky může majitel psa například na naháňku. Zkoušky pořádáme vždy v říjnu a účast je pokaždé velice hojná. Jezdí lidé nejen ze Znojemska, ale i z ostatních okresů,“ popsal zkoušky předseda místního mysliveckého sdružení Lubomír Smejkal.

Nové hřiště

Vesnici s necelými čtyřmi sty čtyřiceti obyvateli čekají letos dvě příjemné události.

„V loňském roce jsme zahájili rekonstrukci fotbalového hřiště, která již finišuje. Od prvního dubna ho opět začnou využívat fotbalisté. Na červenec jsme potom naplánovali slavnostní otevření,“ přiblížila oslavu starostka.

Druhou dobrou zprávou pro obec je začátek budování nové kanalizace, která začne na jaře. „Jediné co nám tu schází, je kulturní dům. V dohledné době nevím jestli se nám vyplní ho mít. Uvidíme, jak na tom bude obec finančně do budoucna,“ konstatovala Jarolímová.

Největší jamolickou firmou je zemědělské družstvo Jaros. To zaměstnává kolem pětadvaceti místních lidí.

„Jinak tu máme drobné živnostníky, jako jsou podlaháři, topenáři či opravy a ladění hudebních nástrojů. Zbytek lidí nejčastěji dojíždí za prací do Brna,“ popsala pracovní příležitosti v obci starostka Jarolímová.

NĚCO Z HISTORIE

- 1232 za krále Václava I. se v Jamolicích usadil řád templářů
- 1281 nástupce biskupa Bruna biskup Theodorich na pravém břehu řeky Jihlávky začal stavět hrad Templštýn
- 1746 byla v obci založena škola
- 1818 byla založena kronika obce, jež je dosud zachována
- 1822 škola i obec lehla popelem, avšak již v témže roce byla škola vystavěna znovu
- 1886 pan učitel Macků založil obecní knihovnu, která je v činnosti dosud
- 1896 byl v obci zřízen dobrovolný hasičský sbor, který funguje dodnes

Zdroj:www.obec-jamolice.cz

Autor: Martina Svatoňová

3.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení