Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslavické rybníky, oblíbený domov ptactva

Jaroslavice /PŘÍRODOU ZNOJEMSKA/ - Další díl nového seriálu Přírodou Znojemska se věnuje významnému hnízdišti vodního ptactva, za nímž tam míří i zdejší ornitologové.

11.9.2013
SDÍLEJ:

Na Jaroslavické rybníky v zimě občas zalétne i orel mořský.Foto: Julius Klejdus

Je největším rybníkem na Znojemsku, druhým největším na jižní Moravě a jedenáctým největším v zemi. Zámecký rybník je ale také jedním ze dvou Jaroslavických rybníků. Pro lidi ze Znojemska jsou známé hlavně kvůli pravidelným podzimním výlovům, málokdo však už ví, že jsou učiněným rájem vodního ptactva. Dnešní díl seriálu Přírodou Znojemska se věnuje právě jim.

Jaroslavické rybníky se rozkládají v široké ploché nivě Dyje a napájí je Mlýnská strouha, která se od Dyje odděluje v Krhovicích. Rybníky mají historickou návaznost na zdejší zámek. V době jeho rozkvětu vznikl totiž Zámecký rybník, později však tamní hospodáři využívali plochu jako ornou půdu a rybník obnovili až v roce 1948. Koncem 50. let minulého století k němu přibyl Horní rybník.

„V současnosti jde o významnou ptačí oblast. Předmětem ochrany je tam kvakoš noční," přiblížila znojemská ornitoložka Věra Škorpíková.

Kvakoš v místě hnízdí řadu let na ostrůvku na Horním rybníku. „Jeho populace je tam víceméně stabilní, pohybuje se okolo osmdesáti hnízd," přiblížila odbornice na zdejší ptactvo.

Území Jaroslavických rybníků o rozloze 357 hektarů bylo za ptačí oblast vyhlášeno v rámci sítě Natura 2000. Kromě kvakoše tam pravidelně hnízdí i čáp bílý, moták pochop a ledňáček říční, vzácně luňák hnědý. „Výjimečně tam zahnízdili i chřástal malý v roce 1959, tenkozobec opačný v roce 1995 a racek černohlavý v roce 1997," přibližují odborníci na webu biomonitoring.cz.

LOGO: Seriál Přírodou Znojemska.V zimě přiletí i orel

Pro velký počet ptactva zná dobře toto místo i další ornitolog ze Znojemska, známý fotograf zdejšího ptactva Julius Klejdus z Miroslavi. „To místo je skutečně z hlediska ptactva velmi zajímavé," potvrdil.

Členitý prostor zarostlý mokřadní vegetací je příhodný třeba pro hnízdění zrzohlávky rudozobé. První zprávy o jejím hnízdění na Jaroslavických rybnících pocházejí z počátku 70. let 20. století.

K významným hnízdícím druhům patří i husa velká, cvrčilka slavíková, rákosník velký, sýkořice vousatá, moudivláček lužní či chřástal vodní a další. „Nepravidelně zjišťujeme i možné hnízdění bukače velkého, čírky modré, lžičáka pestrého, výjimečně i čírky obecné," komentovala Věra Škorpíková.

Na Jaroslavických rybnících hnízdí pravidelně i chráněný kvakoš noční.Na Horním rybníce hnízdilo ještě v roce 1997 šest až osm párů potápky černokrké. V hustých porostech na břehu rybníků hnízdí i datel černý. Za potravou zalétá čáp černý.

Na podzim se na Jaroslavických rybnících shromažďují labutě velké, husy velké, kachny, lysky černé a v době výlovů volavky popelavé, volavky bílé, rackové chechtaví, různé druhy bahňáků a další.

Na jaře i v létě bývají rybníky v jejich mělčí části často atraktivní lokalitou pro brodivé ptáky, bahňáky a rybáky. Na tahu nebo při náhodných záletech byli v místě zastiženi i kormorán malý, ibis hnědý, volavka vlasatá, koliha velká či pět druhů rybáků. V zimě tam bývá pravidelně vidět i orel mořský.

Autor: Vojtěch Smola

11.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaparkoval u vlakové stanice. Když muž vrátil, našel auto bez kol

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek odpovídal na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Kampaně vrcholí. Babiš podepisuje knihy, auta voličů Okamury zdobí vlajky

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Důchodce Karel Buchta z brněnského Útěchova obchází před volbami stánky politických stran. „Navštěvuji různé. Tentokrát si chci nechat podepsat knihu od Andreje Babiše, dřív jsem jeho stranu nevolil,“ říká Buchta, který ke stanovišti hnutí ANO přišel v den, kdy se u něj kampaně účastnil i předseda hnutí.

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Jižní Morava – Důchodce Jan Feranec ze Slupi na Znojemsku se chodí každoročně podívat na výlov jaroslavického Zámeckého rybníka. Nevynechá ani letošní. „Půjdu určitě. Na výlov je vždy pěkná podívaná a čerstvý kapr je nejlepší“ uvedl Feranec.  

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení