Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koničtí už o odtržení od Znojma neuvažují

Znojmo-Konice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Dříve samostatná vesnička Konice patří od roku 1980 ke Znojmu. Dnes v ní žije okolo čtyř stovek obyvatel. Těm chybí hlavně lepší cesty.

18.11.2011
SDÍLEJ:

Dříve samostatná vesnička Konice patří od roku 1980 ke Znojmu.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Do roku 1980 byly samostatnou obcí, už přes třicet let ale patří Konice se svými zhruba čtyřmi sty obyvateli ke Znojmu. Zdaleka viditelným symbolem snad nejmalebnější příměstské části je kostel svatého Jakuba Většího a v okolí i spousta kvalitních vinic. Ty nejlepší rodí hrozny na sousedící Kraví hoře.

Počátky místního vinařství spadají do období Velkomoravské říše, první zápis o darování vinice v Konicích louckým opatem Detřichem řádovému generálovi z Prémontré je datován k 1. září 1302. Dnes se o podstatnou rozlohu vinic na Kraví hoře starají vinohradníci z Agrodružstva Nový Šaldorf a společnosti Vinea.

„Na Kraví hoře roste spousta odrůd, nejvíce se tu ale daří Sauvignonu. Je to dáno jak polohou, tak i podložím, které tu je těžší jílovito-hlinité s vyšší vlhkostí. Když se Sauvignon z Kraví hory udělá v naturální podobě, je to bomba. Z žádného jiného místa na celé Moravě nemají Sauvignony tak výbornou chuť,“ tvrdí sklepmistr Antonín Koníček.

Ve jménu tradice

Díky malebným vinicím zavítá každoročně do vsi i znojemský Spolek přátel Hroznové kozy, který právě do vinohradů u Konic zanáší Hroznového kozla. Starou tradici Zarážení hory, podle které má kozel hlídat úrodu před kroupami i zloději, obnovují nadšenci už řadu let. Naposledy se po vsi prošli letos v září.

„Na konci léta skládali hotaři slib a vztyčovali znamení zakazující vstup do vinic. Tak mohla kozí rodina v klidu dokončit svou práci. Až do svatého Martina se pak nesmělo do sklepa. Řádil tam Hroznový kozel s kůzlaty a vetřelce ohrožoval na životě. Po svatém Martinovi se konalo takzvané ručení za Hroznového kozla. Zesláblý kozel byl obřadně předán hostinskému, aby u něj v teple do jara nabyl nových sil,“ vysvětlují webové stránky spolku.

Vinařství má v Konicích jako koníčka i předseda komise pro příměstskou část Miroslav Vecheta mladší. „Do Konic přišel při osídlování po druhé světové válce už můj děda, žijí tu rodiče a i já tu bydlím od narození. Konice jsou mojí srdeční záležitostí,“ říká Vecheta.

Přestože se po sametové revoluci objevily snahy místních o odtržení od Znojma, teď už vzaly za své. „Dnes už to nikdo neřeší. Po finanční stránce by to za to nestálo. Peníze přitom ale nemá ani Znojmo, takže se nám tu dlouhodobě nedaří prosadit opravu silnic a chodníků, nebo zdejšího kulturáku,“ posteskl si předseda komise.

Oprava kostela

Opravou naopak v letech 1997 až 1999 prošel místní kostel svatého Jakuba Staršího. „Na místě dnešního kostela stál původně gotický kostelík, který ovšem v roce 1808 vyhořel. Znovu byl vybudován v roce 1811, pro špatný stav byl ale v roce 1908 zbořen. Náklady na stavbu novogotického kostela uhradila obec a klášter Premonstrátů v Praze na Strahově. Posvěcen byl v říjnu 1909,“ hlásá vývěska před kostelem.

Samotný kostel zdobí několik vitrážových oken s několika svatými, z věže pak věřící svolávají k bohoslužbám tři zvony: padesátikilový umíráček, tři sta padesátikilový zvon z roku 1808 a šest set dvacet kilo těžký zvon z roku 1999 pojmenovaný jmény svatého Jakuba a svatého Klementa Maria Hoffbauera. Konickému kostelu jej věnovali rodáci z Německa.

V Konicích dnes funguje firma na výrobu oken a dveří a podnikatelé navázaní na cestovní ruch. „Je tu hospoda, dva penziony, vinárna. Přes Konice také projíždí spousta cyklistů do sousedícího národního parku,“ dodal Vecheta.

Autor: Daniel Smola

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení