Další díly seriálu
Podnikání na Znojemsku
naleznete ZDE

Proč tenhle název?
Nemělo to hlubší opodstatnění. Ale vycházela jsem z činnosti, kterou se společnost zabývá a to je aranžování de facto všeho, co zaranžovat jde a proto jsem zvolila i jednoduchý název – Arranging.

Kdy jste s aranžováním začala?
Někdy na začátku devadesátých let jsem začínala úplně sama. Dělala jsem aranže ve výlohách a v některých znojemských prodejnách, nebo kreslila nejrůznější návrhy. Někdy mi lidé říkají, že si mě pamatují z výlohy prodejny Baťa…
Práce stále přibývalo, proto jsem postupně rozšiřovala pracovní tým.

Jakými cestami jste se dostala k aranžování?
Moje původní profese, mám zemědělskou školu, nemá nic společného s aranžováním ani focením. Vždy to byl ale můj velký koníček, takže po mateřské jsem se aranžování začala věnovat víc. Dělala jsem například několik let aranžérku pro obchodní dům Baťa, pro hotel Prestige, výlohy a malé dekorace pro další obchody.
To postupně gradovalo, až jsem se dostala i k větším zakázkám. V loňském roce jsem ukončila diplomové studium designu a architektury v Praze.

Čeho si nejvíc ceníte na své práci?
Hlavně je to pozitivní zpětná vazba od zákazníka a to, že se zákazníci k nám rádi vrací. Zkrátka, že se naše práce líbí. Těší nás, když vidíme, že se lidé u námi realizovaných dekorací fotí. Snažím se ve firmě vytvořit přátelskou atmosféru a příjemné pracovní prostředí.

Kdo jsou vaši zákazníci a jaký je předmět činnosti?
Děláme návrhy interiérů, v dnešní době především celých obchodních center. Kromě toho ale navrhujeme i interiéry bytů a rodinných domů. Návrhy nejprve zpracujeme v 3D grafice a nakonec i na zakázku vyrobíme.
Naši práci mohou lidé vidět například v pražském centru Arkády Pankrác, brněnské Vaňkovce, letos i v nově otevřeném obchodním centru Eurovea v Bratislavě a v mnoha dalších obchodních centrech.
Do naší činnosti ale také patří dekorace svateb, rautů, rodinných oslav, hotelů, restaurací, ordinací, firem a podobně. Nově jsme firemní činnosti rozšířili o fotoateliér, což je dlouhodobě má velká záliba. Shodou okolností jsou mé fotografie nyní vystavené v Cafe u Radnice a ve výloze prodejny Baťa.

Kolik vás je momentálně ve firmě?
Stálých zaměstnanců mám šest, ale při objemnějších zakázkách, jako jsou třeba Vánoce či Velikonoce, spolupracujeme se stálými externisty. To jsou hlavně studenti, důchodci, živnostníci…

Co to znamená objemnější zakázka?
Objemnější zakázka je pro nás zakázka, na které spolupracuje najednou tým až padesáti lidí a několik dalších dodavatelů. Všichni pracují pouze v nočních hodinách, tedy mimo otevírací dobu, kdy musí z několika kamionů plných vánočních komponentů vytvořit konečnou podobu vánoční dekorace tak, jak ji známe například z obchodního centra Vaňkovka. Pokud realizujeme více takových zakázek současně, je zapotřebí mít dokonale sehraný tým. Jsem ráda, že takovou skupinu lidí mám a že se na ni mohu spolehnout.

Dekorace si sami vyrábíte?
Samozřejmě, že komponenty, jako jsou světelné řetězy, koule, stromy a podobně, si sami nevyrábíme. Dekoraci, kterou tematicky navrhujeme (jako třeba sobi, sněhuláci a jiné dekorace) ale částečně i vyrábíme a zbytek výroby řešíme ve spolupráci s partnerskými firmami. Vše potom kompletujeme.

Existují zakázky, které jste schopni odříct?
Obecně musím říct, že děláme hlavně to, co se mi osobně líbí. Nikdy bychom nekývli na takové ty americké aranže, blikající Santy Clause a podobně…

Vzpomenete si, jaký byl váš první velký zákazník?
Pravděpodobně to byla před lety Galerie Vaňkovka. Pro ni děláme dosud.

Jaký je obrat firmy Arranging dnes?
Obrat firmy je úměrný výsledkům naší práce, zhruba osm milionů korun za rok. A samozřejmě, jako každá jiná firma, se i my snažíme rok od roku obrat navyšovat.

Děláte i pro zákazníky v zahraničí?
Kromě klientů ze sousedních států, ke kterým jsme se dostali přes naši úspěšnou spolupráci s jejich českými pobočkami, se chystáme v následujících letech rozrůst i do dalších zemí.
Obecně nejlepší spolupráce ze zahraničí je s německými klienty. Ač jsou perfekcionisté, tak vše, na čem se domluvíme, vždy platí.

V těchto dnech mohou vaši práci vidět lidé ve Znojmě na Horním náměstí, kde jste instalovali dva vánoční stromy…
Tyto vánoční stromy jsme městu Znojmu zdarma zapůjčili, aby dokreslily vánoční atmosféru. Stromy jsou od slovensko - rakouského dodavatele, s kterým již několik let spolupracujeme.

Vážení čtenáři, seriál Podnikání na Znojemsku najdete také v tištěné podobě každou sobotu ve Znojemském deníku Rovnost.