Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křídlůvky byly určené k zániku, teď rostou

Křídlůvky /VESNIČKY A MĚSTA/ - Po dlouhá desetiletí, vinou blízkosti železné opony, byly Křídlůvky určené k pouhému přežívání. Malebná vesnička však svou vitalitu neztratila a dnes zde žije dvě stě dvaašedesát lidí. Mnozí se zapojují do dvou fungujících spolků.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Na návsi Křídlůvek stojí opravená kaplička, kterou stíní ohromný strom. Foto: Archiv Pavlíny Švábekové

Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

Obec žije bohatým kulturním životem, horší je to s prací. Menší strojírenský podnik, který se kromě jednoúčelových strojů a zařízení podílel na výrobě takových specialit, jakou byl třeba lékařský přístroj na ozařování pacientů s rakovinou, musel svou činnost kvůli krizi před dvěma roky ukončit.

V čele obce už čtvrté volební období stojí Antonín Pacík. „Zatím nám lidé z Křídlůvek neodchází. Je ale pravda, že je obec přestárlá. V době totalitního režimu byla určená spíše k zániku. Když chtěl někdo stavět, tak nedostal žádnou půjčku, stát tu nepodporoval rozšiřování. Přesto se zde za posledních deset let postavilo osm nových domů, tři jsou ještě rozestavěné. O dalších parcelách uvažujeme. Chtěli bychom je nabídnout k výstavbě dalších rodinných domů,“ popsal první muž Křídlůvek.

Bez vodovodu

Obec nemá vodovod a kanalizaci, ale už před třinácti roky mohli lidé vařit i topit plynem. „Naší současnou prioritou je vybudování kanalizace, kterou bychom chtěli společně budovat s obcí Valtrovice. Máme rozjetou žádost o projekt. Splašková voda by měla vést do čistírny odpadních vod do Jaroslavic.

Ale všechno záleží na dotacích, protože předběžná kalkulace je kolem pětadvaceti milionů korun,“ řekl starosta Pacík.
Přitom roční rozpočet obce je jen dva a půl milionu korun. „Tím, že zde skončil jediný fungující podnik Rotokov, tak jsme přišli asi o tři sta tisíc korun příjmu. Malá firma zaměstnávala kolem třiceti lidí. Majitel však měl dluhy a fabrika je nyní zapečetěná. Co se tam děje, nikdo neví,“ uvedl Pacík.

O společenské dění v Křídlůvkách se stará spolek žen a hasiči.
„Jako první na řadu přichází tradiční masopust, kdy masky chodí po vesnici a večer je taneční zábava. Koncem února pořádáme už po sedmé Matějský košt, na kterém se sejde kolem tří set vzorků vína. Zvláštností je, že vína nehodnotí žádná komise,“ řekla vedoucí spolku žen Pavlína Švábeková.

Dodala, že po revoluci obnovili společenské tradice. „Místní chlapci začali chodit od Zeleného čtvrtka po Bílou sobotu po vsi s trakači a řehtačkami hrkat. Poslední dubnový den pálíme čarodějnice, které jsou spojené s lampionovým průvodem. Oslavujeme svátek matek, dětský den, martinské hody s večerní zábavou a pro děti pořádáme mikulášskou besídku,“ vyjmenovala Švábeková.

Dalšími akcemi je svěcení adventního věnce, rozsvícení vánočního stromu v první adventní neděli a předvánoční posezení v kulturním domě s důchodci.
Vše se odehrává v kulturním domě, který vyrostl před osmi lety. „Ten jsme předělali z bývalé dvoutřídky. Byla to nevyužitá budova, kterou jsme s pomocí brigádnických akcí zrekonstruovali,“ vzpomněl starosta.

Náměstí hyzdil starý dům, ve kterém dnes mají místní opravený obecní úřad. „Funguje zde i knihovna s veřejným internetem a zasedací místnost pro třicet lidí. V ní se například konal novoroční turnaj ve stolním tenisu. Za kulturním domem jsme vybudovali posezení i s pergolou, které letos ještě chceme dokončit,“ popisuje první muž Křídlůvek.

Dynamo Křídlůvky

V květnu 1959 byla založena TJ Dynamo Křídlůvky, která měla pětašedesát členů. „Díky nadšení fotbalistů se podařilo postoupit až do okresního přeboru, ve kterém jsem si taky zahrál. Dnes fotbalisté hrají nejnižší třídu,“ zavzpomínal Pacík.

Dlouholetou tradici má v Křídlůvkách sbor dobrovolných hasičů, který se pravidelně umísťuje na předních příčkách okrskových soutěží.
„Naše jednotka je zařazená až v páté skupině, to znamená, že k zásahům vyjíždíme jenom v místě. Naposledy jsme hasili přímo v Křídlůvkách před čtyřmi roky. Pravidelně jezdíme na okrskové soutěže a vždycky se umístíme do třetího místa. Máme i s dětmi pětadvacet členů,“ pochlubil se velitel místních hasičů Břetislav Heneš.

V květnu čeká hasiče další okrsková soutěž. „Ta se uskuteční přímo v Křídlůvkách. Když počasí dovolí, tak trénujeme požární útok na hřišti vedle kulturního domu,“ dodal velitel Heneš.

Kromě vesnických zábav funguje ve vsi i dobře zásobená prodejna smíšeného zboží. „Máme zde i oblíbenou hospůdku. Jenže je možné, že bude nějaký čas zavřená. Mění se majitel, který plánuje celkovou rekonstrukci,“ uvedl starosta.

Právě proto, že je obec mimo hlavní silnice, je v ní klid. Ke koupání i rybaření láká blízkost řeky Dyje.
„Plánuje se zde i cyklostezka, která dosud vede kolem jaroslavických rybníků. Mluví se o tom, že by se dala propojit mostkem či lávkou mezi Slupí a Valtrovicemi přes Dyji. Okruh by mohl jít z Valtrovic přes Křídlůvky do Hrádku a potom zpět do Jaroslavic,“ plánuje starosta.

Z HISTORIE
• První zmínka o obci je z roku 1255, kdy Boček, hrabě z Berneka, daroval v závěti ves klášteru ve Žďáru. Toto darování potvrdil v roce 1277 papež Jan XXI.
• Roku 1832 byla postavená vlastní škola, ve které se děti učily jenom německy.
• Epidemie cholery postihla obec v letech 1831, 1855 a 1866.
• 1863 vypukl v obci velký požár, za oběť padlo 18 stavení.
• 1880 učitel založil školní kroniku a knihovnu.
• 1902 silné krupobití.
• Po osvobození přišli do Křídlůvek první osídlenci z Vlčnova a Uherského Brodu.
• Postupně přicházeli lidé z Rumunska, Maďarska, Volyně a Slovenska.
• 1. září 1945 se poprvé začalo učit česky.
• V roce 1946 po odsunutí německých obyvatel místní zasadili na návsi lípu Svobody.
• 1947 obec trápilo sucho a neúroda.
• Téhož roku zřízen první telefon.
• 1951 nový hostinec s pravidelným promítáním filmů.
• 1976 byla škola pro malý počet žáků zavřená.
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost

Autor: Sylva Pavlačková

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení