Zbrusu nový zemědělský podnik otevřeli ve středu představitelé firmy Delacon Biotechnik ve Stošíkovicích na Louce. Dceřiná společnost rakouské firmy tak na Znojemsku otevírá jednu z mála poboček, která se zabývá vlastním výzkumem a vývojem přírodních doplňků krmných směsí pro živočišnou výrobu.

„Jsme první na světě, kdo se výzkumem a výrobou přírodních doplňků krmných směsí začal zabývat. Protože chceme ještě více posílit svoji vedoucí pozici na trhu, postavili jsme i novou stanici ve Stošíkovicích na Louce na Znojemsku,“ uvedl produktový manažer Karel Holub.

Firma Delacon Biotechnik ČR byla založena v roce 1992 jako dceřiná společnost rakouské firmy Delacon. „Společnost Delacon Česká republika, která sídlí v Šumperku, řídí celou střední a východní Evropu. Zaměřujeme se na využití potenciálu látek obsažených v rostlinách a v tomto oboru patříme mezi světové průkopníky. Jsme vedoucí firmou v oboru díky naší schopnosti vyrobit specifické přípravky pro jednotlivé druhy a kategorie hospodářských zvířat. Naše produkty se liší svým složením a pokrývají rozdílné požadavky našich zákazníků,“ popsal činnost firmy Holub.

Hlavní náplní práce společnosti je vývoj, výroba a prodej krmných aditiv pro hospodářská zvířata. „Jde o doplňky krmných směsí, které vycházejí z čistě přírodních látek. Tyto doplňky by měly nahradit až donedávna používaná krmná antibiotika a další chemické látky, které jsou prevencí pro šíření nemocí,“ vysvětlil Holub.

Činnost společnosti Delacon prakticky doplňuje výrobu krmných směsí. „Naše výrobky připravujeme pro chovatele prasat nebo drůbeže. Doplňky se pak přimíchávají do krmných směsí. To však už obstarávají jejich výrobci,“ nastínil manažer.

Zcela nové objekty na okraji Stošíkovic budou v běžném provozu lidem nepřístupné. Navštívit je mohou jen obchodní partneři a další zájemci, kteří musí splňovat přísná hygienická pravidla. „Takto neformálně, jak se dnes můžete do prostor výroby podívat, už napříště nikdo nemůže. Návštěvy budou muset v naší provozovně používat hygienické oděvy i obuv,“ informoval při slavnostním otevření stošíkovické pobočky firmy své hosty z celé Evropy ředitel Delaconu Bohumír Šimerda.

Odborníci budou ve Stošíkovicích zkoušet nové kombinace přírodních látek. „Chceme tímto zkoumáním zjistit, jak naše krmné doplňky na zvířata vlastně působí. Jde o zařízení, které bude sloužit pro vývoj nových krmných doplňků s novými účinky, které musí splňovat nové a přísné podmínky živočišné výroby,“ přiblížil Holub.

Suroviny pro výzkum a vývoj plánují lidé z Delaconu získávat přímo na jižní Moravě. „S největší pravděpodobností budeme krmné směsi odebírat z agrovýkupu v Moravských Budějovicích,“ sdělil Holub.

V nových halách najdou uplatnění tři až čtyři lidé. „Ve Stošíkovicích bude pracovat jeden vedoucí, který bude mít trvalý dohled nad stanicí a počítáme průměrně se třemi dalšími pracovníky. Tyto lidi již máme vybrané a od prosince by měli začít naplno pracovat,“ řekl manažer.

Nový projekt společnosti má v brzké budoucnosti nabídnout na trh zcela nové přípravky. „Vyvineme takové přípravky, které během tří čtyř let zcela nahradí dnes používané chemické přípravky. To se pak odrazí v lepší kvalitě masa a v konečném důsledku pak na zdraví lidí,“ vzkázal Holub.