Pochází ze sousedních Jaroslavic, krátce žil ve Znojmě, ale od roku 1993 bydlí v Hrádku. Je vinař a dle svých vlastních slov kluk z vesnice, který nemohl v paneláku volně dýchat.


Webové stránky obce jsou poměrně přehledné, prošly nějakou podstatnou změnou? Jaké informace zde uveřejňujete?
V loňském roce naše stránky prošly radikální změnou. Účastnili jsme se dokonce soutěže O zlatý erb. Umístili jsme se na pěkném pátém místě v rámci Jihomoravského kraje. Nyní pracujeme na tom, abychom se příští rok umístili ještě lépe. Proto máme na našem webu variantu pro slabozraké s možností změnit velikost písma.
Nově také zveřejňujeme hlášení místního rozhlasu. Lidé zde najdou standardní elektronickou úřední desku a povinně zveřejňované informace. Vydáváme také obecní zpravodaj a uveřejňujeme fotografie z pořádaných akcí. Dříve jsme měli zpřístupněnou diskuzi, která se ale zvrtla nežádoucím směrem, právě díky anonymitě přispěvovatelů. Web je hojně navštěvovaný i rodáky z Hrádku, kteří nyní bydlí v Rakousku, Německu, Kalifornii či Austrálii. Mají tak spojení se svou rodnou obcí a ví, co se u nás děje.

Mluvil jste o pořádaných kulturních akcích v obci. Které jsou nejoblíbenější a kdo je pořádá?
Nejoblíbenější akcí jsou krojované hody, pořádané vždy v polovině října Krojovanou mládeží Hrádek. Na hody k nám chodí každoročně kolem čtyřistapadesáti lidí. Velmi oblíbená je tradiční ochutnávka vín. Sám jsem vinař a na tuto akci se vždy těším. Populární je také pálení čarodějnic, Den matek nebo Mikulášský karneval. Doslova celá vesnice se zapojuje do Sranda matche ve fotbale, kterého se účastní speciálně postavené místní fotbalové týmy Vinařů nebo Zoufalých manželek. Je to vždy celodenní zábava, přesahující rámec sportovního utkání.
Aktivními organizátory jsou u nás hasiči, sportovci i rybáři.

Kolik má Hrádek obyvatel? Odcházejí mladí z vesnice?
K prvnímu lednu jsme měli devět set jednadvacet obyvatel. Jejich počet je setrvalý již několik let. Nedá se říci, že by obec vymírala či se vylidňovala. Mladé rodiny se snažíme ve vsi udržet jednoduchou taktikou. Mladým párům přidělujeme obecní byty. Někteří z nich se do několika let pustí do výstavby rodinného domu. To samozřejmě vítáme. Do komunální politiky jsem vstupoval s ideou nabídnout mladým dostatek pozemků pro výstavbu. Nyní připravujeme zasíťování patnácti stavebních parcel.

Jaké další investiční akce máte v plánu? Co se vám již podařilo opravit či změnit k lepšímu?
Opravili jsme obecní úřad. Plánujeme novou fasádu a zateplení obecní bytovky, loni získala nová okna. Rádi bychom opravili také místní kulturní dům. Na jeho rekonstrukci jsme získali dotaci ve výši sto padesát tisíc korun, vyměníme okna a dveře a kulturní dům získá také novou fasádu.
Připravujeme revitalizaci veřejného prostranství v blízkosti hřbitova, na kterou jsme získali dotaci přesahující částku jeden milion korun.
V příštích letech nás čeká další etapa kanalizace, na kterou naváže oprava celého průtahu včetně okružní křižovatky, chodníku a parkovacích ploch. Místní získají i novou zastávku autobusu.
Nedávno jsme také opravili obecní budovu nedaleko křižovatky, ve které nyní sídlí pošta. Plánujeme opravit školu a postupně ji vybavit novým nábytkem. Školu navštěvuje asi padesát dětí a jejich počet postupně klesá. Je zde pouze první stupeň, starší děti jezdí většinou do nedalekých Dyjákovic. V okolí jsou větší školy také v Jaroslavicích a Božicích, ale naše děti dojíždějí do Dyjákovic a také do Tasovic.
Naproti tomu mateřská školka o děti nouzi nemá. Funguje zde také bývalá zvláštní škola, která je dnes školou se speciálním zaměřením a asi dvacítka dětí sem dojíždí z celého okolí.
V souvislosti s nevyužitou školou uvažujeme o přebudování dvou tříd pro ordinaci praktického lékaře. Jednali jsme s doktorem Přinosilem a této myšlence je více než nakloněn. Ordinační hodiny by zde zřídil asi dvakrát týdně a zejména pro místní důchodce by to byl důležitý vstřícný krok.

Kolik máte obecních bytů a máte nějaké potíže s neplatiči?
Obecních bytů pronajímáme celkem dvacet, z toho je dvanáct sociálních bytů pro mladé, které podporujeme nižším nájemným. S neplatiči se setkáváme, snažíme se ale v klidu dohodnout a navrhujeme splátkový kalendář. Pokud neplatí déle než dva měsíce, nájem bytu s nimi ukončíme. Exekuci jsme dosud nenařizovali.

Co jste dělal dříve, jaká je vaše profese? Jak jste vstoupil do komunální politiky?
Pracoval jsem jako spojovací technik u policie. Osmnáct let bydlím v Hrádku a postupem času jsem viděl věci, které volaly po změně. S místními lidmi, kteří smýšleli podobně jako já, jsme založili politickou stranu s názvem Pro rozvoj Hrádku. Název předpokládám dostatečně vypovídá o našem programu.

Kolik členů má obecní zastupitelstvo? Jak jsou zde rozdělené politické síly?
Zastupitelstvo je jedenáctičlenné. Pěti členy je reprezentována strana Pro rozvoj Hrádku, dalších pět je příslušníků ČSSD a jeden zastupitel je členem KDU–ČSL. Nepozoruji mezi námi nějaké třenice nebo názorové rozpory. V zastupitelstvu se sešli samí rozumní lidé, bez ohledu na politické smýšlení. Vždy se snažíme rozhodnout ve prospěch obce.

Jsou v Hrádku nějaké pracovní příležitosti?
Sezonně najde několik místních práci v zemědělství. Jinak od nás lidé dojíždějí za prací do Brna, Znojma a také do nedalekého Rakouska.

Jak jste spokojen s dopravní obslužností a integrovaným dopravním systémem?
Spojení se zlepšilo, spousta autobusů k nám zajíždí i o víkendu. Přesto si lidé, zřejmě oprávněně, stěžují, že v dopravních špičkách bývají některé linky přetížené a cestování je velmi nekomfortní. Jsem připraven tuto situaci řešit s dopravcem a snažit se najít řešení v posílení spojů v nejvíce vytížených časech.

Vesnicí protéká řeka Dyje, jak prožíváte oprávněné obavy z povodní?
Bezprostředně ohroženy byly asi dva až tři domy. Na jejich zabezpečení jsme v rámci protipovodňových opatření vybudovali ochranné zdi. Záplavy ohrozily většinou úrodu a pole.

Jak pohlížíte na bioplynku v nedalekém Karlově?
Stanice vyrostla v sousedním Karlově za minulého hrádeckého starosty, my již nyní řešíme pouze problémy. Obtěžuje nás zápach související s jejím provozem a pravděpodobným nedodržováním složení spalovaného materiálu. Někdy o ní v nadsázce mluvíme jako o kafilérii.

Ondřej Kubic
Věk: 42 let
Stranická příslušnost: Pro rozvoj Hrádku
Narodil se ve Znojmě, v Hrádku žije osmnáct let
Starostou je druhé volební období
Rodinný stav: ženatý, tři děti
Vzdělání: středoškolské
Povolání: spojovací technik u policie, nyní uvolněn do funkce starosty

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE