VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kubic: Jsme ve spojení i s našimi rodáky z Kalifornie

Hrádek /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Již druhé volební období je starostou v Hrádku Ondřej Kubic. Jeho původním záměrem bylo stát se alespoň členem obecního zastupitelstva a změnit dosavadní poměry v obci.

10.5.2011
SDÍLEJ:

HRÁDECKY STAROSTA. Ondřeje Kubicu čekají letos opravy kulturního domu, školy a revitalizace okolí hřbitova. Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Pochází ze sousedních Jaroslavic, krátce žil ve Znojmě, ale od roku 1993 bydlí v Hrádku. Je vinař a dle svých vlastních slov kluk z vesnice, který nemohl v paneláku volně dýchat.


Webové stránky obce jsou poměrně přehledné, prošly nějakou podstatnou změnou? Jaké informace zde uveřejňujete?
V loňském roce naše stránky prošly radikální změnou. Účastnili jsme se dokonce soutěže O zlatý erb. Umístili jsme se na pěkném pátém místě v rámci Jihomoravského kraje. Nyní pracujeme na tom, abychom se příští rok umístili ještě lépe. Proto máme na našem webu variantu pro slabozraké s možností změnit velikost písma.
Nově také zveřejňujeme hlášení místního rozhlasu. Lidé zde najdou standardní elektronickou úřední desku a povinně zveřejňované informace. Vydáváme také obecní zpravodaj a uveřejňujeme fotografie z pořádaných akcí. Dříve jsme měli zpřístupněnou diskuzi, která se ale zvrtla nežádoucím směrem, právě díky anonymitě přispěvovatelů. Web je hojně navštěvovaný i rodáky z Hrádku, kteří nyní bydlí v Rakousku, Německu, Kalifornii či Austrálii. Mají tak spojení se svou rodnou obcí a ví, co se u nás děje.

Mluvil jste o pořádaných kulturních akcích v obci. Které jsou nejoblíbenější a kdo je pořádá?
Nejoblíbenější akcí jsou krojované hody, pořádané vždy v polovině října Krojovanou mládeží Hrádek. Na hody k nám chodí každoročně kolem čtyřistapadesáti lidí. Velmi oblíbená je tradiční ochutnávka vín. Sám jsem vinař a na tuto akci se vždy těším. Populární je také pálení čarodějnic, Den matek nebo Mikulášský karneval. Doslova celá vesnice se zapojuje do Sranda matche ve fotbale, kterého se účastní speciálně postavené místní fotbalové týmy Vinařů nebo Zoufalých manželek. Je to vždy celodenní zábava, přesahující rámec sportovního utkání.
Aktivními organizátory jsou u nás hasiči, sportovci i rybáři.

Kolik má Hrádek obyvatel? Odcházejí mladí z vesnice?
K prvnímu lednu jsme měli devět set jednadvacet obyvatel. Jejich počet je setrvalý již několik let. Nedá se říci, že by obec vymírala či se vylidňovala. Mladé rodiny se snažíme ve vsi udržet jednoduchou taktikou. Mladým párům přidělujeme obecní byty. Někteří z nich se do několika let pustí do výstavby rodinného domu. To samozřejmě vítáme. Do komunální politiky jsem vstupoval s ideou nabídnout mladým dostatek pozemků pro výstavbu. Nyní připravujeme zasíťování patnácti stavebních parcel.

Jaké další investiční akce máte v plánu? Co se vám již podařilo opravit či změnit k lepšímu?
Opravili jsme obecní úřad. Plánujeme novou fasádu a zateplení obecní bytovky, loni získala nová okna. Rádi bychom opravili také místní kulturní dům. Na jeho rekonstrukci jsme získali dotaci ve výši sto padesát tisíc korun, vyměníme okna a dveře a kulturní dům získá také novou fasádu.
Připravujeme revitalizaci veřejného prostranství v blízkosti hřbitova, na kterou jsme získali dotaci přesahující částku jeden milion korun.
V příštích letech nás čeká další etapa kanalizace, na kterou naváže oprava celého průtahu včetně okružní křižovatky, chodníku a parkovacích ploch. Místní získají i novou zastávku autobusu.
Nedávno jsme také opravili obecní budovu nedaleko křižovatky, ve které nyní sídlí pošta. Plánujeme opravit školu a postupně ji vybavit novým nábytkem. Školu navštěvuje asi padesát dětí a jejich počet postupně klesá. Je zde pouze první stupeň, starší děti jezdí většinou do nedalekých Dyjákovic. V okolí jsou větší školy také v Jaroslavicích a Božicích, ale naše děti dojíždějí do Dyjákovic a také do Tasovic.
Naproti tomu mateřská školka o děti nouzi nemá. Funguje zde také bývalá zvláštní škola, která je dnes školou se speciálním zaměřením a asi dvacítka dětí sem dojíždí z celého okolí.
V souvislosti s nevyužitou školou uvažujeme o přebudování dvou tříd pro ordinaci praktického lékaře. Jednali jsme s doktorem Přinosilem a této myšlence je více než nakloněn. Ordinační hodiny by zde zřídil asi dvakrát týdně a zejména pro místní důchodce by to byl důležitý vstřícný krok.

Kolik máte obecních bytů a máte nějaké potíže s neplatiči?
Obecních bytů pronajímáme celkem dvacet, z toho je dvanáct sociálních bytů pro mladé, které podporujeme nižším nájemným. S neplatiči se setkáváme, snažíme se ale v klidu dohodnout a navrhujeme splátkový kalendář. Pokud neplatí déle než dva měsíce, nájem bytu s nimi ukončíme. Exekuci jsme dosud nenařizovali.

Co jste dělal dříve, jaká je vaše profese? Jak jste vstoupil do komunální politiky?
Pracoval jsem jako spojovací technik u policie. Osmnáct let bydlím v Hrádku a postupem času jsem viděl věci, které volaly po změně. S místními lidmi, kteří smýšleli podobně jako já, jsme založili politickou stranu s názvem Pro rozvoj Hrádku. Název předpokládám dostatečně vypovídá o našem programu.

Kolik členů má obecní zastupitelstvo? Jak jsou zde rozdělené politické síly?
Zastupitelstvo je jedenáctičlenné. Pěti členy je reprezentována strana Pro rozvoj Hrádku, dalších pět je příslušníků ČSSD a jeden zastupitel je členem KDU–ČSL. Nepozoruji mezi námi nějaké třenice nebo názorové rozpory. V zastupitelstvu se sešli samí rozumní lidé, bez ohledu na politické smýšlení. Vždy se snažíme rozhodnout ve prospěch obce.

Jsou v Hrádku nějaké pracovní příležitosti?
Sezonně najde několik místních práci v zemědělství. Jinak od nás lidé dojíždějí za prací do Brna, Znojma a také do nedalekého Rakouska.

Jak jste spokojen s dopravní obslužností a integrovaným dopravním systémem?
Spojení se zlepšilo, spousta autobusů k nám zajíždí i o víkendu. Přesto si lidé, zřejmě oprávněně, stěžují, že v dopravních špičkách bývají některé linky přetížené a cestování je velmi nekomfortní. Jsem připraven tuto situaci řešit s dopravcem a snažit se najít řešení v posílení spojů v nejvíce vytížených časech.

Vesnicí protéká řeka Dyje, jak prožíváte oprávněné obavy z povodní?
Bezprostředně ohroženy byly asi dva až tři domy. Na jejich zabezpečení jsme v rámci protipovodňových opatření vybudovali ochranné zdi. Záplavy ohrozily většinou úrodu a pole.

Jak pohlížíte na bioplynku v nedalekém Karlově?
Stanice vyrostla v sousedním Karlově za minulého hrádeckého starosty, my již nyní řešíme pouze problémy. Obtěžuje nás zápach související s jejím provozem a pravděpodobným nedodržováním složení spalovaného materiálu. Někdy o ní v nadsázce mluvíme jako o kafilérii.

Ondřej Kubic
Věk: 42 let
Stranická příslušnost: Pro rozvoj Hrádku
Narodil se ve Znojmě, v Hrádku žije osmnáct let
Starostou je druhé volební období
Rodinný stav: ženatý, tři děti
Vzdělání: středoškolské
Povolání: spojovací technik u policie, nyní uvolněn do funkce starosty

Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE

Autor:

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Adriana Herényiová, 52 cm, 3590 g, 16. 10. 2017, Znojmo
6

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení