VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lechovice: auta, víno, krásný kostel a zase auta

Lechovice – Když se řekne Lechovice, drtivá většina lidí si představí víno. Anebo také jednu z nejrušnějších silnic na Znojemsku.

18.3.2011 1
SDÍLEJ:

Lechovický kostel je nepřehlédnutelný symbol obce. Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Když se pak kterýkoli řidič ze Znojma vrací z dalekých cest a jede po silnici číslo I/53 z Brna, nemůže nikdy přehlédnout lechovický kostel Navštívení Panny Marie. Jako maják svítí díky svému bělostnému průčelí s červenými věžičkami barokního kostela už z velké dálky a znojemští díky němu cítí blízkost domova.

„Lechovice leží asi dvanáct kilometrů severovýchodně od Znojma v nížině Dyjskosvrateckého úvalu na pravém břehu řeky Jevišovky v nadmořské výšce téměř dvou set metrů nad mořem. Koryto Jevišovky bylo v letech 1962-63 zregulováno a její kdysi půvabný meandrovitý tok byl upraven, aby neškodil obyvatelům na březích řeky. Jevišovka pramení u Komárovic na moravskobudějovicku a její celková délka je bezmála osmdesát kilometrů,“ uvádí internetové stránky obce.

Lidi, kteří bydlí v Lechovicích v domcích při hlavní cestě, a také vedení obce dlouhá léta trápí nadměrná silniční doprava. Lechovicemi projíždějí tisíce aut denně, včetně těžkých kamionů. Obchvat, který by obci výrazně ulehčil, je však v nedohlednu.

„Ministerstvo dopravy, jak známo, obchvat Lechovic mezi své priority nezařadilo. Prioritou kraje je dnes trasa ze severu na jih regionu směrem na Mikulov a brněnské nádraží. Takže Znojemsko tedy opět ostrouhalo,“ komentoval aktuální stav kolem zamýšlené stavby obchvatu vesnice starosta Lechovic Josef Juráček.

Starosti s pozemky

Podle prvního muže Lechovic, který je v čele obce již od prvních svobodných voleb v roce 1990, je sice vybraný dodavatel stavby, ale vše nyní záleží na dokončení přípravy pozemků pro stavbu obchvatu.

„Pozemky ještě všechny připravené nejsou. Naštěstí strategie nového ministra dopravy vše posunula dopředu. Je totiž ochoten, narozdíl od svých předchůdců, vydávat dílčí stavební povolení. Takže podle toho, kolik bude peněz ve státní kase, by se mohlo postupně začít pracovat,“ přiblížil Juráček.

Kdy by se mělo poprvé kopnout, zatím ani starosta nedokáže přesně odhadnout. „To vám neřekne nikdo. Před čtrnácti dny se uskutečnila intenzivní a definitivní jednání mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a soukromým vlastníkem panem Kroutilíkem kvůli směně pozemků. Jenže do toho velmi nepříjemně zasáhl pozemkový fond, který po jednoduché pozemkové úpravě prodal všechny pozemky na našem katastru. Najednou tedy nejsou pozemky státu a jednání s novými vlastníky, kteří jsou rozeseti po celé republice není jednoduché. Věřím však, že vše dobře dopadne a náš boj za obchvat dopadne nakonec dobře,“ řekl starosta.

Když už tedy musí lidé v Lechovicích trpět kvůli nadměrné dopravě, snaží se toho především místní podnikatelé využít. Poblíž průtahu vsí je několik velmi vyhlášených restaurací. Přijíždí–li člověk od Brna a je hladový či žízniv, patrně zastaví u první restaurace na trase. Najde ji hned za místním zámkem, ve kterém kdysi sídlily řádové sestry a který je dnes v soukromých rukou.

„Je to restaurace Vinných sklepů Lechovice. Na dobré jídlo se zde zastavují stovky lidí, kteří třeba jen projíždí. Hned vedle je neméně vyhlášený Hotel Weiss. V dolní části blíže ke Znojmu pak zájemci najdou známé restaurace Horse Farm pana Kroutilíka, zájezdní restauraci a v zatáčce je známá a nepřehlédnutelná restaurace U Bazalů. Mimo to turisté najdou v obci několik ubytoven a penzionů. Pivo si u nás lze dát, jak s oblibou říkám, na deseti místech,“ přiblížil starosta.

Koňská farma, ke které patří jedna ze zmiňovaných restaurací, je již léta dalším zapamatovatelným lákadlem Lechovic. Krásní koně totiž přitahují pohledy všech lidí, kteří projíždějí po silnici nedaleko farmy. Zájemce má možnost zastavit a koně si buď jen vyfotit nebo si domluvit projížďku. Na farmě chovají asi třicítku koní a jejich skotačení ve výběhu uklidní nervy leckterého unaveného řidiče.

Byl tu i Prokop Diviš

Pokud si turista vyhradí více času než jen na oběd či večeři, může být příjemně překvapen řadou památek. Perlou mezi nimi je patrně poutní kostel Navštívení Panny Marie. Stojí na vyvýšeném pahorku nedaleko zámku.

„Máme tu ale víc památek. Kosek pod kostelem je pomník obou světových válek a také socha svatého Jana Nepomuckého. Nedaleko kostela je také hrobka šlechtického rodu Kübecků.,“ nastínil starosta Lechovic.

V lechovickém kostele působil mimo jiné jeden z nejznámějších rodáků, vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš. „Byl mezi početným duchovenstvem jako novic. Do Lechovic se ještě jednou vrátil v roce 1726, když slavil v novém kostele svoji primici,“ informují internetové stránky obce.

Lechovický zámek v posledních letech sloužil také jako azyl pro lidi, kteří se potýkali s drogami. Po detoxikační kůře se zde připravovali na návrat do běžného života. Místní soukromá škola nesla název U svatého Metoděje. „Podle mých informací zařízení končí. Co bude dál se zámkem, není zatím jasné.
Je, pokud vím, opět na prodej. Obec o něj kdysi měla také zájem, ale požadavky církve byly příliš vysoké,“ nastínil Juráček.

Reklamu nejen v republice, ale také za hranicemi dělá obci známý vinařský podnik Vinné sklepy Lechovice. V objektu u hlavní silnice se lidé mohou nejen dobře najíst, ale mohou si také v místní firemní vinotéce koupit jakékoli víno z produkce vinařské firmy. „Historie Vinných sklepů Lechovice se začíná psát již v roce 1837, kdy bylo po 114 letech dokončeno hloubení sklepa. Právě nad tímto sklepem je dnes umístěna naše restaurace. Je moderní a je vybavena tak, aby nabízela veškeré služby a trendy, které jsou v Evropě samozřejmostí,“ informuje server VS Lechovice.

Další díly seriálu Vesničky a města najdete ZDE

Autor: Dalibor Krutiš

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Adriana Herényiová, 52 cm, 3590 g, 16. 10. 2017, Znojmo
6

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Ilustrační foto.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Veselí nad Moravou – Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu. Někdejší rajský dvůr kláštera servitů, v jehož části úřad sídlí, prodělává proměnu. „Prostor poslouží například pro svatby, komorní koncerty či menší kulturní akce,“ uvedl místostarosta Petr Kolář.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení