Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mašovicím dává věhlas rondel a dvě venuše

Mašovice /VESNIČKY A MĚSTA/- Prioritou obce je hlavně oprava místních silnic a základní školy. O kulturu se ve vesničce Mašovice starají především místní hasiči.

6.5.2011
SDÍLEJ:

Letecký snímek MašoviceFoto: Foto/ David Molík

V údolí u Mašovického potoka se lidem líbilo už před pěti tisíci lety. Dokazuje to nejvýznamnější archeologický nález. Dvojitý rondel dodává malé obci v Národním parku Podyjí věhlas. Kromě toho ale Mašovice sklízí slávu i proto, že zde archeologové našli i slavnou plastiku mašovické venuše se jménem Hedvika a následující rok plastiku další ženy. Té dali odborníci jméno Johanka.

O několik tisíc let později ve vsi už tak klidný život nebyl. Hned vedle Mašovic se totiž ozýval rachot z velké vojenské střelnice. Dnes je z ní volná plocha, na které Národní park zkoumá přírodní faunu a flóru.

„Z rondelu zbyl dvojitý kruhový příkop, který má uvnitř průměr osmdesát a z venkovní strany sto deset metrů. Předchůdcům dnešního člověka sloužil jako rituální místo a patrně také jako kalendář. Archeologové jej s nadsázkou označují za moravského předchůdce megalitické stavby Stonehenge v Anglii,“ popisují internetové stránky Mašovic.

Prvním mužem malé vesnice, která leží sedm kilometrů západně od Znojma, je už šestnáctým rokem Libor Jurka. Současně je i veterinářem. „Za dobu, co jsem starostou, se nám podařilo vybudovat vodovod, kanalizaci i plyn. Opravili jsme obecní úřad, připravili veškerou infrastrukturu pro čtyřicet rodinných domů,“ přibližuje starosta.

Momentálně ve vesnici roste víceúčelové hřiště. „Stavba vyjde zhruba na pět milionů korun. Předpokládáme, že práce stihneme uzavřít do konce května. Na výstavbu jsme získali dotaci. Dále se snažíme v Mašovicích postupně opravovat silnice, ale jejich stav nás moc trápí. Zlobí nás, že nefungují dotace z evropských fondů. Ještě bychom chtěli zrekonstruovat školu, jenže na ni nemáme peníze. Bohužel v našem státě se pořád jenom slibuje,“ zlobí se.

Lidí v obci neubývá, dokazuje to nárůst počtu obyvatel. „Dnes zde žije téměř pět stovek lidí. Za posledních dvacet let se k nám přistěhovalo díky nové výstavbě padesát obyvatel,“ vypočítává starosta.

Mezi nimi je mnoho mladých rodin. Nejmenší mašovické děti ale musí rodiče vozit do mateřské školky do Bezkova. Ti starší už navštěvují školu přímo v obci. „Byla postavená v roce 1907 a ke stému výročí založení vydalo vedení školy obsáhlou brožuru. V ní se čtenář dozví celou historii školy, která byla ryze česká. Je v ní i hezky popsaná první světová válka,“ říká ředitelka zdejší školy Růžena Bělíková.

Podle ní brožura obsahuje zajímavé události. „V Mašovicích bylo povoláno k branné službě sto čtyřiadvacet občanů. Školní děti pomáhaly matkám, na nichž ležela tíha hospodářství. Většina rodin žila bez hospodáře. S koňmi jezdily ženy i děti, oraly a sely obilí,“ čte přímo z knihy.

Brožura dále popisuje i mašovické oběti války. „Například jeden učitel se vrátil jako invalida s těžkým poraněním hlavy. Jeden byl nařčen z velezrady. Zastřelil se, aby unikl rakouské justici. Zvláštní byly i události v době okupace. Mašovice byly odříznuté od ostatního území a v té době zde žilo pět set šestaosmdesát českých obyvatel, žádný nebyl Němec. Čtyřiadvacátého listopadu 1938 připochodovali od Podmolí hulákající ordnéři, zastavili se před dolním hostincem a řídící učitel Eliáš jim předal jménem obce protestní listinu, protože nechtěli být zabraní,“ cituje ředitelka školy.

Při mašovické škole funguje pěvecký soubor pro děti i dospělé. „Už se scházíme jedenáctým rokem. Vystupujeme v okolních obcích i na místních akcích. Nacvičujeme třeba spirituály či lidové písně. Děti mohou ve škole navštěvovat sportovní a taneční kroužek, kurz německého i anglického jazyka. Dnes do školy chodí asi čtyřicet dětí. Číslo by se mělo v příštích letech zvýšit, protože se rodí více dětí,“ dodává.

Růžena Bělíková je současně i kronikářkou obce. „Zapisuji do ní už osm let události ze všech oblastí. Například kulturní akce, či výročí založení hasičského sboru. V souvislosti s hasiči si vybavuji nepříjemnou událost, kdy na střelnici asi před dvěma roky hořelo. Na místě zasahovala i helikoptéra a právě i naši místní hasiči,“ vzpomíná.

K požáru slámy došlo jednadvacátého dubna 2009 na nedaleké střelnici. Hasilo ho devět hasičských vozů, nasazen byl i policejní vrtulník. „Odhadovaná škoda na shořené uskladněné slámě pana Jana Nováka z Mašovic byla sto tisíc korun, obecní přístřešek oheň kompletně zničil,“ píše obecní web.

V Mašovicích se lidé nenudí. Obec společně s jediným fungujícím spolkem pořádá masopust, tradiční pouť, krojované posvícení, oslavu dětského dne, besedu s důchodci, koncerty a besídky pro veřejnost.

Kromě archeologických nálezů jsou Mašovice známé i starým kamenolomem, v jehož místě žije kriticky ohrožený čolek dravý. „V lomu žije kriticky ohrožený druh čolka dravého. Znojemsko je jediné místo v České republice, kde se tento obojživelník stále nachází,“ říká Jan Kos ze Správy národního parku Podyjí. „Současně patří mezi nejlépe zrekultivovaná místa v Evropě. Společnost, která místo obhospodařovala, získala v Bruselu v roce 2007 významné evropské ocenění za nejlepší projekt v oblasti udržitelného rozvoje,“ upřesňuje účetní obecního úřadu .

Mašovický lom láká v létě hodně lidí, kteří se na krásném místě chtějí vykoupat. Lokalita je ale z hlediska bezpečnosti lidem nepřístupná. „Vstup do lokality je zakázán. Voda totiž každým rokem v lomu stoupá,“ informuje starosta Jurka. O vesnici se mohou lidé dočíst na obecních internetových stránkách Mašovic. „Pravidelně čtyřikrát do roka vydáváme i místní zpravodaj,“ dodává starosta.

Historie:
1046 Založení obce
1252 Část Mašovic darována Přemyslem Otakarem II. hradišťskému probošství
1408 V obci zaznamenáni 4 láníci z hradu Bítova
1912 Propojení s obcí Bezkov
1921 Sčítání lidu 617 obyvatel
1950 Zahájení kolektivizace venkova, založení JZD
1973 Sloučení JZD Mašovice, Bezkov, Podmolí a Lukov
1989 Zvolení prvního polistopadového zastupitelstva
1991 Rozpad JZD na menší celky
Zdroj: web obce Mašovice

Autor: Sylva Pavlačková

6.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Znojemští Orli.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

V kůži archeologů. Lidé si vyzkouší práci s detektorem kovů

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Prohlédnout si naleziště i historické předměty mohou v sobotu lidé na jižní Moravě. Instituce v celém kraji oslaví Mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení