Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Medlice: do katakomb se jednou propadl traktor

Medlice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Nejen Znojmo je provrtané podzemními chodbami, ale i v některých obcích se začínají objevovat v podzemí tajuplné katakomby. Využili je i lidé v Medlicích, vesničce, vzdálené jen několik kilometrů západně od Jevišovic.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Opravenému náměstí v Medlicích dominuje kostel sv. Cyrila a Metoděje, který potřebuje novou střechu. Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Přes Medlice se v polovině sedmnáctého století za třicetileté války přehnali na svém jižním tažení Švédové. Šestadvacet týdnů trýznili místní obyvatele, kteří se schovávali právě v podzemních chodbách. Z některých domů vedly štoly, kterými se dostávali do malých místností. V nich půl roku lidé přežívali nájezdy Švédů, kteří nakonec odtáhli s prázdnou.

„Pamatuji si, když jsem byla ještě malá holka, v místech u kostela se do podzemních prostor propadl traktor. Podle informací se v nich schovávali lidé před nájezdy Švédů. Bohužel všechny chodby už družstevníci zahrnuli. Nyní jsou nepřístupné. Dokonce mají být chodby spojené i se vzdálenými Přeskačemi. Tam na ně přišli při budování kanalizace a nyní se mohou pochlubit otevřeným podzemím pro veřejnost. Myslím si, že až my začneme s pracemi, tak i nám se podzemní prostory odkryjí,“ popisuje starostka Medlic Marie Hrůzová, která je první ženou obce už pátým rokem.

Opravené budovy

V současné době v malé vísce žije sto osmaosmdesát lidí. „Za tu dobu, co jsem starostkou, jsme opravili střechy na různých domech. Například na bývalé mateřské škole či pohostinství. V plánu máme zrekonstruovat i školku. Tam nyní funguje knihovna,“ dodává starostka.

Podle ní byla školka moc pěkná. „Jenže nedostatek dětí nás donutil ji zavřít. Za zmínku stojí i místní hřbitov, který je v perfektním stavu. Součástí je i obřadní síň, která se moc nevyužívá,“ říká.

Právě knihovna je místem, které navštěvují jak malé děti, tak i ti nejstarší lidé z obce. Knihovnicí a zároveň účetní obecního úřadu je Petra Veselá, která se stará o aktualizaci internetových stránek i chod knihovny.

„Máme zastoupení všech věkových kategorií. Jednou týdně si mohou přijít vybrat z téměř dvou tisíc titulů. I knihovna se může pochlubit svými webovými stránkami,“ přiblíží Veselá.

Pokud si tedy lidé kliknou na web Medlic, dozví se zajímavosti z historie i současnosti, přečtou si informace o knihovně i spolcích.
Například i to, že sbor dobrovolných hasičů byl založen už v roce 1906. Celkový počet zakládajících členů byl jednadvacet. „Počátky byly těžké, nebyly hasicí prostředky ani náčiní, hasilo se nošením vody v putnách. O rok později byla zakoupená vozová stříkačka za finančního přispění všech medlických občanů a o tři roky později byla z další sbírky pořízená dvoukolová ruční stříkačka. Sbor pak zasahoval u požárů i v okolních obcích,“ popisuje vznik a historii webové stránky místních dobrovolných hasičů.

„Dnes už mají hasiči postavenou novou požární zbrojnici, kterou si sami vybudovali,“ pochvaluje starostka.
V Medlicích si na své přijdou myslivci i rybáři. „Máme dva rybníky a zájemci si mohou zasoutěžit,“ přibližuje první žena obce.
Na pivo si mohou lidé zajít do místní hospůdky, ve které je i sál. Zde se schází lidé na masopustu, obecním plese a zatancují si na poslední leči. Pro jídlo nemusí nikam jezdit, funguje zde prodejna Jednoty. Už roky se o její chod stará Jarmila Davidová.

„Jenže jsem dala Jednotě výpověď, protože jako zaměstnavatel mi platí stále méně peněz. Práce mě moc baví, ale od července chci být vlastní paní. Už jsem se domluvila se starostkou a prodejnu si vezmu do pronájmu sama,“ stěžuje si prodavačka Davidová.

Místní tradice

V obci se zachovala a stále se udržuje řada místních obyčejů a tradic. O Velikonocích chlapci hrkají, chodí po pomlázce, na smrtnou neděli děvčata chodí po obci se smrtolkou nastrojenou barevnými mašlemi.

„Hasiči pořádají tradiční masopustní průvod maškar s večerní veselicí. Obec se stará o dětský den i mikulášskou nadílku. Vloni jsme poprvé dětem připravili loutkové představení. Akce se moc vydařila a byla to pěkná podívaná,“ vyjmenuje Hrůzová.
Medlice patřily pod střediskovou obec Tavíkovice.

„Po roce 1989 jsme se osamostatnili. Určitě je lepší být samostatní, protože disponujeme vlastními penězi. Nyní je naší prioritou vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod. To jsou dvě zásadní věci, které nás trápí. Už máme připravený projekt a budeme žádat o dotace. Jinak plyn i vodovod je zavedený,“ svěří se starostka.

Pracovních příležitostí je v Medlicích málo. „Podniká zde soukromý zemědělec, který zaměstnává lidi jen sezonně. Potom tu funguje autoopravna. Jinak lidé dojíždí za prací do Višňové, Mikulovic a Běhařovic,“ vzpomíná starostka.

Dominantou vísky je kostel sv. Cyrila a Metoděje s krásnou vnitřní olejomalbou. „Aby jsme ji zachovali, je potřeba opravit střechu. Na to však potřebujeme dotaci,“ popisuje Hrůzová.

Historie obce
Obec Medlice se nachází v severní části okresu Znojmo. Jméno je odvozené od osobního jména Medla. Název z největší pravděpodobností vznikl z pověsti, která praví, že na „Nových Nivách“ bývala stavení zvaná Medlánka. Osada byla po vpádu Maďarů do říše Velkomoravské zničená. Obyvatelé po odvrácení nebezpečí založili novou osadu na nynějším místě pod názvem Medlice.
Okolí bylo již od starověku osídlené, jak tomu nasvědčují četné nálezy, při silnici do Horních Kounic. Nehluboko pod povrchem byly na poli nalezené hroby kultury unětické asi ze 17. století před Kristem. V listinách jsou zmínky o Medlicích z roku 1273-1285, kdy je jmenován Ludvík z Medlic. Později přecházejí Medlice do majetku pánů z Kunštátských z Jevišovic. Za bojů Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem zabavil Matyáš roku 1468 veškeré statky pana Zajímače, který byl horlivý husita a daroval je městu Znojmu.

Další díly seriálu Vesničky a města najdete ZDE

Autor: Sylva Pavlačková

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení