VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloš: Těší mě, že lidé na Nezávislé nezapomněli

Hrušovany nad Jevišovkou /ROZHOVORY SE STAROSTY/ - Po čtyřleté přestávce se vrátil do funkce starosty. Jeho Nezávislí ostatně vyhráli volby i před čtyřmi lety, kdy však nakonec skončil v opozici. Dnešní díl seriálu Rozhovory se starosty představuje prvního muže hrušovanské radnice, dvaapadesátiletého komunálního politika Miroslava Miloše.

6.1.2011
SDÍLEJ:

Do starostenského křesla po čtyřleté přestávce opět usedne Miroslav Miloš. Foto: DENÍK/Daniel Smola

Další díly seriálu
Rozhovory se starosty najdete ZDE

Co tentokrát umožnilo, abyste vítězství proměnili v návrat do vedení města?
To je spíš otázka pro občany, než pro mě. Myslím, že jsme ale celkově dosáhli ještě lepšího výsledku, než minule a to přesto, že kandidovalo více stran. I já osobně jsem obdržel víc hlasů, než před čtyřmi lety.

Předpokládám, že vás nárůst dvou mandátů pro Nezávislé i vyšší zisk osobních hlasů po čtyřech letech v opozici potěšil?
Určitě. Je vidět, že lidé nezapomněli. Šli jsme do voleb prakticky ve stejném složení. Lidé byli na něco zvyklí a asi to chtěli vrátit zpět.

Návrat k zavedeným pořádkům v Hrušovanech znamená i spolupráci s komunisty na vedení radnice. Jiné partnery pro dobrou spolupráci nemáte?
Spolupracujeme i s dalším sdružením, které v zastupitelstvu reprezentuje pan Kovařík. Podpořili nás i další. Nevnímám to politicky a stranicky. Teď před námi vidím hlavně práci a kdo se k ní bude chtít přidat, ať se přidá.

Máte za sebou tuším dvě období v čele radnice. Co vás přivedlo do komunální politiky?
Starostou jsem byl už tři období a v komunální politice se pohybuji prakticky od devadesátého roku. Šel jsem do ní s cílem něco v Hrušovanech změnit. Tehdy byl například nedostatek vody, problémy s dalšími sítěmi. Zdevastovaný byl i zámecký park, který se nám posléze podařilo obnovit.

Čemu jste se věnoval poslední čtyři roky, mimo práce opozičního zastupitele?
Vrátil jsem se do školství, kde jsem působil i dřív. Z počátku devadesátých let jsem pracoval v hrušovanské škole, ale po různých problémech, po kterých odešla část učitelů, jsem šel učit na Břeclavsko. V posledních letech jsem vyučoval v Drnholci.

Jak hodnotíte radnici, kterou jste v listopadu převzal? Udělali jste na úřadu nějaké změny nebo nějaké chystáte?
Menší změny chystáme. V rámci dotace, kterou připravilo už minulé vedení, je ale naplánovaný mimopersonální audit, proto nejdříve počkáme na jeho výsledky. Začít by měl zhruba v březnu.

Budete pokračovat v trendu, který minulé vedení nastavilo, tedy internetové přenosy ze zastupitelstva?
Zatím ne. Zaměstnanec města, který je připravoval, je dlouhodobě nemocný. Tehdy jsme jako opozice s přenosy úplně nesouhlasili. Osobně s nimi zásadní problém nemám, ale nechám konečné rozhodnutí na zastupitelích.

Hrušovanská radnice patří k těm, které už několik let na internetu zveřejňují například usnesení rady města. Uvažujete o zveřejňování dalších informací, jak to požadují různé iniciativy za větší otevřenost?

Usnesení rady budeme zveřejňovat dál. Nemáme problém s tím, abychom zveřejňovali i další informace. Nevím nyní, jaké další informace bychom měli zveřejňovat. Například různé prodeje vidí lidé už v usneseních rady, proto vědí, že o tom bude jednat zastupitelstvo.

Minulé zastupitelstvo těsně před volbami prodalo hrušovanský zámek. Setkal jste se už s kupcem. Jak hodnotíte jeho záměry, pokud je znáte?
Je to věc, kterou právě nyní musíme řešit. Zámek je už převedený na nového vlastníka, ale do dnešního dne nebyla zaplacena kupní cena, přitom měla být uhrazena do dvanáctého prosince loňského roku.

Co s tím hodláte dělat?
Napsali nám, že se s platbou zpozdí buď do konce roku nebo do začátku ledna. Proto ještě chvíli posečkáme a pak to budeme právní cestou řešit. Určitě druhou stranu vyzveme k jednání. Podle odezvy a výsledku uvidíme, co dál. Jejich ohlášený záměr zřídit na zámku zařízení pro seniory by se mi líbil, otázkou samozřejmě je, zda své sliby a závazky splní.

Letos je, pokud vím, hlavní městskou investicí dokončení nové čistírny odpadních vod. Jaké hlavní plány máte pro celé volební období?
Další důležitou akcí je přivaděč vody v hodnotě devatenáct milionů korun. Zatím jsme ale nedostali dotaci. Z dalších investičních akcí chceme dobudovat knihovnu, která je čtyři roky rozdělaná. Pokusíme se i o cyklochodník k nádraží. Velkým úkolem bude dobudování infrastruktury pro bydlení a otevření nové lokality pro bydlení, takzvaný Střed. Záležet bude ovšem na finančních možnostech města.

Mají nyní Hrušovany nějaké volné parcely pro stavbu rodinných domů? Je o výstavbu nového bydlení v Hrušovanech zájem?
Počet obyvatel zůstává vzácně stabilní, oproti době, kdy jsem před šestnácti lety na radnici nastupoval, se prakticky nezměnil. Máme tu lokalitu pro čtyřiatřicet rodinných domků, která je už prakticky obsazená, ještě tam zbývá dokončit chodníky a osvětlení. Letos by měli lidé začít stavět. Ve zmíněné lokalitě Střed počítáme spíše s bytovými domy. Naše představa je taková, že se o ně napůl podělí město a soukromí investoři.

Jak hodnotíte spolupráci s významnými zaměstnavateli ve městě a okolí?
V Hrušovanech, mimo cukrovaru a jedné další firmy, převažují spíše menší zaměstnavatelé. Spolupracujeme dobře.

Jaké jsou možnosti a případně plány měst v podpoře podnikání? Máte v Hrušovanech průmyslovou zónu nebo nějaké nevyužité areály?
Jsou tu spíše nevyužité areály. Průmyslová zóna je v územním plánu, ale není vybudovaná. Je to otázka peněz. Zatím vyčkáváme, zda se případně objeví nějaký investor, s kterým bychom mohli jednat.

Máte nějaké konkrétní záměry rozvíjení spolupráce se svými dolnorakouskými sousedy z Laa?
Přeshraniční spolupráce funguje, chystají se různé projekty, například ohledně cyklostezek. Zrovna před Vánocemi jsme měli s kolegy z Rakouska sezení.

Zajímáte se o osud trati z Hrušovan do Hevlína? Co soudíte o záměru státních správců železnic trať zrušit a případně fyzicky zlikvidovat?
Celé roky jsme za zachování trati bojovali, proto mě poslední vývoj mrzí, podrobnosti ale bohužel neznám. Poradím se s hevlínským starostou, abych se seznámil s aktuální situací.

Miroslav Miloš

√ Věk: 52 let
√ Stranická příslušnost: Nezávislí
√ Narozen ve Znojmě, do Hrušovan se přistěhoval v roce 1988 z jižních Čech, pochází z Litobratřic
√ Starostou města byl v letech 1995-2006, poté od roku 2010.
√ Rodinný stav: ženatý, 2 synové
√ Vzdělání: vysokoškolské
√ Předchozí místa: od patnácti let voják, od roku 1987 učitel, od roku 1994 místostarosta a od roku 1995 starosta Hrušovan

Autor: Daniel Smola

6.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté Znojma prohráli na tripu oba zápasy. V Salzburgu i Dornbirnu.

Orlí mantra pro postup do play-off: tři výhry v řadě

V Popicích u Znojma vzniká muzeum Charlese Sealsfielda
7

Znojmo dostalo darem dům Charlese Sealsfielda

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

Placené parkoviště? Místní budou mít v Mikulově přednost na úkor turistů

Jižní Morava – Největší problém je, že nikdo neví, jak se má systém parkování změnit. Tak reagoval na plánované dopravní změny v Mikulově na Břeclavsku tamní obyvatel Michal Solařík. A není jediný. „Na městském facebooku lidé v diskuzi marně hledají odpovědi,“ prohlásil. Mikulov hodlá pomoci místním. Ty upřednostnili i při parkování v centru Znojma.

Lucrezia se Zonygou oživí pověst O obří hlavě

Znojmo - Kouzlu rytířské doby propadl Antonín Maceček před sedmnácti lety. Založil kapelu Lucrezia Borgia, pořídil dobové kostýmy a společně se svými muzikanty je vítaným zpestřením historických akcí či hudebních slavností. Jejich muziku lze přirovnat k historizujícímu folku. Nyní se Maceček rozhodl zhudebnit znojemskou pověst O obří hlavě. „Těsně před Vánocemi vyjde dlouho slibované nové dvojcédéčko se zhudebněnou pověstí,“ prozrazuje Maceček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT