„Muži určitě využijí dopolední výstavu aut před kulturním domem. Ženy bych naopak pozval na módní přehlídku. V zámeckém parku bude zajímavá ukázka historického tržiště včetně občerstvení s míchanými nápoji. Vinaři ve sklepích budou nabízet ke koštu vzorky místních vín,“ popsal některé akce sobotního dne místostarosta Roman Volf.

Knedlíkový král

V šestnáct hodin pak vypukne oblíbená soutěž v pojídání knedlíků. Do Miroslavi přijedou známí pojídači z celé republiky. „Je to doslova brutální závod. Každý rok se u soutěže všichni velice bavíme. Do soutěže je přihlášených devět lidí. Stejně jako loni přijede známý jedlík Kamil Hamerský či Jaromír Rafaj ze Zlína,“ dodal Volf. Kuchařky tak na dnešní večer připraví dvanáct set knedlíků. A co nesní soutěžící, rozdají mezi návštěvníky.

Letošní úroda meruněk byla ale na Miroslavsku katastrofální. „Naštěstí jsme meruňky nemuseli nikde shánět, ale oproti loňsku je pouze desetiprocentní úroda. Ve čtvrtek jsme měli soutěž o nejlepší meruňku. Zúčastnilo se jí jednadvacet lidí a přišli i ti, kteří měli jen třeba čtyři meruňky na stromě,“ popsal situaci Volf.

Sobotní Meruňkobraní v Miroslavi ukončí koncertem Dalibor Janda a noční ohňostroj.
Součástí miroslavské akce je i Den otevřených dveří na letišti Aircon. Piloti předvedou různé typy letadel.
Zajímavý večer lze strávit i na zřícenině hradu Cornštejn na Bítově. Tam se bude bojovat a pro děti hrát pohádky.

Šermířský večer

„V sobotu začínáme od osmnácti hodin a třiceti minut Večerním šermířským programem s ohňovou show. Na malé návštěvníky čekají různá pohádková představení, historické hry a soutěže,“ přiblížil program pokladník Petr Cejpek.

V neděli se pak uskuteční šermířské představení pod názvem Cesta do středověku, Z pážete rytířem a Cepování v žoldnéřském táboře.
Příznivci recese a sportu mohou naopak zajet do Damnic na Znojemsku, kde se koná babský fotbal.
„Před několika lety měli místní nápad, uspořádat takový srandamač. Hlavními iniciátory jsou hlavně Jaromír Haban a Jana Obořilová,“ sdělila starostka Lenka Hodaňová. Babský fotbal se koná již podvanácté.

„Začínáme od sedmnácti hodin. Proti sobě nastoupí ženy a muži nefotbalisti a máme vlastní pravidla. Muži hrají bez bot a nesmí běhat rychle,“ přiblížila Hodaňová.

Vážení čtenáři, seriál Kam o víkendu najdete také v tištěné podobě každou sobotu ve Znojemském deníku Rovnost.