VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na obec Břežany už z dálky upozorňují větrníky

Břežany /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ - V břežanském zámku sídlí největší ústav pro mentálně postižené lidi na Znojemsku. Na větrných elektrárnách trénovali i záchranáři

16.4.2010
SDÍLEJ:

Břežany.Foto: DENÍK/Archiv

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Jednou z nejviditelnějších obcí na Znojemsku, a to doslova, jsou Břežany. Pět obrovských stříbřitých stožárů s pomalu se otáčejícími vrtulemi nelze na poli přehlédnout. Větrníky jsou vidět až z dvaceti kilometrové vzdálenosti, u Břežan vyrostly před pěti lety.

Staly se i objektem atypického cvičení hasičů, kteří se specializují na zásahy ve výškách a hloubkách. Před dvěma roky zde zachraňovali technika z větrné elektrárny a z vrtulníku slaňovali pro zraněného člověka uvězněného v motoru vrtule. Akce však byla jen simulovaná, specialisté si zásah zkoušeli v rámci výcviku.

Kromě toho, že v blízkosti obce je jedno z nejmodernějších zařízení na výrobu elektrické energie, tak tu stojí i nepřehlédnutelná památka, raně barokní historický zámek s klasicistní přístavbou. Obec je známá i díky tomu, že v zámku je největší ústav pro mentálně postižené lidi na Znojemsku. Kvůli tomu získal název vsi i trochu hanlivé zabarvení.

Více práce

Místní si však jeho přítomnost pochvalují. „Díky zámku mají ženy z Břežan práci. Téměř každá rodina, která zde žije, má k němu nějaký vztah,“ říká starosta Břežan Josef Rebenda.

V polovině sedmnáctého století byl postaven barokní zámek, který byl později upravený v klasicistním stylu a doplněný krásným anglickým parkem se vzácnými dřevinami. Od roku 1926 vlastní zámek Kongregace sester svaté Hedviky a zřídily si zde ústav pro oligofrenní dívky. (Oligofrenie – vrozené snížení inteligence různého stupně, které vzniká nejčastěji záněty mozku, pozn. red). Objekt byl počátkem devadesátých let vrácen Kongregaci a zmodernizován.

Kromě zámku a kostela jiné pamětihodnosti obec nemá. Hned při vjezdu do Břežan je malebný rybníček, park a opravené sportoviště.

„Za posledních dvacet let jsme v obci opravili hřbitov, zrevitalizovali park, vybudovali jsme kanalizaci, plyn, vodovod a čistírnu odpadních vod. Hřbitov vypadal jako smetiště, nyní je to důstojné místo. Dále jsme postupně opravili místní budovy, například mateřskou i základní školu,“ popisuje starosta.

Před dvěma roky se obci podařilo opravit i dvě silnice s chodníky. „Ještě však máme co opravovat. Školní budovy by potřebovaly zateplit, nová okna, topení a chtěli bychom dokončit rekonstrukci silnic a chodníků,“ vypočítává Rebenda.

Břežany nežijí jenom opravami a rekonstrukcemi, ale i kulturou a sportem.
„Máme zde aktivní fotbalisty, klub vznikl už v roce 1947. V osmdesátých letech byli dokonce účastníky 1.B třídy. Potom břežanští sportovci hráli okres a nyní jsou ve třetí třídě,“ říká předseda Tělovýchovné jednoty Břežany Jiří Bobek.

Fotbalový tým je nyní na druhém místě. „Zkoušíme postoupit zpět do okresní soutěže, ale trénujeme jenom jednou týdně v pátek. Na více nám nezbývá čas,“ říká předseda.

Břežanští, kterých ve vsi žije více jak devět set, pravidelně pořádají krojované hody, plesy, rybářské závody a dětský tábor. „V devadesátých letech jsme pro děti pořádali turistické tábory. Před třemi lety jsme se k tomu opět vrátili. Zájem je velký, zúčastnilo se ho více jak třicet dětí. Na čtrnáct dní vždy vyrazíme se stany do Čučic, které leží u Oslavan,“ popisuje starosta.

Trocha historie

Břežany se dříve jmenovaly Vršava nebo Fryšava, od roku 1949 nesou současný název Břežany. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel svatého Bartoloměje. V roce 1765 až 1771 byl vybudován farní kostel Zvěstování Panny Marie. Ve čtrnáctém století byly Břežany povýšené na město.

Místo však bylo osídlováno už v pravěku. Dokazují to nálezy neolitické keramiky patřící kultuře lineární a hrob únětické kultury doby bronzové.
Chloubou Břežan je v současné době nově upravený areál břežanského parku s nádhernými staletými platany a duby s malým komorovým rybníkem či fotbalové hřiště.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Adriana Herényiová, 52 cm, 3590 g, 16. 10. 2017, Znojmo
6

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Ilustrační foto.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Znojmo – I dva góly do šatny zapříčinily, že znojemští hokejisté si ze zápasu s Fehérvárem odnášejí pouze jeden bod. Ve třináctém kole mezinárodní soutěže EBEL prohráli 2:3 v prodloužení, přestože v zápase dvakrát vedli.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Veselí nad Moravou – Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu. Někdejší rajský dvůr kláštera servitů, v jehož části úřad sídlí, prodělává proměnu. „Prostor poslouží například pro svatby, komorní koncerty či menší kulturní akce,“ uvedl místostarosta Petr Kolář.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení