Přes silnice přebíhají psi, kočky, žáby, zajíci, ale i nebezpečnější kanci či srny. Srážky s velkými zvířaty jsou pro řidiče velmi nebezpečné

Nejnebezpečnější jsou pochopitelně střety s velkými a těžkými zvířaty. Například se srnami, jeleny či kanci. U nich obvykle dochází i ke zranění lidí v autech. „V loňském roce jsme jako dopravní nehodu takto vyšetřovali celkem devětapadesát případů střetu auta se zvířetem. Při těchto nehodách se lehce zranili dva lidé," uvedl šéf znojemských dopravních policistů Robert Pešek.

Policisté letos k podobným nehodám vyjížděli od počátku roku do konce dubna již třináctkrát. „Také letos už evidujeme dva lehce zraněné lidi," dodal Pešek.

Policisté upozorňují, že pojišťovny hradí škody na autech pouze v případě, že má řidič kromě zákonného pojištění zaplacené také havarijní pojištění.

Podle vedoucího odboru životního prostředí znojemského městského úřadu Jaromíra Mičky nelze přesný počet zvířat, která zahynou pod koly aut, jednoduše zjistit. „Evidujeme obecně úhyny zvířat, z čehož nepoznáme, zda jde o úhyn na silnici či mimo ni. Ročně na Znojemsku uhyne asi tisíc tři sta zvířat. Hovoříme o jelení a srnčí zvěři, bažantech a zajících," naznačil Mička.

Sraženého zajíce museli objíždět řidiči na silnici ze Znojma do Únanova.

Sraženého zajíce museli objíždět řidiči na silnici ze Znojma do Únanova. Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Podle úřadů je jedním z nejnebezpečnějších úseků silnic v regionu mezi kasárenskou křižovatkou a Olbramkostelem a Vranovskou Vsí na silnici první třídy číslo 38. Tam dochází často i k dopravním nehodám v souvislosti se srážkou se zvěří. Srnu ale řidič může potkat prakticky kdekoli. Podle policie je zavádějící myslet si, že například na rovném přehledném úseku mezi Znojmem a Těšeticemi se nic podobného nemůže stát. I tam přes silnici někdy přeběhne nejen zajíc, ale i vysoká.

Na žáby, které v určité době putují přes silnice, upozorňují pracovníci Správy Národního parku Podyjí. „Například u Mašovic nebo mezi Čížovem a Bezkovem je místo, kde na žáby upozorňuje cedule. Sice tam pro žáby máme speciální přechody pod silnicí, ale některé si to namíří rovnou na asfalt. Prosíme proto řidiče, aby především v době od března do května, kdy mají žáby rozmnožovací proces, projížděli těmito místy velmi opatrně," sdělil mluvčí parku David Grossmann.

Autoškoly uchazeče o řidičský průkaz připravují i na situace, kdy se řidič může setkat se zvířetem na silnici. „Když řidič vidí u silnice srnku nebo zajíce, je ideální velmi zpomalit, pokud to situace dovoluje i na krok. Dá se použít zatroubení, případně zablikání na protijedoucí řidiče. Nejnebezpečnější je jízda v noci lesem. Především v úsecích, kde dopravní značka upozorňuje na výskyt zvěře, je vhodné snížit rychlost třeba na padesát kilometrů v hodině," naznačil nejvhodnější chování učitel autoškoly Marek Neuschl.

Sraženého zajíce museli objíždět řidiči na silnici ze Znojma do Únanova.Odborník upozorňuje, že zajíci mají v oblibě poté, kdy přeskáčou silnici na jednu stranu, se třeba ihned otočit a běžet zpět.

Máte tip na další díl seriálu Po silnicích Znojemska? Pište na dalibor.krutis@denik.cz.