Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší vinařská obec Vrbovec láká turisty na "exotiku"

Vrbovec /VESNIČKY A MĚSTA/ - Již více než tři sta let obklopují známou vesničku Vrbovec blízko Znojma úrodné vinice. Pro turisty působí atraktivně až exoticky vrbovecká sklepní ulička, lákající již zdaleka nízkými domky se sedlovými střechami, lemovanými pálenými cihlami. Vrbovec je největší vinařskou obcí Znojemské vinařské podoblasti a pomyslnou devátou příčku zaujímá co do velikosti všech vinařských obcí v republice.

1.6.2012 1
SDÍLEJ:

Farní kostel je zasvěcen Stětí sv. Jana Křtitele. Původní stavba byla románská, v polovině osmnáctého století ji zničil požár. Kostel se dočkal rozsáhlé rekonstrukce a nového posvěcení v roce 1767. Foto: archiv

Na čtyři sta padesáti hektarech vinic zde hospodaří malé i větší vinařské firmy. Daří se zde zejména odrůdám Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Rulandské bílé a Muškát moravský. Nejrozsáhlejší vinice Waldberg se táhne od Vrbovce až po Strachotice. „Produkujeme sto padesát tisíc lahví ročně. Zpracováváme hrozny, které pěstují v Agrodružstvu Vrbovec na sto třiceti hektarech. Naše firma má sídlo ve Vrbovci. Využívá sklep, který má své místo již od osmnáctého století ve Chvalovicích," přiblížil sklepmistr Vinařství Waldberg Vrbovec Pavel Filipovszki. Sklep je dokonce na seznamu kulturních památek a svou délkou dvě stě metrů patří k největším na Znojemsku.

Díky rostoucímu zájmu o cykloturistiku spojenou s vinařstvím zaznamenávají ve Vrbovci poslední dobou příliv návštěvníků. „Turisté si chtějí často prohlédnout viniční tratě či sklepní uličku. Využívají cyklostezky vedoucí do Rakouska. Dá se říct, že od jara do podzimu u nás panuje čilý cestovní ruch," popsala starostka Marie Polachová.

Chválí si také pohodlný život ve Vrbovci nedaleko Znojma, kde je tolik potřebný klid i základní služby. „Ve vsi je školka i škola, praktický i dětský lékař, manikúra, pedikúra, kadeřník a pošta. V létě je v provozu naše koupaliště, které stále zvelebujeme a opravujeme," vypočetla Polachová.

Pro místní lidi, rodáky, ale i turisty vydali Vrbovečtí loni obrazovou knihu o Vrbovci. „Obsahuje krásné současné i historické fotografie a myslím, že je opravdu povedená," pochválila starostka.

Obec o více něž tisících obyvatelích má věkový průměr třiatřicet let. Vesnice nevymírá, stěhují se sem mladé rodiny.

Rodiče s dětmi dokonce založili spolek a společnými silami organizují venkovské akce v podobě lampionového průvodu či pálení čarodějnic. Například Silvestr mohli Vrbovečtí oslavit výšlapem do vinice Waldberg a opékáním špekáčků.

„Jsem nadšená z toho, jak lidé drží pohromadě a dokážou se bavit. Místní ženy napečou koláče nebo připraví jiné laskominy. Bohužel nemáme kulturní dům, takže všechny akce pořádáme v hospodě. Jsou možná příjemnější a srdečnější. Setkávání nejsou nijak pompézní, ale vždy se skvěle pobavíme a vládne srdečná atmosféra," chválila starostka.

Na čilém kulturním a společenském životě, ve kterém nechybí masopust, výlety, adventní koncert nebo zpívání u vánočního stromu, se podílejí i učitelé s dětmi. Vrbovecká škola byla jedna z prvních venkovských škol, která umožnila žákům seznámit se s počítačem. „Roku 1993 jsme pořídili několik dnes již historických počítačů s programem T 602. Neměli jsme ještě speciální učebnu a počítače měly své provizorní místo ve třídě pro výtvarnou výchovu a výuku jazyků. O čtyři roky později dostaly děti moderní učebnu pro výpočetní techniku," vzpomínala ředitelka školy Marie Hahnová.

Školu navštěvují děti i z okolních obcí. Žáci jsou snaživí a s úspěchem se účastní i krajských kol soutěží či olympiád. „Mám ráda naši školu, jsem tady již jednatřicátý rok a neměnila bych. Děti po vyučování nepospíchají domů, nabízíme jim řadu sportovních kroužků, mohou i tančit nebo vyrábět keramiku," řekla ředitelka.

Za úspěchy dětí stojí obětaví a šikovní učitelé. Setkávají se i ve svém volném čase s učiteli a dětmi ze škol v Jaroslavicích, Šatově a Tasovicích. Pořádají akademie, projektové dny a setkávání s rodiči.

Žáci vrbovecké školy se neztratí v konkurenci ostatních škol na olympiádách či přijímacích zkouškách.

Určitou skvrnou na kráse jinak malebné vesnice je několik nočních podniků. V jednom z nich před lety policie vyšetřovala i úmrtí jedné z prostitutek.

Autor: Ilona Pergrová

1.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Znojemští Orli.

Orli dvakrát vedli, přesto s Fehérvárem v prodloužení padli

Své ano si zamilované páry ve Veselí nad Moravou řeknou v reprezentativně upraveném prostředí nádvoří tamního městského úřadu.

Svatby v novém. Bývalý rajský dvůr ve Veselí ozdobí fontána i květinová stěna

Kotlíkové dotace: zbývá jen polovina peněz, lidé už zažádali o 63 milionů

Jižní Morava - Už 634 Jihomoravanů si od pondělí požádalo o dotace na ekologičtější kotle. V pátek o tom informovala mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková. „Z celkové částky 135,6 milionů korun jsme dostali žádostí na zhruba třiašedesát milionů. Kdy peníze vyčerpáme, nelze odhadnout,“ sdělila.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Blanensko – Víc než sto zadržených herních automatů a hotovost ve výši téměř padesát tisíc korun a padesát eur. To je výsledek kontrol, který od začátku roku provedla Celní správa v Jihomoravském kraji.

V kůži archeologů. Lidé si vyzkouší práci s detektorem kovů

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Prohlédnout si naleziště i historické předměty mohou v sobotu lidé na jižní Moravě. Instituce v celém kraji oslaví Mezinárodní den archeologie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení