Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

A zatímco tohle všechno se neustále dokolečka opakuje, jeden z prvních dnů v nové funkci tu právě prožívá bývalý lesní dělník a nedávno zvolený starosta Pavel Hlávka. „To víte, moc vám toho ještě neřeknu. S úřadem se teprve seznamuji,“ říká na úvod v kanceláři teprve před pár lety zrekonstruovaného obecního úřadu. Ve vedlejší místnosti čas od času zasedá místní zastupitelstvo, oddací místnost je zařízena i na svatby.

Nezávislý starosta Hlávka vystřídal ve funkci komunistu Františka Moučku. „Ve volbách jsme v sedmičlenném zastupitelstvu získali čtyři křesla. Na nějakou koalici a opozici si tu ale nehrajeme. Jako normální lidé a sousedi se společně domlouváme na věcech, které obec potřebuje,“ téměř idylicky vykresluje místní politiku.

Přesto mladí z obce odchází jinam. „V minulých letech nebyly mladým nabídnuty žádné nové stavební pozemky, aby si tu mohli postavit a zůstat. To chceme změnit. Kromě toho máme v plánu i jiné velké akce, třeba zateplení školy asi za patnáct milionů,“ vypočítává Hlávka.

Přestože vesnička vypadá přes den téměř mrtvá, daří se tu podnikat několika firmám. Hned u hlavní silnice procházející obcí narazí návštěvník na umělecké kovářství. O kus dál je autoservis a čalounictví, nechybí palírna ovoce, zedník, elektrikář či truhlář.

Těžký boj se supermarkety

V obci jsou hned dvě hospody a jeden krámek se smíšeným zbožím. Regály za jediným pultem nabízejí základní potraviny, sladkosti, drogerii… S nepřeberným výběrem zboží v supermarketech může živnostník na vesnici jen těžko soupeřit.

„Nemít u obchodu hospodu, tak už ho dávno zavřu. Lidi na vesnici už skoro nenakupují, všechno potřebné si koupí ve městě. Krámek s hospodou přitom živí celou naši rodinu, ale je to špatné. Ještě že se alespoň hospoda drží,“ smutně se rozhlíží po prázdném krámku Josef Weiss.

Dominantou Kravska je místní zámek, který vlastní soukromá společnost Naspa hotels. Kromě občasných svatebních obřadů je však objekt pro veřejnost uzavřen. Místní se nedostanou na kdysi oblíbené minigolfové hřiště ani na sportovní kurty. Přestože webové stránky nabízí snímky luxusně upravených zámeckých pokojů, není možné se dovolat ani na jedno ze tří telefonních čísel. „Firma dostala dotaci na revitalizaci zámeckého parku, ta by měla být před dokončením. Měla obrovské plány na úpravy i přístavbu samotného zámku, z toho ale asi sešlo. Nikdo z firmy s námi nekomunikuje,“ říká starosta.

Na druhou stranu samotná obec letos v květnu otevřela nové víceúčelové sportoviště. Na hřištích s umělým povrchem a nočním osvětlením mohou sportovci hrát tenis, malou kopanou, florbal, volejbal, basketbal či tenis. Pro atlety je připravena čtyřdráhová stometrová trať a běžecký ovál z tartanu, doskočiště pro skok daleký i vysoký, či sektor pro vrh koulí.

„Na sportoviště jsme získali více než sedmi a půl milionovou dotaci, zbývajících deset procent ceny doplatila obec,“ informoval tehdejší starosta Kravska František Moučka.

Ale zatímco větší děti i dospělí už své místo na rozptýlení mají, ti nejmenší na ně teprve čekají. „V Kravsku se žije dobře. Do Znojma je to kousek, navíc každou hodinu tudy projíždí autobus. Je tu školka i škola, teď i nové sportoviště. Ještě bych ocenila nějaké hřiště pro úplně nejmenší děti. Snad jen to jediné mi tu chybí,“ míní Alena Kuřítková, která je momentálně na mateřské dovolené.

Možná se i dočká. Její manžel je totiž novým místostarostou. Budu na něj muset zatlačit,“ směje se žena.

• Obec Kravsko leží na posledních výběžcích Českomoravské vrchoviny. Nejnižší bod katastru je výtok z místního potoku (308 m n.m.) a nejvyšší bod v lese Vlašnov (373 m n.m.).
• Rozloha katastru: 826 ha
• Počet obyvatel: 508

Z historie:
• První zmínku o Kravsku nalézáme už v roce 1092, kdy část Kravska byla věnována jednomu z nejstarších klášterů v Čechách. Šlo o vzdálený klášter až na ostrově řeky Vltavy u Davle.
• V roce 1789 se Kravsko stává součástí nového velkostatku. Ten z části pronajatých a později odkoupených, zrušených klášterních statků v Příměticích a okolí buduje hraběcí rodina Ugarte.
• Z významných událostí 19. století je to především založení keramické továrny v Kravsku Michaelem Rauferem roku 1823. Továrna přispěla ke zvýšení stálé zaměstnanosti v obci a svými úspěšnými výrobky proslavila jméno Kravska i v zahraničí.

ZDROJ: www.obec-kravsko.cz
Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost