VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnova lesů Znojma: letos se vysází 200 tisíc stromků

Znojmo /SERIÁL PŘÍRODOU ZNOJEMSKA/ – Bez působení lidí by bylo Znojemsko, ať už skalnaté hrany údolí, vodní plochy a bažiny v jejich bezprostřední blízkosti, souvisle pokryto lesy. „Dnes však v západní a severozápadní oblasti regionu pokrývají lesy méně než třetinu půdy a na teplém a úrodném východě a jihovýchodě jsou lesy dokonce jen na pěti procentech povrchu. Na Znojemsku dnes navíc nenajdeme lesní porost, který by nebyl člověkem alespoň částečně ovlivněn," popisuje Lýdie Bartoňová–Bravencová v knize Přírodovědné zajímavosti Znojemska.

6.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vojtěch Smola

Samotné město Znojmo vlastní v současné době poměrně rozsáhlé lesy, na kterých pak hospodaří příspěvková organizace Městské lesy Znojmo. A právě v těchto dnech mají její pracovníci spoustu práce.

Jaro je totiž v plném proudu a s ním i zalesňování v lesích Znojma. Letos na jaře vysází pracovníci znojemských Městských lesů na 200 tisíc stromků. A to na celkové ploše rovnající se přibližně třiceti znojemským fotbalovým stadionům. „Letošní obnova lesů není výjimečná. Počet sazenic, které jsme letos vysázeli, patří spíše k nižšímu průměru, který v průběhu jednoho roku realizujeme," přiblížil ředitel Městských lesů Znojmo Zdeněk Trojan.

A o jaké stromy se zdejší lesy obohatí? Pracovníci Městských lesů v současnosti sází z téměř padesáti procent dub letní a zimní, z pětatřiceti procent borovici lesní, z devíti procent smrk ztepilý a z ostatních dřevin pak jilm, javor, modřín, buk, lípu či olši. „Druhové složení vychází z lesního hospodářského plánu a z rámcových směrnic hospodaření," naznačil Trojan.

Nejen výsadba nových stromků je ale úkolem pracovníků Městských lesů. Ti musí kontrolovat rovněž stav vzrostlých stromů a případným zásahem je omladit nebo je zabezpečit proti nežádoucím pádům. Téměř akrobatické kousky, navíc se spuštěnými motorovými pilami, tak mohli nedávno pozorovat lidé ve znojemském Městském lesíku. Mohutné duby v místě u nové nemocnice zbavovali větví hrozícími pádem na zem takzvaní stromolezci z firmy specializující se na rizikové práce v korunách stromů.

„Již několik týdnů také intenzivně pracujeme na odstranění skutečně enormních škod vzniklých námrazou a větrem, abychom zamezili vzniku kůrovcové kalamity. Poškozené a polámané stromy jsou totiž ideálním místem pro vývoj hmyzích škůdců," připomněl Trojan.

Městské lesy Znojmo spravují v současné době poměrně rozsáhlé lesy, konkrétně asi 2,5 tisíce hektarů, které jsou v majetku Znojma. Nejedná se však jen o ty v katastru města, ale jsou i v dalších 12 katastrech obcí ležících severozápadně od Znojma, přičemž nejvzdálenější městský lesní majetek leží více než 30 kilometrů od vlastního Znojma. „Proč byl kdysi tento majetek nakupován v tak značné vzdálenosti od města, můžeme dnes již jen odhadovat, jisté však je, že díky řadě rozhodnutí tehdejších radních, purkmistrů a starostů má dnes Znojmo velice kvalitní lesní majetek, který mu v minulosti vždy přinášel a dnes opět přináší nemalý prospěch," píše se na webu Městských lesů.

Mimo území města byl první lesní majetek, takzvaný Dolní statek o výměře 411 hektarů, zakoupen již v roce 1527 od probošství olbramkostelského, kdy olomoucký biskup Stanislav a poslední probošt olbramkostelský Jan z Doubravky prodali majetek probošství městu Znojmu.

Autor: Vojtěch Smola

6.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení