VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavličtí hasiči dostali ruskou GAZellu

Pavlice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Vesnice na formanské cestě se chlubí rodákem – sochařem Karlem Pokorným. Dnes ji nejvíce trápí kanalizace.

26.8.2011
SDÍLEJ:

Obec Pavlice dnes.Foto: Archív obce Pavlice

Vesnička, která se nachází osmnáct kilometrů od města Znojma čítá na čtyři sta osmdesát obyvatel. Dominantou obce je kostel, který před třemi lety prošel opravou báně. Do ní místní uložili dokumenty a fotografie Pavlic. Prvním mužem obce je čerstvě zvolený starosta Jiří Holík.

„Starostuji teprve asi tři čtvrtě roku. Kandidoval jsem hlavně z důvodu, že mě zajímá, co se v obci děje. Chci, aby vesnice fungovala a lidé, co tady žijí, se měli dobře a byli tu spokojení,“ vysvětluje starosta Holík.

Pavlice jsou známé i díky osobnostem, které se tu narodily, nebo zde žily. Jednou z nich je sochař a národní umělec Karel Pokorný. S jeho jménem je spojena výzdoba svatovítské katedrály a Národního památníku na vrchu Vítkově. Vytvořil také řadu podobizen. Jednou z nich byla například socha Boženy Němcové nebo Aloise Jiráska. Na počest sochaře je v Pavlicích postavena jeho socha.

Dalšími zajímavými památkami jsou místní Boží muka, Sousoší Nejsvětější trojice, Pavlický dvůr nebo zájezdní hostinec.

Obyvatelé si rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek zábavy. Kultura je v obci velice bohatá. „Naší hlavní akcí je tradiční pouť, kterou pořádáme v květnu, a posvícení, které se koná v říjnu. Dále tu máme pálení čarodějnic, dětský den a letos jsme poprvé uspořádali zábavu pro naše důchodce. Veliký podíl na všem, co se ve vesnici děje, mají hlavně naši dobrovolní hasiči. Pravidelně dělají velikonoční zábavu, pořádají soutěž o pohár starosty obce, vypomáhají na dětských dnech, nebo když mají děti nějakou akci ve škole,“ popisuje Holík.

V roce 2013 bude sbor dobrovolných hasičů slavit 120. výročí založení. V čele jednotky stojí velitel Jiří Jelínek. „Náš sbor má asi dvaasedmdesát členů. Mančaft máme velice dobrý,“ chválí Jelínek.
Každoročně se účastní několika soutěží a závodů. „Minulý rok jsme absolvovali asi pětadvacet soutěží. Za letošní rok máme odježděno asi jen dvanáct závodů. Pohárů máme požehnaně, že ani nedokážu odhadnout kolik,“ směje se Jelínek.

Hasiči tu ale nejsou jen na zábavu. Když je potřeba, pomohou v nejrůznějších situacích. „K zásahům jezdíváme, ale poslední dobou nejezdíme moc k ohňům. Před dvěma lety byly problémy s přívalovými dešti, tak jsme pomáhali odčerpávat vodu. Pomáháme také při pohřbech. Při opravě přechodu jsme řídili dopravu,“ říká Jelínek.

Momentálně největší radostí hasičů je staronový vůz Gazelle. „Získali jsme nějaké dotace, takže teď jsme na tom docela dobře. Zrovna letos jsme dovezli nový automobil. Je to vůz ruské výroby. Pro nás jako pro hasiče je to ideální vozidlo a máme z něj velikou radost,“ raduje se Jelínek.

Ve vesnici funguje mateřská i základní škola do pátého stupně. „S počtem dětí je to dobré. Zatím jsme plně obsazení. Je to i díky tomu, že k nám dojíždějí děti z okolních vesnic a to jak do školky, tak do školy,“ uvádí Holík.

V obci má svou živnost i několik podnikatelů, jinak je zde pracovních příležitostí málo. Pár lidí zaměstnává místní pila nebo zemědělské družstvo. Jedním z podnikatelů je Karel Pigl. „V Pavlicích má naše rodina pekařství. Podnikáme tady již jednadvacet let. Děda byl pekař, takže v tom pokračujeme nadále. Z obce nezaměstnáváme nikoho, protože jsme malá rodinná firma. V Pavlicích se nám líbí a v podnikání se nám tu daří,“ svěřil Pigl.

Největší bolestí vísky je kanalizace. „Máme podaný projekt na kanalizaci a čekáme, jak dopadne. Peníze bychom dostat měli. Kanalizace je zatím naše obrovská priorita, protože jsou na ní závislé i opravy místních komunikací,“ doplňuje starosta.

Z historie obce
1252 První zmínka o existenci Pavlic
1628 Pavlice se staly součástí jevišovického panství
1649 Vystavěn špitál s domácí kaplí
1800 Založena škola, která byla původně jednotřídní
1829 Rozšířena kaple, ze které tím vznikl nynější kostel sv. Filipa a Jakuba
1893 Založen sbor dobrovolných hasičů, který je činný dodnes
1930 Provedení elektrizace obce
1945 9. května byly Pavlice osvobozeny vojáky Rudé armády

Autor: Martina Svatoňová

26.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení