Tvoří ji Josef Barnet (kytara, zpěv), Milan Bzuk Škaroupka (banjo, zpěv), Pavel Černý (baskytara, zpěv) a Ladislav Valter (foukací harmoniky, cajón). Svůj styl označují jako newgrass. „Vznikli jsme asi před půlrokem u kamaráda Oty Jallitsche v jeho sklepě. Nejen k němu se chodí po schodech dolů, proto jsme si dali název Sešup. U Oty jsme se už dlouho potkávali na různých akcích a vždycky se hrálo," přibližuje počátek skupiny její zakladatel Josef Barnet. Lidé ho mohou znát i ze skupiny Kalamita.

„S ní jsem hrál přes deset let. Když jsme se rozešli, začal jsem hrát sám. Skládal jsem písničky a loni jsem samostatně vystoupil na Portě. Pak jsem se doslechl, že by bylo dobře, kdybych poskládal kapelu. Milan také kapelu chtěl a tak jsme vznikli," říká Barnet.

„Milan chtěl mít klid," poopravuje se smíchem Škaroupka. Snad také proto, že dlouholetého člena dnes již neexistující bluegrassové kapely Jewelci mohou posluchači vídat hned v několika skupinách. Krom Sešupu hraje ve známém mnohočlenném seskupení Burana Orffchester, hostuje v punkové skupině Bobr Band a také v brněnském seskupení Sakrapes. Občas jej mohou lidé vidět i v Pozdním sběru.

Jeho nezvyklou aktivitu údajně oceňuje nejbližší okolí. „Moje žena říká, že to dělám dobře a hrozně mě v tom podporuje," tvrdí s vážnou tváří Škaroupka, zatímco zbytek kapely se uculuje.

Umění celé kapely Pepa Barnet & Sešup odměnili v polovině dubna diváci na oblastní soutěži Porta. „Vyhráli jsme diváckou Portu v konkurenci čtrnácti účinkujících. Celkově jsme skončili pátí," svěřuje se Barnet. A čím že diváky zaujali? „Jsme prostě dobří," konstatuje kapelník a zbylí muzikanti se opět třesou smíchy.

Baskytaristu kapely Pavla Černého znají lidé také jako učitele v pedagogické škole a výtvarníka. „Proto zatím hraji jen ve dvou kapelách. Jsem takový muzicírující malíř. Basu hraji už asi dvacet let," přibližuje Černý.

Ostatně v kapele není jediný kantor. Vousatou tvář kapelníka potkávají žáci školy v Horní České ve Znojmě.

Sadu foukacích harmonik má vždy při sobě Laďa Valter. „Používám šest foukaček a kromě Sešupu hraji i v jiné kapele. U Oťase ve sklepě," směje se muž, sedící na cajónu (perkusní hudební nástroj latinskoamerického původu, který je důležitou součástí kubánské a peruánské hudby a využívá jej i flamenco a rumba, pozn. red.).

Skupina má aktuálně v repertoáru asi pět desítek výhradně vlastních skladeb. Hudbu i text skládá především kapelník, který začínal v osmnácti letech v metalové kapele. „Písničky mne prostě tak nějak napadají. Zpíváme o lásce, ženách, prostě o životě," tvrdí Barnet.

Muziku této kapely je možné slyšet jen naživo. „Cédéčko zatím nemáme. Lidé si nás mohou poslechnout už dvanáctého května na Trampské notě v Oslavanech nebo v srpnu v Jevišovicích. Zájemci najdou informace o naší skupině na webu Bandzone," uzavírá Barnet.

JAK JE VIDÍ

Jana Škaroupková
žena muzikanta, na mateřské dovolené.

Muziku obecně mám moc ráda a na svého muže jsem pyšná. Je fakt, že mu muzicírování zabere dost času, ale hudba ho baví a je to koníček, který dává rozhodně smysl. Už když jsme se seznámili, věděla jsem, co pro něj hudba znamená. Jeho banja mají doma své vyhrazené místo. To, že se před časem dal dohromady s Pepou Barnetem a dalšími muzikanty a hrají v téhle sestavě, je moc dobrá věc. Většinu věcí skládá právě Pepa a jsou to na poslech moc příjemný věci. Zatím je znám spíš ze sklepa u Oťase a z videa, ale jsou fakt dobří a jsem ráda, že získali i cenu diváků na Portě. V naší rodině je muzikantů víc a už bych si ani nedovedla představit život bez kytar, banja a spousty fajn lidí kolem.

Ota Jallitsch
rentiér, filantrop

Tohle nové uskupení pod názvem Pepa Barnet & Sešup se mi moc líbí. Kluci nic nekopírují, hrají si svůj styl, všechno, co dělají, jsou nové, neokoukané věci. Co písnička, to originál. Mají opravdu dobré nápady, zajímavé texty, prostě jim to dobře šlape. Osobně bych si nedovolil je zařadit do nějaké škatulky, zas takový odborník nejsem. A že říkají, že vznikli právě u mě? Tak to je jedině dobře, ne?