Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petrovičtí shánějí muzejní exponáty

Petrovice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Unikátní došková chalupa a pestrý společenský ruch charakterizují Petrovice na Moravskokrumlovsku. Milovníky vesnické kultury zde baví čistě mužský ochotnický soubor, věnující se odkazu Járy Cimrmana, dechová kapela Petrovanka a taneční soubor. Jako by se sem soustředili kumštýři nejrůznějších oborů a neúnavně vymýšleli, čím zase ostatní překvapí.

4.5.2012
SDÍLEJ:

Doškovou chalupu odkoupila od dědiců původního majitele obec. Je to ojedinělá památka lidové architektury, čekající na své využití v podobě muzejní budovy.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

„Panuje zde čilý společenský život. Máme spoustu aktivních a šikovných lidí, nestíhám ani všechny akce navštěvovat. Pocházím ze severní Moravy a manžel v Petrovicích zdědil po prarodičích domek. Bydlíme zde čtrnáct let a jsem tady spokojená. Jen mě mrzí, že v bezprostředním okolí chybí les," říká Eva Grunová.

Je vystudovaná historička a s manželem Bronislavem, který je profesí botanik, se věnují včelaření. „Kromě včel a výroby medu nás nadchly staré pohlednice, které sbíráme. Před sedmi lety jsme vydali knihu o sto šedesáti stranách, která se týká Petrovic. Bylo to ke stoletému výročí založení místního Sboru dobrovolných hasičů. Spoluautorkou byla i Věra Fialová Holubářová, která naši publikaci doplnila poetickými povídkami v petrovickém nářečí," popisuje Grunová.

Obec se pyšní chalupou s doškovou střechou. Ta je od roku 1968 památkově chráněná. „Obec ji koupila od dědiců původního majitele koncem loňského roku. Chceme zde časem zřídit obecní muzeum s expozicí obyčejných předmětů z časů našich prababiček. Plánujeme zde také předvádět exkurzím či školním výpravám výrobu došků. Své místo zde bude mít také petrovická cihla s původní ražbou. V minulosti se u nás totiž cihly vyráběly. Jednu místnost využijeme pro pořádání menších kulturních akcí," popisuje plány na zřízení muzea starostka Irena Závišková.

Představitelé obce nyní hledají starý nábytek, nejlépe prvorepublikový, kterým by doškovici vybavili. „Přivítáme i dobové předměty, fotografie či písemnosti. Základem naší muzejní sbírky se stane obecní archiv fotografií a vzpomínek pamětníků, které jsme shromáždili při přípravě naší knihy," popisují Grunovi, kteří se na oživení doškovice spolupodílejí.

Místní se dokáží skvěle vzájemně pobavit. Letošní masopustní zábavu ozvláštnilo taneční číslo. „Ještě dlouho po premiéře tanečku se nemluvilo v Petrovicích o ničem jiném. Ženy zatančily na hudbu z filmu Sestra v akci a mužská část souboru skvěle parodovala irské tance. Za úspěchem stojí Míša, Ivana a Jirka Frimelovi, kteří vymysleli choreografii. Taneční kroky pak týden co týden s ostatními nacvičovali. Vše vypadá snadně, ale za každým zdánlivě jednoduchým pohybem je obrovská dřina," usmívá se starostka Závišková.

Před dvěma lety se ke znovuobnovení zdejšího amatérského divadla odhodlala pětice odvážných recesistů. „Hrajeme pouze hry Divadla Járy Cimrmana. Začali jsme Záskokem, loni jsme si užili Švestku a letos Akt. Všechna představení bývají beznadějně vyprodaná. Nacvičováním her se bavíme vždycky přes zimu, když není tolik práce na zahradě či kolem hospodářství," vysvětluje mluvčí souboru a herec Jiří Záviška.

Jeho žena stíhá kromě práce starostky i divadelní nápovědu, maskérku a rekvizitářku. „Kluci nemají režiséra a já možná občas přispívám svým čistě ženským pohledem na věc," doplňuje Závišková. Vesnička s tři sta šedesáti obyvateli má také aktivní dobrovolné hasiče. Dvanáctého května pořádají na místním hřišti okrskovou soutěž a osmého června odjíždí na setkání s dobrovolníky do Petrovic u Sedlčan.

Něco z historie

– 1253 první písemná zmínka
– 1385 patří Petrovice ke krumlovskému panství
– 1846-1849 postaven farní kostel Povýšení sv. Kříže
– 1968 došková chalupa prohlášena památkou lidové architektury

Zdroj: www.petrovice.com

Autor: Ilona Pergrová

4.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Na dotazy čtenářů odpovídá lídr KDU-ČSL a poslanec Jiří Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení