VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plaveč zdobí sestra znojemské rotundy

Plaveč /VESNIČKY A MĚSTA/ - Po návsi se líně sune malá skupinka důchodců. Jejich zraky se otáčejí k drobné historické stavbě, která jako by z oka vypadla slavné znojemské rotundě svaté Kateřiny.

9.9.2011
SDÍLEJ:

Nejpozoruhodnější památkou Plavče je místní rotunda v areálu domova pro důchodce. Foto: DENÍK/Martina Svatoňová

Staří lidé si pomalu sedají na lavičku před zámkem a v hovoru se vrací k rokům, kdy i oni byli mladí a stejně jako děti na nedalekém hřišti stavěli třeba mlýnky na potoce.

Právě domov důchodců a jeho obyvatelé asi vykreslují nejznámější kolorit vesničky Plaveč, která leží jen pár minut autem od Znojma. Možná i proto je zdejší domov pro důchodců tak oblíbený mezi lidmi z města. Za rodiči a prarodiči je to sem jen kousek.

„V domově pro důchodce našlo práci kolem třiceti místních obyvatel,“ pochvaluje si starosta Plavče Petr Beck další aspekt, kvůli kterému jsou místní rádi, že tu zařízení mají.

V letošním roce dokončuje vedení domova opravy budov, která začaly už minulý rok v listopadu. „Během rekonstrukce dělníci vymění okna i všechny rozvody, nakoupíme nový nábytek, vyřešíme bezbariérový přístup, většinu pokojů přestaví zedníci na dvoulůžkové a položí novou dlažbu kolem budovy.

Kapacita domova bude po rekonstrukci třiasedmdesát míst,“ vypočítává ředitel místního domova s pečovatelskou službou (DPS) František Vybíral.
Obyvatelka zdejší „dépeesky“ Zdenka Svobodová tu žije dva roky. „Bydlíme tady oba s manželem. Přestěhovali jsme se sem z Ivančic, protože se zde uvolnilo místo. Máme k dispozici pěkný pokoj se sociálním zařízením, ve kterém se nám líbí. Připomíná nám to více domácí prostředí. Sestřičky jsou tady velice ochotné a pečlivé, takže je musím pochválit. Všechno co potřebujeme, tak tady máme k dispozici. Nemůžu si stěžovat,“ říká žena.

Plavečský zámek

Perlou vesnice je rotunda, kterou mnozí nazývají sestrou znojemské rotundy svaté Kateřiny. Stavba je zasvěcena Františku Xaverskému. Pozornost návštěvníků si bezesporu zaslouží i plavečský zámek, který dnes slouží právě jako domov pro důchodce. Lákadlem pro turisty je ale i zřícenina hradu Lapikus, stojícího asi tři kilometry daleko od obce ve zdejších lesích. Z něj ale do dnešních dnů zbyly jen hromady kamení.

Plaveč ale nežije jen minulostí. Ve starostenském křesle tu první volební období úřaduje Petr Beck. Funkce starosty se mu prolíná s profesí stavebního technika. „Není jednoduché sedět zároveň na dvou židlích, ale mě obě povolání baví a snažím se je dělat pořádně,“ vysvětluje.

Plaveč je jeho rodnou vsí. „Narodil jsem se tady, ale dětství jsem prožil v nedalekých Mikulovicích. Později jsem se sem opět vrátil. Úřadovat jsem tady chtěl především kvůli změnám,“ svěřuje se první muž obce.

Vesnice přitahuje i spousty turistů. Okolní příroda nabízí výlety po okolí a několik památek. „Nejvíce zajímavá je rotunda a určitě i zřícenina hradu Lapikus, ze kterého se dodnes dochovalo pouze torzo hradní věže. TJ Sokol každoročně pořádá na Lapikus výlet i s programem. Lidé tam často chodí na procházky a i turisté se hodně ptají, kudy by se tam dostali. Celé údolí řeky Jevišovky i se zříceninou patří do Chráněné krajinné oblasti Jevišovka. K cestovnímu ruchu nám také přispěla výstavba Výrovické přehrady,“ říká starosta.

Myslivecký ples

Společenský život v obci zpestřuje hned několik akcí. „Každoročně pořádáme tradiční posvícení, masopust, dětský den a letos se už podvanácté soutěžilo o pohár starosty v malé kopané. Velice oblíbený je i ples, který pořádají rudličtí myslivci v naší sokolovně,“ tvrdí starosta.

Za prací a školou musí ale plavečtí dojíždět do okolních měst a vesnic. „Školku se snažíme držet za každou cenu, ale školu bohužel nemáme. Děti dojíždějí hlavně do Mikulovic. Co se týče práce, v obci podniká pár živnostníků, je tu dům s pečovatelskou službou a agrodružstvo zaměstnává také pár lidí. Zbytek ale musí dojíždět za prací do okolních vesnic nebo do Znojma,“ přiznává Beck.

Pavličtí postrádají i kostel. „Mše se konají každou sobotu večer v naší rotundě. Farář dojíždí z Mikulovic,“ popisuje zástupkyně ředitele DPS Pavlína Tomášková.

Trnem v oku je pro místní hlavně chybějící kanalizace. „Musíme počkat, jestli dostaneme dotace. Žádost je podaná. Další věc, kterou potřebujeme dobudovat, je chodník v nové ulici. Dále chceme dodělat zeleň, postavit multifunkčního hřiště, a pokud dostaneme dotaci, opravili bychom i školku.
Potřebuje nová okna a zateplení,“ vysvětluje starosta.

Na úbytek obyvatel si ale Plaveč stěžovat nemůže. „Mladé lidi tu máme a nemám pocit, že by utíkali. Snažíme se totiž zajistit stavební pozemky jak pro místní, tak i pro přespolní. Dvacet stavebních míst je prodáno a chystáme další,“ dodává Beck.

Něco z historie
1216 – první písemné záznamy o obci Plaveč
16. století – vybudován plavečský zámek
1234 – postavena rotunda
14. století – byl postaven hrad Lapikus
15. století – hrad zanikl, dodnes se dochovala pouze jedna zeď
1791 – koupil statek Plaveč Josef Widman
1868 – zbudována krypta pod rotundou, kde je pochováno sedm členů Widmannova rodu – posledních majitelů plavečského panství
1945 – jako úplně poslední byl uložen do hrobky baron Vojtěch Widmann
1950 – zámek v Plavči převzala charita a zřídila v něm ústav pro přestárlé a zmrzačené
1984 – byla dokončena Výrovická přehrada, která významně přispěla k rozvoji cestovního ruchu v Plavči
2003 – zámek je včetně ostatních budov a parku majetkem Jihomoravského kraje a je i nadále využíván jako domov pro seniory

Autor: Martina Svatoňová

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ostatní - Písaři Zapisovatelé u soudu. Požadované vzdělání: 14 740 Kč Písaři Zapisovatelé u soudu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: výběrové řízení , podmínkou min. 200 č.úhozů za min., dobrá znalost gramatiky a ČJ, vhodné pro absolventy,stravování, prof. životopis do20.9.2018pracoviště nám. Republiky 1 Znojmo nebo na mail,. Pracoviště: Okresní soud znojmo, náměstí Republiky, č.p. 1, 669 02 Znojmo 2. Informace: Milada Švejdová, +420 515 266 251. Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 8 000 Kč Cukráři (kromě šéfcukrářů). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce na plný nebo poloviční úvazek, výroba cukrářských výrobků, práce v týmu, samostatnost, prémie,. Pracoviště: Mafinka s.r.o.-provozovna, Žižkovo náměstí, č.p. 1235, 669 02 Znojmo 2. Informace: Jitka Holasová, +420 704 258 127. Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 900 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Pomocné práce ve výrobě pro firmu Nevoga s.r.o., praxe výhodou. Zaměstnanencké benefity: dotovaná strava, 4 týdny dovolené. Bližší informace o volném místě p. Janováč, e-mail: info@manibus.cz. Pracoviště: Manibus s.r.o.-provoz nevoga, Kotkova, č.p. 3524, 669 02 Znojmo 2. Informace: Michal Janováč, +420 776 649 569. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 250 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14250 kč, mzda max. 28500 kč. Volných pracovních míst: 18. Poznámka: Práce ve výrobě transformátorů , Kompletace komponentů dle zadaných instrukcí , dovolená nad rámec zákona - 24 dnů, dotované stravování, dotované horké nápoje, příplatky za práci na odpolední směně, příspěvky na cestovné, možnost vzdělávání a získání profesních průkazů, platné příplatky dle Zákoníku práce, moderní a příjemné pracovní prostředí, narozeninový dárek, firemní akce. Pracoviště: Tamura-europe limited, organizační složka-provozovna, Hakenova, č.p. 22, 669 02 Znojmo 2. Informace: Jolana Doletinová, +420 515 284 746.

Ilustrační foto.

Srpen 1968 ve Znojmě? Oprátka na Ivanovi i propadlý tank, vzpomínají pamětníci

FC Rakšice.

Čeká je prestižní duel. Rakšice se těší na souboj se Sigmou

Hmyz útočí, letos rekordně často. Bodnutí může skončit dokonce až smrtí

Jižní Morava /ANKETA/ – Jediné bodnutí do ruky znamenalo pro mladého muže z brněnských Židenic anafylaktický šok, který někdy končí i smrtí. Minulý týden jej totiž napadla vosa. Krátce na to začal upadat do bezvědomí. „Naštěstí měl u sebe adrenalinové pero, které mu aplikovali záchranáři. Pak ho převezli do nemocnice,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová. Podobných případů je toto léto v kraji neobvykle moc.

Krajský přebor? Fotbalovější, zní z týmů. I. A třídu zdobí souboje

Jižní Morava - Nižší fotbalové soutěže v Jihomoravském kraji mají za sebou už dva hrací víkendy. Do krajského přeboru i I. A třídy se zapojili nováčci postoupivší z nižších úrovní i celky, které se chtějí po sestupu vrátit zpět nahoru.

Cizinci u Orlů? Musí být lepší než domácí hráči, a to jsou, chválí trenér posily

Znojmo – V loňské sezoně poprvé nepronikli do play-off mezinárodní soutěže EBEL a tak přišlo zemětřesení. Kádr hokejového Znojma opustilo jedenáct hráčů, stejně bruslařů pak na jih Moravy přišlo. Ve Znojmě se rozhodli dát šanci zahraničním jménům, dres Orlů nově obléká finský obránce Patrik Parkkonen, Američan C. J. Stretch či čtveřice hráčů z Kanady.

Videomapping okupace: lidé viděli záznam pirátského vysílání studia ČST Brno

Brno /VIDEO/ – Padesátileté výročí od invaze vojsk Varšavské smlouvy připomíná letos Masarykova univerzita veřejným promítáním. Od pondělka na budovu rektorátu z Moravského náměstí promítá snímek s názvem 1968 – rok smutku a ztrát.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT