VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plaveč zdobí sestra znojemské rotundy

Plaveč /VESNIČKY A MĚSTA/ - Po návsi se líně sune malá skupinka důchodců. Jejich zraky se otáčejí k drobné historické stavbě, která jako by z oka vypadla slavné znojemské rotundě svaté Kateřiny.

9.9.2011
SDÍLEJ:

Nejpozoruhodnější památkou Plavče je místní rotunda v areálu domova pro důchodce. Foto: DENÍK/Martina Svatoňová

Staří lidé si pomalu sedají na lavičku před zámkem a v hovoru se vrací k rokům, kdy i oni byli mladí a stejně jako děti na nedalekém hřišti stavěli třeba mlýnky na potoce.

Právě domov důchodců a jeho obyvatelé asi vykreslují nejznámější kolorit vesničky Plaveč, která leží jen pár minut autem od Znojma. Možná i proto je zdejší domov pro důchodců tak oblíbený mezi lidmi z města. Za rodiči a prarodiči je to sem jen kousek.

„V domově pro důchodce našlo práci kolem třiceti místních obyvatel,“ pochvaluje si starosta Plavče Petr Beck další aspekt, kvůli kterému jsou místní rádi, že tu zařízení mají.

V letošním roce dokončuje vedení domova opravy budov, která začaly už minulý rok v listopadu. „Během rekonstrukce dělníci vymění okna i všechny rozvody, nakoupíme nový nábytek, vyřešíme bezbariérový přístup, většinu pokojů přestaví zedníci na dvoulůžkové a položí novou dlažbu kolem budovy.

Kapacita domova bude po rekonstrukci třiasedmdesát míst,“ vypočítává ředitel místního domova s pečovatelskou službou (DPS) František Vybíral.
Obyvatelka zdejší „dépeesky“ Zdenka Svobodová tu žije dva roky. „Bydlíme tady oba s manželem. Přestěhovali jsme se sem z Ivančic, protože se zde uvolnilo místo. Máme k dispozici pěkný pokoj se sociálním zařízením, ve kterém se nám líbí. Připomíná nám to více domácí prostředí. Sestřičky jsou tady velice ochotné a pečlivé, takže je musím pochválit. Všechno co potřebujeme, tak tady máme k dispozici. Nemůžu si stěžovat,“ říká žena.

Plavečský zámek

Perlou vesnice je rotunda, kterou mnozí nazývají sestrou znojemské rotundy svaté Kateřiny. Stavba je zasvěcena Františku Xaverskému. Pozornost návštěvníků si bezesporu zaslouží i plavečský zámek, který dnes slouží právě jako domov pro důchodce. Lákadlem pro turisty je ale i zřícenina hradu Lapikus, stojícího asi tři kilometry daleko od obce ve zdejších lesích. Z něj ale do dnešních dnů zbyly jen hromady kamení.

Plaveč ale nežije jen minulostí. Ve starostenském křesle tu první volební období úřaduje Petr Beck. Funkce starosty se mu prolíná s profesí stavebního technika. „Není jednoduché sedět zároveň na dvou židlích, ale mě obě povolání baví a snažím se je dělat pořádně,“ vysvětluje.

Plaveč je jeho rodnou vsí. „Narodil jsem se tady, ale dětství jsem prožil v nedalekých Mikulovicích. Později jsem se sem opět vrátil. Úřadovat jsem tady chtěl především kvůli změnám,“ svěřuje se první muž obce.

Vesnice přitahuje i spousty turistů. Okolní příroda nabízí výlety po okolí a několik památek. „Nejvíce zajímavá je rotunda a určitě i zřícenina hradu Lapikus, ze kterého se dodnes dochovalo pouze torzo hradní věže. TJ Sokol každoročně pořádá na Lapikus výlet i s programem. Lidé tam často chodí na procházky a i turisté se hodně ptají, kudy by se tam dostali. Celé údolí řeky Jevišovky i se zříceninou patří do Chráněné krajinné oblasti Jevišovka. K cestovnímu ruchu nám také přispěla výstavba Výrovické přehrady,“ říká starosta.

Myslivecký ples

Společenský život v obci zpestřuje hned několik akcí. „Každoročně pořádáme tradiční posvícení, masopust, dětský den a letos se už podvanácté soutěžilo o pohár starosty v malé kopané. Velice oblíbený je i ples, který pořádají rudličtí myslivci v naší sokolovně,“ tvrdí starosta.

Za prací a školou musí ale plavečtí dojíždět do okolních měst a vesnic. „Školku se snažíme držet za každou cenu, ale školu bohužel nemáme. Děti dojíždějí hlavně do Mikulovic. Co se týče práce, v obci podniká pár živnostníků, je tu dům s pečovatelskou službou a agrodružstvo zaměstnává také pár lidí. Zbytek ale musí dojíždět za prací do okolních vesnic nebo do Znojma,“ přiznává Beck.

Pavličtí postrádají i kostel. „Mše se konají každou sobotu večer v naší rotundě. Farář dojíždí z Mikulovic,“ popisuje zástupkyně ředitele DPS Pavlína Tomášková.

Trnem v oku je pro místní hlavně chybějící kanalizace. „Musíme počkat, jestli dostaneme dotace. Žádost je podaná. Další věc, kterou potřebujeme dobudovat, je chodník v nové ulici. Dále chceme dodělat zeleň, postavit multifunkčního hřiště, a pokud dostaneme dotaci, opravili bychom i školku.
Potřebuje nová okna a zateplení,“ vysvětluje starosta.

Na úbytek obyvatel si ale Plaveč stěžovat nemůže. „Mladé lidi tu máme a nemám pocit, že by utíkali. Snažíme se totiž zajistit stavební pozemky jak pro místní, tak i pro přespolní. Dvacet stavebních míst je prodáno a chystáme další,“ dodává Beck.

Něco z historie
1216 – první písemné záznamy o obci Plaveč
16. století – vybudován plavečský zámek
1234 – postavena rotunda
14. století – byl postaven hrad Lapikus
15. století – hrad zanikl, dodnes se dochovala pouze jedna zeď
1791 – koupil statek Plaveč Josef Widman
1868 – zbudována krypta pod rotundou, kde je pochováno sedm členů Widmannova rodu – posledních majitelů plavečského panství
1945 – jako úplně poslední byl uložen do hrobky baron Vojtěch Widmann
1950 – zámek v Plavči převzala charita a zřídila v něm ústav pro přestárlé a zmrzačené
1984 – byla dokončena Výrovická přehrada, která významně přispěla k rozvoji cestovního ruchu v Plavči
2003 – zámek je včetně ostatních budov a parku majetkem Jihomoravského kraje a je i nadále využíván jako domov pro seniory

Autor: Martina Svatoňová

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 500 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 27. Poznámka: šití konfekce, pracovní poměr na dobu určitou, možnost prodloužení, popřípadě změna na dobu neurčitou. Možnost úpravy pracovní doby. Vyučení v oboru nebo praxe v oboru. Pracoviště: Oděva, výrobní družstvo - provoz znojmo, Horní Česká, č.p. 246, 669 02 Znojmo 2. Informace: Jiří Nováček, +420 515 224 140. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 23 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vyučen v oboru, praxe vítána , výroba a montáž interiérového nábytku, spolehlivost, základy NJ, ŘP sk. B, práce po celé ČR, Rakousko, Německo, denní návrat domů,. Pracoviště: Truhlářství zdeno, s.r.o. - provozovna, 671 61 Prosiměřice. Informace: Zdeněk Novotný, +420 776 077 789. Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: čistý RT, dobrý zdravotní stav bez různých omezení., Informace tel. středa od 9:00 - 11:00 hod. Pracoviště: Stralnet s.r.o. - sklad božice, 671 64 Božice. Informace: Aleš Schnirch, +420 775 645 358. Výroba - Výroba Seřizovači 32 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Znalost práce obsluhy CNC, Manuální zručnost, , , znalost technické dokumentace, Znalost měřidel jako mikrometr, šuplera aj., Praxe výhodou, ubytování, stravování. Pracoviště: Duran work service s.r.o.- haas přímětice, Vranovská, č.p. 358, 669 04 Znojmo 4. Informace: Lévai, +420 603 779 511.

Voják Petr Štědrý by se mohl stát další členem zahraničí vojenské mise v Mali.
7

Nejsme žádní žoldáci, tvrdí voják

Už druhou sezonu hájí barvy extraligového týmu Moravský Krumlov - Řeznovice japonská stolní tenistka Mitsuki Yoshida

Mitsuki Yoshida: V Česku mě překvapilo, že je na silnicích tolik zvířat

Na počítači maluje filmové kulisy. Přidává do nich skály, hory či Eiffelovku

Hodonínsko /FOTOGALERIE/ - Do filmového záběru přidá skálu, hory či Eiffelovku, postavám pak „přimaluje“ průstřely a jizvy, které maskéři nezvládnou dokonale. „Když režisér chce, aby stála za Karlštejnem raketová základna, přidáte do záběru raketovou základnu,“ tvrdí Tomáš Bezděčka z Čejče na Hodonínsku, který se živí jako matte-painter, tedy počítačový malíř kulis a retušér. Momentálně žije a pracuje v Praze.

Poloslepé Brno: lidé podceňují kontroly. Očím vadí i dlouhé koukání do mobilu

Brno /ANKETA/ - Alarmující výsledky odhalili oční specialisté minulý týden při Světovém dni zraku. Na brněnské oční klinice NeoVize si zdarma nechalo vyšetřit zrak dvaaosmdesát lidí. Téměř polovina z nich potřebovala následné speciální vyšetření. Skoro šestnáct procent příchozích mělo navíc podezření na šedý zákal.

Lokálka mezi Hrušovany a Hevlínem je znovu na prodej. Už jen za tři miliony

Hevlín – Po osmi letech bez osobních vlaků se stát podruhé pokouší prodat trať z Hrušovan nad Jevišovkou do Hevlína na Znojemsku.

Slavný rodák Menšík má v Ivančicích novou bustu. I s charakteristickým párátkem

Ivančice – Bustu rodáka a slavného herce Vladimíra Menšíka odhalili na konci uplynulého týdne představitelé Ivančic na Brněnsku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT