Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plovoucí stroj čerpá třicet let vodu pro Třebíč

Vranovsko /FOTOGALERIE/ - Dnešním dílem pokračuje Znojemský deník Rovnost po prázdninové přestávce v nabídce zajímavostí z okolí řeky Dyje. Seriál s názvem Cestou po Dyji se tentokrát zastavil u Orlího hnízda nedaleko Štítar, asi čtyři kilometry proti proudu řeky od hráze vranovské přehrady. Již přes třicet let tu totiž stojí, lépe řečeno plave, výjimečný technický objekt.

26.9.2014
SDÍLEJ:

Pitnou vodu, po patřičných úpravách, má většina obyvatel z Třebíčska díky ve střední Evropě unikátnímu plovoucímu stroji. Čerpací stanice sousedí s místem známým jako Orlí hnízdo.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Řeka Dyje kromě Znojemska zásobuje po patřičné úpravě pitnou vodou také část Třebíčska. „Úpravna vody Štítary je součástí skupinového vodovodu Vranov Moravské Budějovice Dukovany Třebíč. Stavba samotné úpravny vody začala v roce 1979 a popudem k její výstavbě byl tehdejší nedostatek vody v Třebíči a přilehlém okolí. Významným impulzem pak byla výstavba jaderné elektrárny Dukovany," uvedl vedoucí úpravny vody ve Štítarech Ladislav Šigut.

Zdrojem surové vody pro úpravu na vodu pitnou pro asi sto tisíc obyvatel od Dešova přes Třebíč až po Moravský Krumlov včetně dukovanské jaderné elektrárny je čerpací stanice, kterou lidé, jedoucí například v létě na některé z lodí vranovské lodní dopravy, nemohou v sousedství takzvaného Orlího hnízda přehlédnout.

Naproti Orlímu hnízdu má na druhém břehu, než je umístěna čerpací stanice, chatu Josef Urbánek z Brna. „Jsem tady už od roku 1976. Chatu tady postavil můj táta. Na čerpačku jsme si už dávno zvykli. Teď zrovna ani není slyšet, víc slyšíme bublání od tamté plovoucí čističky," ukázal na stroj ve vodě u protilehlého břehu pod skalami Urbánek.

První část úpravny vody, respektive jedna linka s technologií úpravy vody, začala ve zkušebním provozu pracovat v závěru roku 1982. „Druhá část zařízení, technologická linka, byla dokončena a uvedena do provozu o dva roky později. Tímto okamžikem byla úpravna vody schopna upravovat projektovaných 240 litrů surové vody za sekundu na vodu pitnou. Pro ilustraci je nutné dodat, že úpravna vody je konstruována jako dvě samostatné technologické linky, osově převrácené, každá o výkonu sto dvacet litrů za sekundu," přiblížil Ladislav Šigut.

Vlastní čerpací stanice je ve střední Evropě unikátním zařízením. „Plovoucí jímací objekt byl nejprve registrován jako loď a posléze byl přeregistrován na plovoucí stroj. V roce 2002 prošla čerpací stanice rekonstrukcí a po provedených úpravách zařízení je schopna čerpat surovou vodu v zaručeném množství 30180 litrů vody za sekundu. Maximální množství čerpané vody bylo upraveno ve vazbě na snižující se spotřebu pitné vody," sdělil Šigut.

Plovoucí jímací objekt tvoří tři ocelové plováky se vzduchovou výplní, mezi sebou propojené příhradovou konstrukcí, na které je umístěna nosná plošina. „Objekt je s břehem propojen ocelovou konstrukcí s lávkou a příčným stabilizujícím ramenem. Plovoucí plošina je s lávkou spojena přes křížový kloub, dovolující pohyb plošiny ve dvou rovinách. Ocelová lávka je pak s břehem spojena přes klouby, dovolující pohyb v jedné rovině a umožňující plovoucí plošině kopírovat kolísání vodní hladiny. Konstrukčně dokáže plovoucí plošina zvládnout pokles vodní hladiny o dvacet metrů, přičemž při nejstálejší hladině je pod plošinou hloubka pětatřicet metrů. Hmotnost celé konstrukce plovoucího jímacího objektu je 152 tun," přiblížil Šigut.

Pod plovoucí plošinou je nainstalováno šest ponorných vícestupňových čerpadel, každé o zaručeném čerpaném množství 50 litrů za vteřinu a výtlačné výšce 140 metrů. „Na zvuk těch čerpadel pod hladinou vody jen tak nezapomenu. Kdysi jsme tam s kamarády jezdili na chatu ke známým, a když jsme se při plavání potopili, byl to trochu děsivý hukot. Člověk si myslel, že ho každou chvíli přejede nějaká velká loď," zavzpomínal na dobu před třiceti lety Petr Poláček.

Lidé z Třebíčska si tedy mohou kdykoli vybavit, odkud přitéká voda, kterou si každý den z kohoutku natočí.

Autor: Dalibor Krutiš

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lidé podle politologů často kroužkují politiky s akademickými tituly, a to nejčastěji s těmi doktorskými. Příkladem byl Rom Kostřica, který na jihomoravské kandidátce TOP 09 v roce 2010 získal 7579 hlasů a poskočil z pátého na druhé místo.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jiří Mihola z KDU-ČSL.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Řídil auto i přes zákaz. Upozornil na sebe neprůhlednými tmavými skly

Znojemsko – Řidiče, který má zákaz řízení až do jara 2019, zastavili v pondělí odpoledne v Dyjské ulici ve Znojmě dopravní policisté. Na auto policisty upozornila skutečnost, že Škoda Octavia měla neprůhledná tmavá skla.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpovídá na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení