VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podyjí: vrací se ptáci až z Indie či Afriky

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Do národního parku se po zimě vrací ptáci v několika vlnách. Ti nejvytrvalejší až z tisíce kilometrů vzdálených míst.

4.5.2011
SDÍLEJ:

Skřivan.Foto: Archiv Správy NP Podyjí

MARTIN VALÁŠEK

Nad Havranickým vřesovištěm postupně svítá. Ticho brzkého rána začíná prořezávat zpěv několika desítek druhů ptáků. Začíná ideální čas pro ornitology. Ráno jsou ptáci nejaktivnější a jejich zpěv nejintenzivnější. Do Podyjí po zimě míří tisíce opeřenců hned v několika vlnách. Jsou mezi nimi vlaštovky, skřivani a špačci, ale i vzácnější včelojedi, dudci nebo krutihlavové.

Pokud to povětrnostní podmínky dovolí, přilétají první tažní ptáci do Podyjí už v únoru. Patří mezi ně dobře známé druhy jako drozd zpěvný, skřivan polní, konipas bílý nebo špaček obecný.
Nezimují totiž daleko. Nejčastěji v jižní Evropě. Ornitologové dokonce zdokumentovali i pokusy některých tažných druhů o přezimování přímo v Podyjí.

Mezi prvními přilétá i jeden z nejlepších zpěváků Podyjí – skřivan lesní. Letošní zimu dokonce jeden přečkal přímo ve Znojmě. Hned u budovy Správy Národního parku Podyjí.

Druhá příletová vlna tažných ptáků začíná přibližně v polovině března a pokračuje do poloviny dubna. Během ní se v Podyjí objevuje výrazný zpěvák našich lesů i zahrad, široce rozšířená pěnice černohlavá.
Na přelomu března a dubna do podyjských lesů a vřesovišť přilétá i exoticky vypadající pták s výraznou chocholkou – dudek chocholatý. Naproti tomu krutihlav obecný je nenápadný pták z příbuzenstva datlů. Zjara se začne ozývat nezaměnitelným voláním i ve znojemských městských zahradách.

Do tohoto období spadá i přílet populárních vlaštovek a jiřiček. V této vlně se do Podyjí vrací z Asie i čáp černý. Pták, který se pro svoji krásu dostal do loga národního parku, si buduje svá hnízda v lesích. Lidé ho mohou často pozorovat přímo nad řekou, kam létá lovit drobné rybky.

Nejpozději přilétají přísně tažní ptáci, a to přibližně od poloviny dubna do května. Je mezi nimi například ostříž lesní, sokolovitý dravec, který v letu loví hmyz a drobné ptáky. Jeho potravou jsou i jiřičky.
Dost na čas si s příletem do Podyjí dává i včelojed lesní. Dravý pták podobný káněti si libuje především v konzumaci vos a jejich larev. V lesích s oblibou vyhrabává zemní hnízda tohoto hmyzu a nic si nedělá z rojení žihadel. V Národním parku Podyjí hnízdí několik párů včelojedů. Od května mohou návštěvníci místy nad lesy zaslechnout jejich dvouslabičné, snad trochu melancholické pískání.

V téže době přilétají i další ptáci. Táhlé vrčení lelka lesního, podivuhodného soumračného až nočního ptáka, mohou lidé při troše štěstí zaslechnout za teplých večerů hned na několika místech východní části národního parku.

Na přelomu dubna a května do Podyjí zamíří i rorýs obecný. Jeho výrazné hvízdání zná téměř každý, kdo žije například ve městě Znojmě. Jen možná netuší, že jde právě o rorýse.

Přilétají i další, méně známé pěnice – například slavíková a vlašská. Díky druhé jmenované je Podyjí vyhlášeno jako „ptačí oblast“. Tedy území významné z celoevropského hlediska. V Česku jich je jen zhruba čtyřicet.

Na jednoho z největších opozdilců, kteří přilétají hnízdit do Národního parku Podyjí, mohou lidé natrefit ve starých, vysokých bukových lesích. Je jím vzácný drobný lesní pták lejsek malý. Přilétá nejčastěji až okolo poloviny května nebo později. Vzácněji dříve. Podyjí je jedním z mála míst v Česku, kde má pro svůj život dobré podmínky.

Pokud chcete poznat kouzlo ranního pozorování ptáků na vřesovištích Podyjí, můžete se v sobotu připojit k „Vítaní ptačího zpěvu“. Akce Správy Národního parku Podyjí a České ornitologické společnosti je součástí celosvětové tradice datující se od roku 1983. Smyslem „Vítaní“ je oslavit příchod jara a připomenout si nezastupitelnou roli, kterou ptáci v životech lidí hrají. Akce každý rok připadá na první květnové víkendy. V této době už do Podyjí přiletí většina tažných ptáků. Těšíme se na vás v šest hodin ráno u hnanického kostela.

Autor je zoologem Správy Národního parku Podyjí

4.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení