Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příhraniční Šatov je dnes synonymem pro víno

Šatov /VESNIČKY A MĚSTA/ - Šatov si většina lidí spojuje s vínem. Sídlí zde totiž známý vinařský gigant. Městys na hranici s Rakouskem láká stále více turistů.

21.10.2011
SDÍLEJ:

Se symboly vína se člověk setká v Šatově na každém kroku.Foto: DENÍK/Romana Holišová

Před třiadvaceti lety se v příhraničním Šatově proháněli pohraničníci v khaki džípech ruské výroby. Byla to konečná stanice pro všechny, kdož přijeli z vnitrozemí třeba vlakem na malé místní nádraží. Dnes je Šatov naopak spíše výchozím bodem. To především díky místnímu vinařskému gigantu, známému Znovínu, který již roky připravuje známé putování za vínem a spolupodílí se na řadě dalších akcí.

Nejen pro ředitele Znovínu Pavla Vajčnera je Šatov symbolem jihomoravského vína.

„Jsem sice rodák ze Znojma, ale v Šatově jsem chodil už na základní školu. K této vesnici mám proto velmi silný vztah. Jsem tedy logicky moc rád, že naše vinařství, které má v Šatově letité kořeny, sídlí právě zde. Osobně v Šatově dnes i bydlím,” vyznal se Vajčner.

Spojení jeho společnosti a vinařské obce mají stovky, možná tisíce lidí zafixováno v podobě známého amatérského cyklistického závodu Vinařská padesátka, poměrně mladou akcí Den Znovín walkingu nebo s různými ochutnávkami vín.

Ostatně fakt, že je Šatov vinařskou obcí, nezapřou ani internetové stránky. „Kvalitu vína ze Znovínu ocenila i britská královna Alžběta II.,” uvádí web.

Symboly vinné révy a hroznů jsou v městysu Šatov vidět na každém kroku. Když je řeč o městysu, tento titul se do Šatova vrátil poměrně nedávno. Teprve před čtyřmi roky převzala bývalá starostka Šatova Františka Jahodová společně s členkou zastupitelstva obce Ladislavou Kochovou dekret o stanovení obce Šatov městysem.

„Dekret byl předán v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu v Praze jejím předsedou Miloslavem Vlčkem a místopředsedkyní Miroslavou Němcovou,” pyšně hlásá text na serveru městysu.

Šatov místo Svatava

Návštěvník obecního webu se navíc dozví zajímavý příběh o samotném názvu Šatova. Nechybělo mnoho a mohl se jmenovat Svatava. Milé jméno, že?

„Podle písemných záznamů blízko dnešního Šatova byla vesnice Unšovice, německy Unzendor. Zanikla, prý sepropadla do země a vyčnívala jen špička kostelní věže. V Heimatkunde je uvedeno, že obec Unšovice byla spláchnuta povodní. Mohlo se tak stát při rozvodnění potoka Daníže. Když lidé zjistili tuto pohromu, slyšeli zvonění. Přispěchali na místo zkázy a spatřili vepře, jak tahá za lano od zvonu. Smutno bylo při pohledu na tu spoušť. I vzdychla jedna žena: „Schad´ um die Au! Škoda toho luhu!” Stažením těchto slov vznikl bývalý německý název Schattau,” uvádí obecní web.

A z německého Schattau už jer jen krůček k českému Šatovu.

Jeho obyvatelé jsou na svoji vesnici, tedy na svůj městys, patřičně hrdí. „Narodil jsem se tady a kdyby se mi tu nelíbilo, rozhodně bych se už dávno odstěhoval. Máme tady spoustu pěkně opravených domů, nové jsou silnice i chodníky. Je moc dobře, že k nám jezdí mnoho turistů. Přiváží sem peníze a vesnice tak ožila. A akcí je tolik, že si každý určitě vybere,” svěřuje se Štefan Bence.

Pro turisty, kteří v Šatově nikdy nebyli, má jasný vzkaz první muž městysu Petr Javůrek. „Vemte kola a přijeďte! Pro cykloturisty máme výborné zázemí. K dispozici je pět penzionů a kemp. Výlety na kole do okolí Šatova, především do Národního parku, kde je známá vinice Šobes, patří k nezapomenutelným zážitkům,” zve Javůrek.

Do Šatova pravidelně jezdí lidé také na místní košt. „Je to naše populární ochutnávka vín známá jako Šatovský košt,” zmiňuje starosta.

Velkou pozornost ale přitahují i další akce. „Lidé z celé republiky pak jezdí na závody horských kol Znovínská 50 nebo na putování za vínem. Militantněji naladění turisté k nám jezdí do pevnostního srubu Zahrada. Pro domácí děláme pravidelné tradiční akce. Třeba hned o tomto víkendu máme rockfest. Oblíbená je Dýňová stezka, tradiční advent, karnevaly, Dětský den. Myslím si, že se našich skoro dvanáct set obyvatel rozhodně nenudí,” uzavírá starosta.

Autor: Dalibor Krutiš

21.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení