Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro každý rohlík musí z Kyjovic jezdit jinam

Kyjovice /VESNIČKY A MĚSTA/ - Vesnička Kyjovice na Znojemsku byla odsouzená k zániku. Dnes se pyšní nově opravenou návsí, obecním úřadem i kulturním domem.

11.3.2011 1
SDÍLEJ:

V Kyjovicích mají nové dětské hřiště i opravený kulturní důmFoto: DENÍK Sylva Pavlačková

Vlastní dubový les i se zvěří, opravený kulturní dům a zrenovovaný obecní úřad včetně celé návsi i s autobusovou zastávkou, nové dětské hřiště s moderními prolézačkami. To vše nabízí malá obec Kyjovice, která je vzdálená patnáct kilometrů severovýchodně od Znojma.

Předchozí díly seriálu
Vesničky a města
naleznete ZDE

Kyjovičtí se mohou pochlubit svým lesem o velikosti dvaapadesát hektarů. „Byl nám vrácený v restituci před devíti lety. V lese rostou většinou duby. Máme svého lesního hospodáře, který se nám o něj stará,“ popsal starosta Kyjovic Josef Krbálek.

Dodal, že je i přínosem pro vesnici. „Místní si mohou těžit pro svou potřebu dřevo. Les stále obnovujeme a vysazujeme nové stromky. Dokonce každý rok dostáváme od krajského úřadu na sázení stromků dotace,“ řekl.

O obecní les se stará dobře fungující místní myslivecký spolek, který si velice pečlivě vede kroniku. „Funguje u nás jenom myslivecké sdružení Špičák. Vše mají zdokumentované ve své kronice,“ uvedl první muž obce, který ve starostenském křesle sedí druhé volební období.

„V kronice jsou především fotografie a staré údaje ze sedmdesátých let minulého století. Ale najdou se tam i fotky ještě starší. Máme v současné době sedmnáct aktivních členů. Dříve jsme ve velkém pořádali plesy, nyní se především staráme o chov zvěře. To je naší hlavní činností,“ vypočítal člen výboru mysliveckého sdružení Špičák Miroslav Krejčí.

Odsouzené k zániku

Kyjovice byly odsouzené k zániku, ale po volbách v roce 1990 se staly samostatnou obcí. „Je to pro nás mnohem lepší. Protože v takovém případě, když malé obce byly součástí těch větších, se na ně vždycky zapomínalo. Dnes máme vlastní rozpočet, se kterým si hospodaříme. Například v roce 1993 se dokončila plynofikace a o šest let později vodovod. Po dlouhých letech nám vloni společně se Svazkem obcí Jevišovka byla schválená dotace na kanalizaci. Ta bude nejpozději do čtyř let hotová. Nyní se dělá dokumentace a už brzy začne samotná realizace. Zatíží to ale i naši pokladnu, proto nic jiného nemůžeme plánovat,“ připomněl ve zkratce starosta.

Naopak již nyní je hotové nové hřiště s řadou herních prvků. Vyžití zde najdou hlavně malé děti. „Často si chodím hrát na nové prolízačky. Moc se mi tu líbí. Byla bych ale ráda, kdyby v Kyjovicích bylo ještě větší sportovní hřiště, na kterém bychom si mohli s ostatními dětmi hrát s míčem,“ řekla malá dívenka Veronika Talová, která si právě hrála s kamarádkami na prolézačkách.

Kyjovičtí moc možností zaměstnání přímo v obci nemají, musí za prací dojíždět. Funguje zde ale několik podnikatelů. Například opravená pěstitelská pálenice Drahoslava Havránka, ve které je nyní až do července zavřeno.
Největším zaměstnavatelem je ale zemědělské družstvo. „Pracuje zde deset lidí, ale s obcí si navzájem snažíme vypomáhat,“ uvedl vedoucí družstva Miroslav Krejčí.

„Dříve tu fungoval i obchod s potravinami, jenže majitel skončil a nyní se tu prodávají levné oděvy. Jde o takzvaný second hand,“ sdělil starosta. Už padesát let žije v Kyjovicích Anna Losková, které nejvíce chybí právě obchod s potravinami.

Nová kanalizace

„Už se moc těším až bude ve vesnici nová kanalizace, která má být hotová za tři roky. Chybí nám tu alespoň malý obchůdek, který by se tu hodil. Ještě že máme auto. S manželem jezdíme nakupovat do obchodu do Prosiměřic,“ svěřila se důchodkyně Losková.

„Právě obchod je věcí, která místní nejvíce tíží. Už jsme si však zvykli. Ale pro ty, kteří musí jít pro nákup pěšky nebo zajet autobusem, je to už složitější,“ svěřila účetní obecního úřadu Jitka Drgová.

V malé vísce se daří rodinné autolakovně. „Firma je tátova, ale pracuji zde i s bratrem. Zajíždí k nám zájemci z celého okolí. Dá se říct, že si nás už klienti vyhledávají. S obcí se velmi dobře spolupracuje, vychází nám ve všem vstříc,“ řekl Martin Kulhánek.

Dominantou obce je kostel svatého Bartoloměje, chráněnou památkou je socha Jana Nepomuckého a kaplička s dřevěnou sochou Ježíše. „V katastru Kyjovic se nachází i archeologické naleziště z doby bronzové až po slovanské období. K nálezům vznikla odborná kniha. U lesa, nedaleko naleziště, je postavené zázemí a vysokoškolští studenti o prázdninách koumají a bádají,“ vzpomněl starosta Krbálek.

Lidé v Kyjovicích žijí i kulturním životem. „Opravili jsme kulturní dům, ve kterém se koná velké množství tradičních akcí. Dnes má budova novou střechu, fasádu i okna. Na svatého Bartoloměje v ní pořádáme třeba posvícení. Dodržujeme hrkání, oslavu dětského dne a jiné svátky,“ vyjmenoval starosta.

O všech zásadních věcech, které se v Kyjovicích udály, jsou zmínky v obecní kronice. „Od roku 1990 se o ni staral Jan Pekár, který do ní i krásně maloval a zapisoval všechny informace,“ řekl starosta.

V kronice je však i zmínka o tragické události, která způsobila rozepře v obci. Po nebezpečné sázce při ní zemřel jeden z místních. „Dnes se už o kroniku nikdo nestará,“ dodal smutně první muž Kyjovic.

Zaniklá tvrz

První zmínka o Kyjovicích je z roku 1275. „Název je odvozen od osobního jména Kyj. Ve čtrnáctém století drželi ves Kyjové z Kyjovic, kteří zde vystavěli tvrz. Bohužel se po tvrzi nedochovali žádné pozůstatky,“ připomněl historii obce starosta.

„V roce 1834 byl počet obyvatel dvě stě pětaosmdesát oproti dnešním sto třiačtyřiceti lidem. To znamená, že v historii žilo v Kyjovicích jednou tolik obyvatel. Obec je velice malebná, je zde přes sedmdesát domů. Musíme se pochlubit, téměř všechny jsou pěkně opravené,“ neskromně dodal starosta Kyjovic.

Autor: Sylva Pavlačková

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení