Patří k mladé generaci starostů, letos mu bylo osmatřicet. A teprve polovinu života bydlí ve vesničce, kde nyní dělá starostu. Bítov se ale za tu dobu stal pro Reného Jelínka milovanou obcí. Život v ní by za jiné místo vyměnil jen v případě, kdy by ho k tomu přinutila nutnost změnit práci.

Bítov a Vranovsko obecně patří k místům s největší nezaměstnaností na Znojemsku, navíc k mikroregionům závislým především na letní sezoně. Jak se vám tu z tohoto pohledu žije?
Pracuji jako jednatel v bítovském kempu, v obci jsem neuvolněným starostou. Chtěl jsem to tak sám, moje práce mě baví. Bez práce se na Vranovsku žije špatně a já mám to štěstí, že mám práci a navíc práci zajímavou. Protože samotný Bítov a okolní příroda jsou krásné, mám to tu moc rád.

Jak jste se do Bítova dostal?
Pocházím ze Suchohrdel u Znojma, do Bítova jsem se přiženil. Rodiče mojí manželky jsou místní, pocházejí ještě ze starého, dnes už zatopeného, Bítova.

Ve funkci starosty jste poprvé, byl jste politicky aktivní už předtím?
V zastupitelstvu jsem už třetí volební období, vloni poprvé jsem byl zvolen za starostu.

Ucházel jste se o funkci sám, nebo vás do ní museli nutit? Co jste si nakonec vytyčil za svůj cíl?
V zastupitelstvu jsme samí nestraníci, nešlo tedy o žádný politický boj. Bývalý starosta ale nedostal tolik hlasů, kolik by si asi sám přál, a tak nakonec kolegové vybrali mě. Mým cílem je teď především více stmelit celé zastupitelstvo. Přece jen je Bítov malá vesnička se sto padesáti obyvateli, a proto by v její prospěch měli pracovat všichni. Myslím, že se mi tento cíl zatím daří naplňovat.

S jakými největšími problémy se potýkáte?
Asi jako u řady jiných obcí jsou to odpady. U nás je situace o to komplikovanější, že je na našem katastru šest stovek rekreačních objektů. Musím říci, že drtivá většina chatařů za odpady platí. Naším katastrem ale projíždějí i chataři a chalupáři z jiných míst a ti nám tu své odpadky nechávají. My pak musíme veškerý odpad odvážet a likvidovat, což stojí hodně peněz. Takže přestože máme stanovený maximální poplatek za odpad, tedy pět set korun na člověka, musíme z obecního rozpočtu ještě skoro sto tisíc korun doplácet. Naším dalším velkým problémem je silnice kolem Cornštejna, jejíž kus nám patří. A teď, když ji více využívají lidé z okolí k cestám k lékaři, do lékárny, na úřad práce, na poštu a podobně, jsme nuceni ji opravovat. A to není zadarmo.

Obec také už delší dobu prodává budovu bývalé základní školy. Jak se to daří?
Pár zájemců už tu bylo, jedno jednání stále pokračuje. Zvažujeme ale, že bychom objekt využili sami. Příští rok bychom chtěli zadat studii, která by nám v tom mohla pomoci. Následné využití ale bude záležet především na dotacích. V republice často podobné objekty koupí spekulanti, kteří pak do nich nastěhují nepřizpůsobivé občany z měst. Právě tomu se chceme vyhnout. Vloni jsme dali do pořádku alespoň tělocvičnu, kterou teď využívají muži a mládež na florbal a ženy na zumbu.

Už jen z těchto pár věcí je vidět, že se ve funkci asi nenudíte. Jak ji zvládáte, když jste jako starosta neuvolněný?
Uvolněným starostou jsem ani být nechtěl. Moje práce mě totiž skutečně baví a když se chce, tak se to dá skloubit. I když hlavně přes letní sezonu je to občas dost náročné. Samozřejmě jde můj čas v práci na úkor volna, rodiny a koníčků.

Pokud si ale chvilku najdete, jak nejraději relaxujete?
Žijeme u přehrady, takže je to asi jasné. Rád chodím na ryby.

Co jste už chytil?
Zatím to nebylo nic moc velkého, chytil jsem už ale sumce dlouhého metr a pětatřicet centimetrů. Nejsem lovec kaprů, nejraději chytám dravce takzvaně na přívlač. Takže i vánočního kapra budeme domů kupovat.

Vraťme se k práci. Vaší hlavní pracovní náplní je asi bítovský kemp. Co tam máte na starosti?
Prakticky všechno. Letos jsme měli problém s kvalitou i množstvím vody v přehradě, takže již nyní doděláváme pro naše hosty bazény. Příští rok už budou funkční, a to bazén čtrnáct krát osm metrů pro dospělé, menší čtyřmetrový pro děti, relaxační bazén a bazén pro dojezd ze skluzavek. Přes zimu také dokončíme cukrárnu s dětskou hernou v bývalé brněnské lodi Praha. Věříme, že to budou dvě nová velká lákadla, díky kterým se v našem kempu zdrží lidé déle. Ročně se jich tu vystřídá zhruba šest tisíc.

Nový Bítov bude mít příští rok osmdesát let od založení. Jak se na výročí chystáte?
Na červen chystáme oslavu, detaily ještě ladíme.

Bítov bude mít osmdesát, vy tu žijete devatenáct let. Cítíte se být Bítovákem?
Já sám se tak cítím, otázkou je, jak mě vnímají ostatní. Věřím, že pro některé lidi zůstanu přistěhovalcem do smrti. V Bítově už mám ale spoustu přátel a řadu známých mám i mezi rekreanty. Podle výsledků voleb doufám, že většina místních už mě bere za svého.

René Jelínek

Věk: 38 let
Stranická příslušnost: bez politické příslušnosti
Rodinný stav: ženatý, dvě děti
Narozen: ve Znojmě
Vzdělání: vyučen
Povolání: jednatel firmy Camp Bítov