Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rivola: Škola změní název, kvalita ale zůstane

Znojmo -Od příštího školního roku zmizí ze školské mapy Znojemska Obchodní akademie. Ke konci se tak chýlí i její vedení ředitelem Karlem Rivolou.

7.1.2012 11
SDÍLEJ:

KONEC EKONOMKY. Ještě do konce tohoto školního roku bude Karel Rivola ředitelem Obchodní akademie a jazykové školy ve Znojmě (bývalé Střední ekonomické školy). Od září už ale tento název zmizí ze školské mapy Znojemska.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Před třemi lety oslavila znojemská Obchodní akademie v plné síle devadesátiny, ale letošek bude jejím posledním rokem. Veškerá výuka, třídy, technika a většina pedagogů a předmětů sice ve stejné budově na ulici Přemyslovců zůstane, škola s oficiálním plným názvem Obchodní akademie a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky ale fakticky přejde pod jinou znojemskou střední školu.

Ze Znojma tak zmizí jedna z nejtradičnějších zdejších škol, navíc zařízení, které má své kapacity využito na čtyřiadevadesát procent. Rozhodli tak krajští politici. Podle dosluhujícího ředitele školy Karla Rivoly zatím není jasná řada věcí.

Co pro školu a studenty takzvaná optimalizace znamená?
Optimalizace školy v žádném případě neznamená konec vzdělávání v naší škole. Mění se jen některé podmínky a hlavička školy, pod kterou budou studijní předměty dál fungovat. Přijatí studenti tedy normálně dále ve svém studiu pokračují, v jejich oborech se nic nemění.
Od dalšího školního roku pouze neotevíráme ekonomické lyceum, které jsme před sedmi roky otevřeli. To si sice na nezájem studentů nemůže stěžovat, spíše naopak, kraj má ale o tomto oboru jinou představu. Podle něj se má vše, co se blíží gymnaziálnímu vzdělávání, změnit. Osobně jsem ale přesvědčen, že právě u nás byl tento obor úspěšný.
Na příští školní rok se tedy budou přijímací zkoušky na naše druhé dva studijní obory konat v naší škole, žáci už ale v září nastoupí sice do naší budovy, ale pod název dnešní Střední pedagogické školy.

Na jaké předměty se k vám tedy mohou studenti hlásit na příští školní rok?
I nadále bude pokračovat obor obchodní akademie, což je tradiční obor středoškolských ekonomických studií, který v poslední době prošel aktualizací. Koncepčně vychází z nároků trhu práce a zaměřuje se na zásadní zvýšení klíčových kompetencí absolventa. Žáci jsou připravováni pro praxi odborníků v oblasti řešení ekonomické problematiky s aktivním využitím PC a komunikačních technologií.
Dalším oborem je Informatika v ekonomice, což je exkluzivní studijní obor projektovaný na aktuální potřeby současného trhu práce. Nepatří do rodiny „průmyslových“ oborů vzhledem k důrazu na ekonomicky laděnou odbornost. Obor s podobným názvem, ale jiným zaměřením, má i další střední škola ve Znojmě. U nás je obor zaměřen na aplikační prostředí. Absolventi se díky němu stávají platnými členy středního managementu firem se znalostí sběru, úpravy a zpracování dat a jejich prezentace.
Svou roli na naší škole samozřejmě i nadále hraje účetnictví, ve kterém se vzdělávají všichni naši studenti. Tradice obchodních akademií pochází už z dob Marie Terezie, dnes je zaměřena na moderní trendy a počítačové zpracování účetnictví.

Kolik má nyní škola studentů?
V současné chvíli má naše škola tři sta čtyřicet studentů, optimální kapacitní naplněnost je přitom tři sta šedesát studentů. Naplněni jsme tedy ze čtyřiadevadesáti procent.

Tomu nerozumím. Proč tedy kraj slučuje zrovna vaši školu, když má tolik studentů? Nebylo by vhodnější spojit školy, o které není takový zájem?
Kolem optimalizace je zatím řada nedořešených otazníků. Ve Znojmě do optimalizace spadly dvě školy, které jsou obě naplněné na více než devadesát procent. Střední pedagogická má tuším obsazenost pětadevadesát procent. Zatím není jasný společný název pro obě školy ani další věci, třeba systém řízení.
Do toho totiž spadla třeba i novelizace školského zákona, která mimo jiné upravuje konkurzy na místa ředitelů, což sloučení obou středních škol rovněž komplikuje. Osobně ale mohu říct, že naše škola má životaschopný vzdělávací program, optimální prostory například i s nadstandardní počítačovou sítí a vybavením i kvalitní pedagogický sbor. Při posledním jednání na kraji nám garantovali, že v budově setrvá výuka ekonomického zaměření ještě minimálně čtyři roky.

Jaké tedy budou viditelné dopady sloučení pro vaši školu?
Budeme mít jiný název, kvůli zrušení oboru ekonomické lyceum o jednu třídu méně a tím pádem i nepatrně ubude pedagogů. Odbornou výuku budeme ale i nadále garantovat v kvalitě a složení, které studenti znají.

Autor: Daniel Smola

7.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení