Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodinná firma má dnes osmdesát zaměstnanců

Miroslav /PODNIKÁNÍ NA ZNOJEMSKU/ - Většina lidí miluje jízdu vlakem a považuje ji za romantickou část rodinného výletu. Děti bývají často nadšeny lokomotivami a nekontrolovatelně pobíhají po železničních vagónech. Při cestování je jistě komfortní, když je ve vlaku příjemná teplota. Ani horko, ani zima. Právě komponenty do vytápění a klimatizace lokomotiv a vagónů vyrábí v Miroslavských strojírnách.

27.3.2011
SDÍLEJ:

Nynější ředitel Miroslavských strojíren Ivan Novotný v roce 1994 firmu s dalšími rodinnými příslušníky zakládal. Teď zaměstnává okolo osmdesáti lidí.Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Umí vyrobit i zařízení pro sklářský a potravinářský průmysl. Věnují se zakázkové kovovýrobě v podobě zábradlí či plotů.
Jedním ze zakladatelů Miroslavských strojíren je nynější ředitel firmy Ivan Novotný.


Kdy vznikla vaše firma?
V roce 1994 bývalý vlastník objektu Moravské potravinářské stroje Olomouc rozhodl uzavřít výrobní pobočku v Miroslavi. Byl jsem jedním z těch, kdo se rozhodl areál převzít a odkoupit.
Firma tedy vznikla v roce 1994 jako rodinný podnik. Naše začátky byly ale podstatně těžší, než jsme si v té době vůbec dokázali představit. Areál pochází z období první republiky. Některé dostavované objekty jsou z doby pozdější. V následujících letech jsme do modernizace objektů museli investovat nemalé prostředky.

Co jste začali vyrábět nejdříve?
V začátcích, v roce 1995, jsme rozjížděli výrobu většinou s původními zaměstnanci, kterých bylo pětatřicet. Produkovali jsme běžné zámečnické výrobky. Věnovali jsme se výrobě pekařských strojů a částečně i jejich opravám. Původní výrobu z dob existence Moposu se nepodařilo obnovit. Jednalo se tehdy o pekařské pece.
Bohužel tehdejší vlastník v době normalizace neprovedl za třicet roků výroby těchto pecí žádné modernizace. Místní pekaři se již tehdy obraceli na zavedené světové výrobce. Poptávka po pekařských strojích tak zcela zanikla.

Jakou výrobní historii mají za sebou Miroslavské strojírny?
Postupně se nám podařilo získat stabilní a spolehlivé zákazníky a naše výroba se přesunula do jiných strojírenských odvětví.
Začali jsme dodávat atypické technologické výrobní systémy, dopravníky a jiné speciální stroje pro výrobce izolačních materiálů a výrobce skleněných vláken.
Dnes jsme naší výrobu podstatně zmodernizovali a vyrábíme navíc komponenty pro vytápění, klimatizace a další vybavení pro lokomotivy a vagóny.
Na této nové výrobě je dnes ze sedmdesáti procent postavena výrobní kapacita firmy.
Naprostá většina činností spočívá ve speciálním certifikovaném svařování nerezu a hliníku, laserovém pálení těchto materiálů a ohýbání, včetně konečné montáže skupin výrobků.

Kolik máte zaměstnanců? Podařilo se vám všechny udržet i v době ekonomické krize? Jaká je věková skladba zaměstnanců?
Dnes zaměstnáváme téměř osmdesát lidí. Je pravda že v době krize jsme pocítili podstatný pokles produkce a naše firma spadla v roce 2009 poprvé do ztráty. V tomto těžkém období jsme sice udrželi všechny pracovníky a nepropustili jediného, ale stálo nás to poměrně dost peněz.
Dnes se ekonomická situace již stabilizovala. Máme objednávky na několik měsíců dopředu. U některých projektů jsme vázáni smluvně i na několik roků.
Průměrný věk našich lid, díky nové zajímavé práci s nerezem a hliníkem, se v poslední době snížil. A to přesto, že spousta mladých lidí dnes nemá zájem pracovat ve výrobě. Jejich představa o pracovním uplatnění je většinou velmi vzdálena od reality.
Proto pociťuji určitý problém s personálním obsazením podniku do budoucna. Myslím, že mladým máme co nabídnout. V současnosti odhaduji průměrný věk kolem osmatřiceti let.

Od kdy působíte ve firmě? Co jste dělal dříve?
V podstatě jsem firmu se svým otcem a švagrem v roce 1994 zakládal. Jsem zde tedy již sedmnáct let. V době začátků naší firmy jsem se staral o zakázky, prováděl kalkulace a organizoval montážní práce. Asi před pěti lety jsem převzal funkci ředitele.

Jaké stroje vyrábíte?
Jak již bylo řečeno, naše výroba sestává z jednoúčelových strojů. Jsou to zařízení sestrojené na základě speciálních požadavků zákazníka. Mohu uvést jako příklad drtiče, dopravníky, sušárny, sekačky skleněných vláken, dopravní systémy a v neposlední řadě zmíněné skupiny výrobků z nerezu a hliníku pro kolejová vozidla.

Kdo jsou vaši významní zákazníci? Kolik produkce putuje do zahraničí ?
Naši zákazníci jsou z osmdesáti procent zahraniční odběratelé z Rakouska, Německa, Ruska, Holandska a Švýcarska.
Spolupracovali jsme dříve i se dvěma odběrateli z Francie, ale po problémech s jejich platební morálkou v době krize jsme spolupráci ukončili. Bohužel nás to stálo nemalé prostředky na vymáhání pohledávek.
Z našich tuzemských odběratelů jsou stabilní partneři a to Saint-Gobain Isover, Knauf Insulation a Saint-Gobain Vertex.

Jaký je roční obrat firmy?
Náš obrat se za zhruba patnáct roků naší existence zhruba pětkrát znásobil.
Dnes se pohybuje náš obrat v číslech pod sto milionů korun. Toto číslo se může zdát poměrně vysoké. Podotýkám, že tento ukazatel ovlivňují cenově vyšší vstupní materiály a komponenty, ze kterých se jednotlivé výrobky sestavují.

Sídlí firma ve vlastních prostorách?
Firma je ve vlastních prostorách, které neustále musíme rekonstruovat a upravovat pro potřebu té které konkrétní výroby.
Náš areál se nachází v centru města a máme bohužel velmi omezené možnosti v rozšiřování výroby.
Z tohoto důvodu jsme museli pronajmout v Miroslavi další objekt pro výrobu, abychom mohli našim zákazníkům nabídnout kompletní servis.

Jak vidíte budoucnost Miroslavských strojíren?
Máme rozjednány některé nové dlouhodobé projekty, ale v dnešní době je opravdu těžké prorazit k novým zákazníkům. Naší předností je ale kvalita a rychlost zareagovat na požadavek zákazníka.
Náš tým zaměstnanců to převážně chápe a ví, že kvalitní výrobek vyrobený v požadovaném termínu jsou věci, které firmu ctí. A měli by být u všech pracovníků firmy na prvním místě.
Do budoucna rozhodně máme potenciál k dalšímu rozvoji firmy.

Další díly seriálu Podnikání na Znojemsku najdete ZDE

Autor:

27.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení