Dvacet ze stovky nejlepších českých a moravských vín pro letošní rok je ze Znojemské vinařské podoblasti, přímo ze znojemského okresu jich je třináct. Takové jsou výsledky valtického Salonu vín ČR, kam se každoročně nominuje jen stovka nejlepších vzorků z nejvyšší soutěže vín v České republice: Národní soutěže vín. Ze Znojemska v ní letos uspěl Znovín Znojmo, vrbovecký Waldberg a dobšický Lahofer.

Znovín přitom promluvil i do výsledné tabulky oceněných vín. Získal totiž Cenu za nejlepší kolekci vín. „Vzorky, které jsme letos nominovali do soutěže, prošly třemi koly. Z nich vzešlo deset vín, která zvítězila v kategorii kolekce. Převažují ledová a slámová vína se zbytkovým cukrem, ale jsou tam i vína bílá aromatická a na doplnění i jedno červené,“ uvedl ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Dodal, že Národní soutěž vín je pro Znovín prestižní záležitostí. „Ocenění si vážíme. Je to pro nás dobrá zpráva, že máme kvalitní a vyrovnaná vína. V této kategorii jsme zvítězili vůbec poprvé,“ řekl Vajčner.

Letošní soutěžní výsledky a především vybrané vzorky si pochvalují i organizátoři. „Letošní Salon vín je výjimečný v tom, jak dokonale splňuje jednu z nejoceňovanějších charakteristik moravských a českých vín, a to jejich rozmanitost. Potkávají se v něm totiž rovným dílem vína ze zcela odlišných ročníků 2009 a 2010, vína naprosto nezaměnitelná, rozdílná, jak jen mohou být, ale přitom splňující ty nejpřísnější požadavky na špičkovou kvalitu,“ shrnul své dojmy z letošní kolekce sta nejlepších moravských a českých vín předseda hodnocení Josef Balík.

Absolutním Šampionem soutěže pro rok 2012 a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stal v konkurenci více než dvanácti set přihlášených vín Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice s původem ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Mezi červenými víny degustátorům nejvíce chutnal Cabernet Sauvignon barrique 2006, pozdní sběr od stejného vinařství.

Pro ocenění z Národní soutěže vín si přijeli zástupci jednačtyřiceti vinařství, jejichž vzorky teď budou v Národním salonu vín.
NEJLEPŠÍ. Pro ocenění z Národní soutěže vín si přijeli zástupci jednačtyřiceti vinařství, jejichž vzorky teď budou v Národním salonu vín. Byl mezi nimi i ředitel Znovínu Pavel Vajčner (sedící třetí zprava) a Jaroslav Chaloupecký z Lahoferu (sedící druhý zleva). Foto: Národní vinařské centrum

V poměrovém zastoupení vybrala komise do kolekce dvaašedesát vín bílých, čtyřiatřicet červených, dvě růžová a dvě šumivá. Odrůdová skladba čítá pětadvacet odrůd révy vinné a dvě vína cuvée. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Rulandské šedé s jedenácti zastoupeními, dále Ryzlink rýnský a Sauvignon s osmi vzorky. Nejzastoupenějším ročníkem je ročník 2009 se čtyřiačtyřiceti víny a ročník 2010 se čtyřiceti víny. Nejstarší víno je z roku 2004.

Letošní novinkou jsou aromatické profily a profily mohutnosti a struktury vína, které doplňují slovní hodnocení vín a jsou umístěny na popisných tabulích jednotlivých vín v expozici.„Snažíme se tímto krokem zpřístupnit nespočetné nuance v chutích, vůních a dalších projevech vína co nejširšímu počtu spotřebitelů a návštěvníků degustační expozice Salonu vín. Vnímáme znatelný posun v jejich zájmu o hlubší poznávání vín, tedy o více informací o vystavených a ochutnávaných vínech. Zároveň ale usilujeme o srozumitelnou formu dobře přijatelnou i pro úplné laiky,“ vysvětluje důvody rozšíření informací o vystavených vínech ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Nový ročník celoroční degustační expozice Salonu vín bude veřejnosti otevřen 25. února na zámku ve Valticích.

Znojemsko v Salonu vín ČR

Znovín Znojmo
Veltlínské zelené, 2009, VZH
Chardonnay, 2009, VZH
Ryzlink rýnský, 2009, PS
Tramín červený, 2010, PS
Tramín červený, 2009, VZH
Rulandské šedé, 2009, ledové
Ryzlink rýnský, 2009, ledové
Ryzlink rýnský, 2008, ledové
Rulandské šedé, 2009, slámové
Svatovavřinecké, 2009, jakostní
Vinařství Waldberg Vrbovec
Veltlínské zelené, 2010, VOC
Sauvignon, 2010, VOC
Vinařství Lahofer
Sauvignon, 2010, VOC