Podle svých slov momentálně vlastní největší sbírku betlémů na světě. „Původně se mluvilo o jednom Američanovi, který jich měl osm set padesát. Já už jich mám skoro dvakrát víc,“ podotkl Pištělka. Všechny kousky, jež tvoří statisíce figurek, má uložené ve švábenickém vlastivědném muzeu, které spravuje.

K vidění je nejen jeho první národopisný betlém, kterým se dodnes rád chlubí, ale třeba i junácký nebo pražský. Převážná většina je papírová, návštěvníky však překvapí i perníkový, skleněný, ze včelího vosku, kamínků i drátků „Co se týká těch malovaných, nechybí mi třeba od Mikoláše Alše nebo Josefa Lady,“ zmínil.

Většinu sbírky tvoří české betlémy, některé si přivezl i z Polska, Rakouska, Francie nebo Itálie. Právě Italové jsou prý z kolekce uchvácení. „Říkají, že jsme malá země a přitom máme nejhezčí betlém na světě v Třebechovicích, největší na světě v Jindřichově Hradci a také rozsáhlou sbírku u nás ve Švábenicích. Nadšení jsou z papírových a dřevěných, ty neznají,“ vysvětlil muž, který je už skoro pětadvacet let členem Českého sdružení přátel betlémů.V listopadu to byly čtyři roky, kdy stálou expozici v muzeu otevíral. Tehdy čítala osm set kousků. „Sbírka je skutečně neobvykle veliká. Je výjimečná, zahrnuje betlémy z různých materiálů a také časových období. Sám jsem ji viděl. Pan Pištělka je velký nadšenec,“ chválil za sdružení Betlémářů jižní Moravy Bohumír Andrle.

V muzeu se sedmnácti místnostmi se Pištělka jako velký švábenický patriot věnuje i historii městyse. „Shromáždil jsem tisíce různých věcí jen od nás. Pomohli mi obyvatelé, kteří mnoho kousků donesli. Já je očistil, vytvořil k nim vitrínky nebo stolečky a naparádil,“ uvedl muž, jenž správou muzea stráví 2200 hodin ročně.

V rodných Švábenicích si ho za jeho obětavost a preciznost váží. „Vlastivědné muzeum má díky němu výbornou návštěvnost. Stará se i o kostelní muzeum a v kostele dělá i kastelána. A už víc než dvacet let vede kroniku městyse. Nepíše ji na počítači, ale dokumentačním inkoustem. Věnuje všemu mnoho času, je naprosto spolehlivý. Mám ho rád a myslím, že ho má rád snad každý,“ usmál se starosta městyse Josef Kubík.

Jak zmínil, muzeum navštěvují turisté z Vyškovska i velkých dálek. „Má vždy ohromnou radost, že svou práci nedělá zbytečně,“ dodal Kubík.

Kromě stálé expozice betlémů zve nyní Pištělka na výstavu o koledách. „Také tato má sbírka patří k největším na světě. Mám jich kolem tisícovky,“ přiblížil s tím, že otevřeno má vždy o víkendu a ve svátky.