Silničáři upozorňují na nedostatek peněz na opravy i na to, že například o díry na silnicích Znojma se nestarají oni, ale město ve spolupráci se specializovanou firmou. To ale většinu běžných řidičů vůbec nezajímá a ani nepřemýšlejí o tom, kdo je za děravé silnice odpovědný. Prostě jen dupou na brzdy a skřípou zuby, když jejich plechový miláček vlítne někde do nepříjemného výmolu.

Silnice jsou také častým tématem politiků. „Mě vždycky dokáže zvednout ze židle, když pravidelně před volbami slýchám sliby různých politiků, jakou mají prioritu, pokud se týká silnice ze Znojma do Brna, jak je potřeba řešit dopravní infrastrukturu. Pak jsou najednou čtyři roky fuč a kde nic tu nic. Když se člověk ohlédne za jedním volebním období a promítne si stav silnic na Znojemsku zjistí, že až na drobné výjimky se silnice stále jen záplatují," zlobí se řidič David Holeček.

„Projeďte si Znojmo. Snad kromě hlavního tahu, což je ale silnice první třídy, o kterou se nestará město, najdete na každé silnici nepříjemnou či dokonce nebezpečnou díru. Podívejte se na silnici před hotelem Prestige, vyjeďte z Gagarinovy na Legionářskou. Hned jste v díře. A takových míst ve Znojmě je nespočet. Někde je značka upozorňující na díry, jinde vůbec nic. Proč to neopravují? Na co se čeká?" diví se muž.

Slova rozhořčeného řidiče dokresluje názor učitele jedné ze znojemských autoškol Marka Neuschla. „Jak říkával profesor Moos z dopravní fakulty ČVUT v Praze, u nás prostě neexistuje koncepce oprav silnic. Vše se dělá nahodile," říká Neuschl.

Podle Neuschla u nás chybí větší tlak ze strany veřejnosti. „Kdyby lidé více chodili na radnici a tam se zlobili, jak vypadají silnice ve městě, možná by to více pomohlo. Nestačí jen nadávat za volantem. Uvedu příklad. Když jsem kdysi působil v USA, zažil jsem situaci, kdy se po zimě objevily výmoly v silnici. Místní tam zatloukli ceduli s nápisem „Vraťte nám naši silnici" a do týdne byla v pořádku," vzpomíná Neuschl.

Podle představitelů města se opravy výmolů připravují. „Po letošní zimě jsou komunikace ve špatném stavu téměř po celém městě. Ne všechny jsou však v majetku města. Víme například o ulicích Gagarinova, Otokara Březiny, Bala, Kunštátská, Legionářská, lokality sídlišť Na Rejdišti, Holandská, Dukelských bojovníků a v příměstských částech Konice či Mramotice," sděluje mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že problémových ulic by mohla vyjmenovat podstatně více.

Výtluky budou podle mluvčí dělníci postupně opravovat teplou balenou směsí.

Podle šéfa dopravních policistů na Znojemsku Roberta Peška by řidiči zejména v době po zimě počítat s tím, že na díry na silnici mohou narazit prakticky kdekoli.

„To se týká jak silnic prvních, druhých či třetích tříd, tak ulic měst a obcí. Tam, kde je dopravní značka, upozorňující na výmoly, musí řidič okamžitě reagovat. Znamená to minimálně nohu z plynu a především při vyhýbání dírám dávat znamení o změně směru jízdy tak, aby řidič ohleduplně upozornil také ostatní řidiče na možný problém," upozorňuje policista Pešek.