Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta: Bítov je bohem zapomenutý kout

Bítov - /VESNIČKY A MĚSTA, FOTOGALERIE/ Málo pracovních příležitostí nabízí Bítov. Turisté tu ale najdou spoustu lákadel, třeba jedinou rozhlednu v regionu

19.2.2010
SDÍLEJ:

Na webových stránkách obce Bítov mohou návštěvníci najít historické fotografie z doby, kdy se starý Bítov ocitl pod vodou. Stejně tak jsou k vidění fotky ze současnosti. V dnešní době si zastupitelé obce stěžují na nedostatek práce, kvůli kterému ubývá obFoto: DENÍK/Archiv obce Bítov

Předchozí díly seriálu Vesničky a města naleznete ZDE

Titul první obec, která byla postavená v samostatné Československé republice po roce 1918, nese malá víska Bítov. Rozkládá se nad vranovskou přehradou a přibližně dva kilometry od hradu Bítov. Rozvoj turismu a nová poloha nad jezerem udělala z obce atraktivní rekreační lokalitu. Může se taky pochlubit dochovanými historickými fotografiemi, které jsou k nahlédnutí i v elektronické podobě.

„První podnět k vybudování přehrady dala akciová společnost Podyjské závody již v roce 1908. O čtyři roky později bylo rozhodnuto o výstavbě vranovské přehrady a tím byl osud starého Bítova zpečetěn. V roce 1912 byl vydán zákaz všech stavebních prací včetně oprav. Trvalo však dalších dvacet let než došlo k výstavbě Bítova nového,“ dočte se návštěvník na podrobných webových stránkách obce.

Při stavbě vranovské přehrady byla stará obec zatopena.
„Kompletní výstavba současného Bítova se uskutečnila v roce 1932 podle projektu pražského architekta J. V. Říhy. Byla od počátku chápána jako ojedinělý úkol. Svědčí o tom zápis v kronice, že o věc mají zájem nejlepší architekti,“ popisuje web.

Zatopení Bítova

V březnu téhož roku byly dokončeny první obytné budovy.
„Objekty občanské vybavenosti a některé komunikace měly být dokončeny později. To bylo příčinou odmítnutí občanů se nastěhovat. Začátkem následujícího roku se však lidé začali stěhovat, protože hrozilo zatopení starého Bítova vodami již dokončené vranovské přehrady. Osmadvacátého října 1935 bylo slavnostní vysvěcení kostela a tím byla výstavba nového Bítova oficiálně dokončena,“ říká historie.
V obci nyní žije sto dvaapadesát občanů, z toho je osmdesát procent důchodců. „Nikdo nový se k nám nestěhuje, je tu velký problém se zaměstnáním. Lidé tu najdou pouze práci sezonní,“ stěžuje si starosta Bítova Svatopluk Steffel. Podle něj je Bítov bohem, vládou i krajem zapomenutý kout Znojemska.

„Před osmi roky jsme obec plynofikovali. Vloni se nám podařilo opravit místní silnice, chodníky i park. Celkové náklady vyšly na necelé dva miliony korun. Z vlastní pokladny jsme zaplatili deset procent, zbytek jsme získali z dotace. Letos bychom chtěli opravit budovu obecního úřadu,“ vypočítává starosta.

Bítov je rekreační oblast a registruje necelých šest stovek chat a rekreačních zařízení. „Pro srovnání, v obci máme devadesát obytných domů. Máme i svou prodejnu a do roku 2005 jsme měli i školu, kterou teď nabízíme k prodeji,“ říká starosta. Obec má dobrý úmysl ze školy vybudovat Dům s pečovatelskou službou. „Už jsme získali podporu znojemského sociálního odboru. Provoz DPS by nám přinesl několik dalších nových pracovních míst,“ vysvětluje Steffel.

Turistická lákadla

Chválí si i provoz nové rozhledny a restaurace Rumburak. „Díky přehradě, hradu a rozhledně k nám zavítá více turistů. Jinak bychom byly jako každá druhá obec,“ říká starosta. Bítov má i svou aktivní hasičskou jednotku, která vyjíždí pětkrát ročně k zásahům.
Kulturní život Bítova je spojen zejména s letními akcemi, které pořádá hrad či podnikatelé v turistických zařízení. „Vedle stálých expozic a výstav pořádáme pouť, rytířské souboje, ohňové show a další atrakce. Sezónní akce se konají i na zřícenině hradu Cornštejn,“ říká kastelán hradu Jan Binder.

Na letní sezonu na hradě chystají připojit k hlavnímu prohlídkovému okruhu dalších šest místností. „Budeme pokračovat v kulturních akcích, na které jsou návštěvníci zvyklí. Chceme zařadit večerní prohlídky, poslední by začala o půlnoci,“ popisuje kastelán Binder.
Zmíněná rozhledna už funguje druhou sezonu. Je třicet metrů vysoká. Turisté si z věže mohou prohlédnout okolí vranovské přehrady a za hezkého počasí uvidí i Alpy.

„Už se těšíme na další letní sezonu.Vloni jsme měli otevřeno první rok a zaznamenali jsme obrovský nárůst v návštěvnosti. Jenom za červenec a srpen navštívilo rozhlednu dvacet tisíc lidí,“ popsala majitelka rozhledny Vladka Pysková.

Vážení čtenáři, seriál Vesničky a města najdete také v tištěné podobě každý pátek v Znojemském deníku Rovnost.

Autor: Sylva Pavlačková

19.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Na dotazy čtenářů odpovídá lídr KDU-ČSL a poslanec Jiří Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení