Čtyřiašedesátiletý starosta Rudlic Bohuslav Klouda pracuje pro obec už čtvrté volební období. Kromě toho, že se mu podařilo vybudovat plynovod a vodovod, začal v obci za jeho starostování i čilý kulturní ruch. Mladým lidem nabízí pozemky k bydlení zadarmo. Na rozhovor přispěchal přímo z úklidu vesnice po nočních bouřích. (minulý týden pozn. red.)

Pane starosto, vy jste rodilý Rudličák?

Ano, jsem tu doma a vím, že sem patřím. Proto tady dělám už takovou dobu starostu a doufám, že to po mně převezme syn.

Na webu obce je uveden jako místostarosta…

Ano, ale volby vyhrál o dva hlasy on. Měl by už tedy být teď starostou. Nakonec mě požádal, abych to vzal ještě jedno volební období já, aby se měl čas to naučit. To je argument, který jsem respektoval, přestože můj zdravotní stav není úplně v pořádku.

Ty noční bouřky vypadaly dost děsivě. Způsobily něco v Rudlicích?

Byly to dvě bouřky po sobě a většina krajů chytla jenom jednu. Nás bohužel postihly obě. Při té první napadlo sedmnáct milimetrů srážek a při té druhé dvacet milimetrů. Naštěstí se voda jen provalila vesnicí a nezpůsobila větší škody. Ale všude je bahno a to teď místní lidé z vesnice, kteří nejsou v práci, uklízí.

Co teď kromě bouřky jako starosta Rudlic řešíte? Jsou tu vybudovány nějaké inženýrské sítě?

Nejdříve jsme vybudovali plynovod, to bylo v roce 1995. Pak se začala zhoršovat kvalita vody, tak jsme se v roce 2009 připojili k městskému vodovodu. To dnes oceňují i ti, kterým se to nejdřív nezdálo. Voda ve studních má dnes totiž buď špatnou kvalitu, nebo studny vysychají.

Nezmínil jste kanalizaci a čističku. Jak to s nimi vypadá?

Je zadaná studie, a protože vím, že od studie po schválení jde o dlouhodobý projekt, prostě vyčkávám. Přiznám se, že daleko víc mě zneklidňuje skládka v nedaleké přírodní památce Rudlické kopce.

Skládka v přírodní památce? To zní jako velký problém.

Je to tak. Místní JZD tam vyváželo své odpady a my to dneska složitě řešíme. A ochránci přírody nám už dali velmi jasně najevo, že pokud s tím něco neuděláme, přijdou finanční sankce. Naštěstí nám ministerstvo životního prostředí slíbilo devítimilionové náklady na odstranění skládky vyřešit dotací. A z deseti procent nákladů, které podle zákona má nést obec, zaplatí pět set tisíc Jihomoravský kraj. Takže na Rudlice zbude čyři sta tisíc korun.

To už nezní tak strašně jako devět milionů korun.

Nezní, já vím. Ale když hospodaříte s celoročním rozpočtem sedmkrát sto tisíc, tak je i čtyři sta tisíc likvidační částka. Nezbude než si půjčit a toho jsem se vždycky chtěl vyvarovat.

Je vůbec možné dnes budovat vesnici bez půjček?

Víte, jsme přestárlá obec, lidé vymírají a noví se sem nestěhují. Tím se stále snižují i příjmy obce. My jsme vždycky čtyři roky šetřili a pak udělali třeba plyn. Zase našetřili a udělali vodu. Jinak to asi v takových vesnicích nejde. Pokud tedy nechcete zbankrotovat.

Kolik mají Rudlice vlastně obyvatel? Na různých webech jsou různá čísla.

Udává se 107 až 118. Taky jsme přesně nevěděli, protože je tu spousta chalupářů. Nakonec jsme udělali fyzický seznam a došli jsme k číslu 107. Letos tedy jeden zemřel, tak je to 106 přihlášených.

Co děláte ve volném čase vy? Máte nějakého koníčka?

Nevím, jestli je to koníček, ale už léta se zajímám o myslivost a pracuji v místním Mysliveckém sdružení Špičák. Bohužel rozdělením honiteb se myslivecké okrsky tak zmenšily, že ať vyrazíte na jakoukoli stranu, vždycky jste po pár krocích v revíru sousedů.

To je jako z Cimrmanovské hry Dobytí severního pólu: jdu na sever, jdu na jih, jdu na sever, jdu na jih. Ale vraťme se do reálného života. Čím se baví místní lidé, kromě myslivosti?

Před pěti lety přišli rybáři s nápadem, že vysadí do bývalého koupaliště ryby. Slíbili za to odpracovat i pár hodin pro obec, například vysekat trávu. Tak jsme se dohodli, že to zkusíme. Ale nakonec se rybářům sekat nechtělo, koupili tři ovce i s beranem, udělali jim u koupaliště ovčín a ovce zatravněné plochy spásly. Nám to nevadilo, rybáři trávu odstranili, takže dohodu s obcí splnili. Jenomže beran začal považovat plochy kolem koupaliště za svůj revír a pár nicnetušících rybářů zezadu nabral, takže skončili ve vodě. To se jim samozřejmě nelíbilo a při příležitosti porcování a pečení berana rybáři uspořádali první Dětský rybářský závod. Letos se konal druhý ročník tohoto rybářského svátku a vypadá to na úspěšnou akci.

To je docela legrační příběh. Jsou tu ještě nějaké další akce?

Myslím, že se naše vesnice dostala přes období budování do období aktivit. Podruhé zde pořádají hasiči s rybáři masopust, potřetí bylo posvícení a Dětský den. Děvčata loni vymyslela pálení čarodějnic a místo očekávaných dvaceti lidí jich nakonec přišlo téměř osmdesát. Je vidět, že lidé mají zájem, a to je dobře. A já jako starosta Rudlic mám samozřejmě radost, že se lidi dobře baví a rádi tu žijí.

VLADIMÍR LANGER