Bývalého podnikatele v oblasti tepelné techniky do křesla prvního muže obce vynesly loňské komunální volby. Sdružení, za které kandidoval, původně vzniklo v reakci na záměr stavby bioplynové stanice.

Napadlo vás, když jste spoluzakládal občanské sdružení Obnova Hlubokých Mašůvek, že byste mohl být starostou?
To vůbec ne. Občanské sdružení, které čítalo osm devět lidí, vzniklo jako občanská iniciativa. Šlo o nestraníky, občany, kteří se zajímali o věci ve vesnici. Snažili jsme se tenkrát nějakým způsobem vstoupit do záměru na stavbu bioplynové stanice. Chtěl jsem zjistit, jakým směrem se záměr této stavby vyvíjí a jak by se mohl dál vyvíjet. A úplně náhodou jsem se takto dostal do komunální politiky. Takže musím zopakovat, že mne původně vůbec nenapadlo, že bych mohl být starostou.

A pod hlavičkou sdružení jste šel i do voleb…
Je to tak. Všichni ze sdružení šli do voleb a myslím si, že jsme výrazně uspěli. Získali jsme prakticky většinu hlasů. Konkurenci jsme v podstatě převálcovali. Protože ve sdružení byli vlastně samí podnikatelé, po volbách jsme řešili, kdo by vlastně měl dělat starostu. Takže jsem si řekl, že pokud mne zastupitelé o převzetí funkce starosty požádají, tak to vezmu. I přesto, že jsem ve volbách nezískal nejvíce hlasů.

Volby jste tedy vyhráli díky tomu, že jste se postavili proti stavbě bioplynky?
Nejen kvůli tomu. Myslím si, že jsme měli ve volebním programu to, co tady dlouho chybělo. Tedy myšlenku, že chceme naši krásnou vesnici zvelebit. Jsou tu špatné cesty, které se však nedají udělat dříve, než bude kanalizace, byla tu místa, kde byl nepořádek. Hluboké Mašůvky jsou krásným poutním místem a z toho my těžíme. Je to i zajímavé místo k bydlení, ale také pro turisty, cyklisty, kteří si u nás a v okolí mohou odpočinout.

Úřad jste přebíral po vašem předchůdci Ladislavu Vaňkovi, který obec vedl dvacet let. Jak probíhalo převzetí funkce?
Řekl bych, že lidé možná čekali, že bude nějaké lámání chleba, ale k ničemu takovému nedošlo. Předávání funkce a celé vesnice bylo otevřené až přátelské. Přestože jsme se mohli cítit jako političtí rivalové, tak jsme se k sobě takto rozhodně nechovali. Za toto jsem bývalému starostovi Vaňkovi vděčný.

Jaký byl přechod od podnikání do komunální politiky?
Když člověk podniká, nelze vše zrušit ze dne na den. Není vůbec jednoduché ukončit podnikatelskou kariéru. Dá se říci, že když přejdete z podnikání do komunální politiky, jdete s příjmy dolů a člověk dělá jakousi charitativní činnost. Pro mne znamená přerušení všech kontaktů na čtyři roky v době, kdy kontakt s partnery musí být živý, skutečnost, že v případě návratu do podnikání to budu mít těžké.

Jak reagovali vaši nejbližší, když jste zvažoval vstup do politiky?
Rodina mne v mých nápadech vždy podporovala. V tom mám veliké štěstí. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Možnost vést obec jsem bral jako výzvu. Až nyní rodina vidí důsledky mého rozhodnutí. Například v tom, že už nejsem pánem svého času tolik jako dříve. Mám však schopné spolupracovníky, dva místostarosty, kteří jsou schopni mne zastoupit. Když se tedy věci dobře naplánují, dá se vše zvládnout v pohodě.

Máte čas na nějaké koníčky?
Dříve jsem byl hodně sportovně založený. Mám rád zimní sporty a především sjezdové lyžování. Teď mám trochu zdravotní problémy, takže jsem od aktivního sportu malinko ustoupil. Hodně mne také baví práce kolem domu. Jde o to, že po psychické práci mám při fyzické námaze dobrý relax.

Hluboké Mašůvky jsou známým poutním místem. Jaký k němu máte vztah? Jste například věřící člověk?
Jsem ateista. Myslím si však, že každý člověk by měl desatero brát jako základ, aniž by byl kdekoli organizovaný. K poutnímu místu mám osobně velmi kladný vztah. Snažím se pomáhat v propagaci a udržování poutního místa. Chci zvelebit obec tak, aby lidé věděli, že jsme klidová oblast. Aby si k nám mohli přijít odpočinout, a to nejen na pouť, ale také například na kolo do okolí. Chci, aby obec více profitovala z turistického ruchu.

Uvažujete o návratu zpět k podnikání?
Úkoly, které máme nyní na obci rozpracované, vyžadují dlouhodobou práci. Nejsem typ člověka, který by utekl od rozdělané práce. Proto už nyní uvažuji, že budu pracovat pro obec i v dalším volebním období. Pokud to tedy půjde. Máme totiž řadu dlouhodobých úkolů, které jsou i finančně náročné. Připravujeme kanalizaci, zateplování školy, pustili jsme se do části komunikací. Budeme sice používat dotace, ale nezbude nic jiného než částečně obec zaúvěrovat. Nerad bych, aby mi někdo řekl, že rozvrtám věci, a pak uteču pryč. Proto tedy o návratu k podnikání zatím neuvažuji.

Jak jste se vlastně v Hlubokých Mašůvkách ocitl?
Byla to náhoda. Před více než dvaceti roky jsem hledal nějakou nemovitost v okolí Znojma, kde bych mohl mít dílnu. Zde jsem koupil krásný domeček, který jsem přestavil na rodinný dům a od roku dva tisíce v Mašůvkách bydlím.