Volby ho však vynesly až do křesla starosty. Kromě práce na úřadě zvládá ještě svoji práci ekonoma v nově vzniklé firmě Agro Boskovštejn.


Máte málo starostí, že jste se dal na politiku?
Původně jsem to v plánu neměl. Šel jsem do zastupitelstva s tím, že chci pomoct se sháněním dotací, protože jsem s tím měl zkušenost z Agrodružstva Jevišovice. Nakonec jsem dostal nejvíc preferenčních hlasů, tak jsem to starostování vzal.

Byl u vás v obci nějaký boj o to, kdo bude vládnout?
Ne, to vůbec ne. Spíš naopak. V minulých volbách se ani nenaplnil maximální počet zastupitelů. U nás to nefunguje na nějaké stranické bázi či politické příslušnosti.

Vaše vysokoškolské vzdělání bylo zaměřeno na cestovní ruch. Přitáhnete do obce nějaké turisty?
Teď jsme opravili hřiště a dětské hřiště vybavili trampolínou, která přitáhla lidi z okolí. Na léto jsme otevřeli zámeček. Firma, která ho vlastní, nám jej zdarma půjčila. Udělali jsme tam výstavu loveckých trofejí místního mysliveckého sdružení Hubert a výstavu fotografií bývalé paní starostky Křehnáčové a pana Hotového z Hostima, kteří fotografují přírodu. Dále jsme koupili budovu vedle obecního úřadu, kde bychom chtěli vybudovat hospodu, aby se tu zastavovali i cyklisté, kteří přes naši obec jezdí, ale moc se u nás nezdrží.

Plánujete třeba i větší propagaci vašeho rodáka, archeologa Františka Vildomce?
To je myšlenka na příští rok. Přemýšlím o nějaké naučné stezce po místech vykopávek. Ony už dnes moc nejsou vidět, ale mám určitou představu, tak uvidím, jestli půjde zrealizovat. Určitě bych chtěl dát pamětní desku na dům pana Vildomce.

Vloni jste převzal úřad po starostce Křehnáčové. Bylo vše v pořádku?
Ano. Ona je navíc stále v zastupitelstvu a spolupracujeme spolu.

Jak vám pomáhají ostatní zastupitelé?
Čekal jsem, že budou projevovat větší nadšení pro práci. Přidali jsme jim i na odměnách. Když se jim řekne, tak jdou pomoct, ale že by sami projevili nějakou iniciativu, to se neděje. Ale nechci si stěžovat, při této práci je totiž hodně papírování.

Jak to vypadá s hospodařením s obecními financemi?
Žádný z mých předchůdců obec nezadlužil. Snažíme se vždycky peníze našetřit a pak z nich financovat různé akce. Letos jsme třeba prodali obecní pozemek a za něj koupili dům vedle obecního úřadu, kde bychom chtěli vybudovat obchod a hospodu. Prostě, aby se peníze nerozfofrovaly, ale zase se za ně něco pořídilo. Drobné věci jsme schopni udělat sami. Na větší potřebujeme dotace, takže čekáme, jak co vyjde.

Ve vaší obci chybí kanalizace. Děláte nějaké kroky ohledně jejího vybudování?
Měli jsme podanou žádost o dotaci. Stála by nějakých čtyřicet milionů. Při dnešním systému bychom museli dávat ze svého třicet procent, a i kdyby jen dvacet, tak je to pro nás hrozně moc. Nechci obec zadlužit, aby pak dvacet let splácela úvěr a na nic jiného by peníze nebyly.

Kolik vám starostování zabere času?
To je různé. Někdy to spojím i s prací ekonoma v Agru Boskovštejn. Jedu do Znojma vyřídit věci, které se týkají jak firmy, tak i obce.

Baví vás práce starosty?
Baví. Trochu mi trvalo, než jsem si zvykl na to, že se musí všechno schvalovat. Byl jsem zvyklý věci řešit rychle a účelně. Třeba si chce někdo pronajmout sto metrů na složení dřeva, tak se prvně hlasuje o záměru, pak je zase další hlasování. Dlouho ta procedura trvá.

A co vás kromě práce ještě baví?
Sport. Hraji aktivně fotbal za Hostim. Jsem tam už od dvaceti let, tak na mě zbyla role kapitána mužstva. Jsem také členem výboru tělovýchovné jednoty v Hostimi a mám na starost fotbal. Vypadá to, že budeme mít na Boskovštejně hokejový tým, který by hrál soutěž v Moravských Budějovicích. Občas si jdu s klukama zahrát, ale do soutěže s nimi nechci jít. Už by toho bylo moc.

Co vám na to říká manželka, že máte tolik zájmů?
Jsem čerstvě ženatý a manželka už mě naštěstí poznala takového, jaký jsem teď. Někdy to má se mnou těžké, že toho času tolik nemám.

Že byste si spolu večer sedli a sledovali seriály, to u vás nehrozí?
Ale taky se to někdy stane. Nijak si nestěžuji, jsem opravdu spokojený, proto jsem do toho starostování šel.

Ing. Libor Nevrkla
- Věk: 32 let
- Stranická přísl.: nestraník
- Od narození žije v Boskovštejně
- Rodinný stav: ženatý
- Vzdělání: vysokoškolské
- Zaměstnání: ekonom