Jak jste vnímala osobnost Václava Havla?
Pana Havla si osobně moc cením. Byl to spolehlivý člověk, který pro tuto zemi mnoho udělal.

Nyní tedy k vám a vaší vesnici. V Medlicích pracuje pět zastupitelů, z toho tři jsou ženy. Dá se říci, že Medlicím vládnou ženy?
S jistou nadsázkou ano. Všichni jsme nezávislí a politikaření se u nás nenosí. I když to zní možná zvláštně, jsme v podstatě dobrá parta přátel, kteří táhnou za jeden provaz. Já osobně nemám ráda spory a musím říci, že kdyby nějaké rozmíšky v zastupitelstvu byly, asi bych tuhle práci nedělala.

Někteří lidé ve Znojmě si vás mohou pamatovat z prodejny smíšeného zboží. Jak jste se vlastně dostala ze Znojma z prodejny do vedení obecního úřadu v Medlicích?
V Medlicích jsem se narodila a celý život tady žiji. Ve Znojmě jsem skutečně před lety pracovala jako vedoucí prodejny. Jenže pak se blížily volby a za mnou přišli lidé z vesnice s tím, abych s nimi utvořila kandidátku. Nakonec mne přemluvili. Ve volbách jsem dokonce uspěla, ale starostkou jsem být nechtěla. Tehdy před pěti roky se jí stala kolegyně, která však brzy po nástupu do funkce onemocněla, a tak to padlo na mne. Nestěžuji si, tuhle práci mám hodně ráda, ale je to velmi náročné. V podstatě pracuji čtyřiadvacet hodin denně pro obec.

Vaše okolí o vás ví, že bojujete s nemocemi. Jak moc vám zdravotní stav komplikuje práci na úřadě?
Bohužel, je to tak. Kdysi jsem zápasila s onkologickým onemocněním, nyní bojuji s roztroušenou sklerózou. Bývám poměrně brzy unavená. Ale na to se člověk prostě nemůže ohlížet. Dala jsem se do práce a chci ji dělat jak nejlépe umím.

Na obci pracuji jako neuvolněná starostka a jsem v částečném invalidním důchodu.

Jak se k vašemu starostování staví vaši nejbližší?
Podporují mne a moc mi to pomáhá. Sice manžel občas má snahu mi do věcí trochu mluvit, ale tím se spíš bavíme. Máme tři dospělé děti a i ty mne v mojí práci podporují.

Využíváte nějaké zkušenosti z bývalé profese při práci pro obec?
Určitě. V obchodě jsem se naučila jednat s lidmi. Komunikaci pak používám i při práci starostky.

Jaké byly vaše začátky? Přeci jen práce v prodejně je něco jiného než úřadování na obci. Pomáhal vám někdo?
Na vesnici je vždy na obci důležitá osoba a tou je účetní. Bez dobré účetní by obec vůbec nefungovala. Tady na úřadě pracovala čtyřicet let paní Jindřiška Pospíšilová. Byla to zkušená profesionálka, díky které vše fungovalo. Práci účetní nyní také velmi kvalitně dělá Petra Veselá. Ve městech mívají starostové různé poradce, mají kolem sebe spoustu lidí. Tady to funguje v tandemu starosta a účetní.

Nyní jste ve funkci starostky již druhé volební období. Jak se to stane, že z náhodného oslovení vašich bývalých kolegů na kandidátce se stane dlouholetá práce pro Medlice?
Je to tak. Můj vstup do politiky byla opravdu velká náhoda. Nikdy jsem neměla žádné politické ambice a než jsem poprvé kandidovala, neuvažovala jsem ani ve snu o tom, že bych byla starostkou. Jenže bytostně nemám ráda, když se utíká od rozdělané práce. Proto jsem po prvních čtyřech letech na obci kandidovala znovu. A úspěšně. Máme toho ještě hodně, co bychom chtěli v Medlicích změnit či vybudovat.

Vedete obec, staráte se o velký dům, zápasíte s nemocemi. Zbývá vám také čas na nějakého koníčka?
Práci pro Medlice obětuji maximum, to je pravda. Dříve jsem hodně četla. Nyní u knížky spíš jen usínám. Zrovna mám rozečtený zajímavý sci-fi román. Dalším mým koníčkem jsou květiny a práce na zahradě. Po svém tatínkovi jsem podědila několik obrazů a malířské náčiní. Táta byl, jak se říká, lidový malíř. No a malování chytlo i mě. Jen na něj nemám čas. Věnuji se také vnoučatům.

Plánujete, že budete kandidovat i v dalším volebním období?
To už ne. Chci dotáhnout do konce rozdělané projekty a pak s koncem funkčního období ukončit práci na obci. Chci se věnovat více vnoučatům, našemu velkému domu, zahrádce, květinám a také již zmíněnému malování.

Máte nějaký velký cíl či sen?
Chtěla bych víc stmelit lidi u nás ve vesnici. Aby se spolu více bavili a setkávali. Někdy mi připadá, že nějak na nic nemají náladu.

Jméno: Marie Hrůzová

Věk: 55 let

Stranická přísl.: bez politické příslušnosti

Rodinný stav: vdaná, tři děti

Narozena: v Medlicích

Vzdělání: středoškolské

Povolání: neuvolněná starostka, částečný invalidní důchod