Bývalý podnikatel, vášnivý malíř a především bohutický patriot. I tak by se dal popsat dvaapadesátiletý starosta Bohutic Pavel Štefka. Díky jeho práci se obec opět probouzí, dostává se na mapy i do povědomí turistů.

Jak dlouho usedáte do starostenského křesla a jak se vám do funkce nastupovalo?
Starostou jsem druhé volební období. Začátek nebyl jednoduchý, jelikož bývalý starosta mi tenkrát předal pouze klíče od zámku, telefon a během půl hodiny odešel. Práci mi ztížilo i to, že za pár týdnů po mém nástupu onemocněla účetní, a zůstal jsem tu sám asi na dva měsíce. Posléze ale nastoupila nová a vydržela tu se mnou už celých pět let. Takže momentálně si nemohu stěžovat.

Ucházel jste se o místo starosty sám, nebo vás do něj museli nutit či přemlouvat?
Jelikož jsem jedno volební období seděl v zastupitelstvu, viděl jsem, že se v obci nic neděje. Nežádalo se o dotace, nic se nebudovalo. Takže poté, co jsem skončil s podnikáním, jsem tři měsíce vypustil a odpočíval. Poté mě oslovili kamarádi. Sestavili jsme kandidátku a šli do voleb. Hlasy které jsme dostali, jasně naznačily, že bych mohl uspět.

Jaké byly vaše první kroky ?
První kroky vedly k získání peněz na věci, které jsme chtěli opravit. Jak už to tak ale bývá, dotace nedostanete hned, takže jsme se v prvním roce zaměřili jen na projekty, které nejsou tolik finančně nákladné. Začali jsme pomalou opravou zámeckých sklepů, které jsme opravovali brigádně. Dále jsme započali s demolicí místního družstva. Na tu sem tři a půl měsíce jezdili vězni ze znojemské věznice.

Jak vás napadlo využít vězně?
Doslechl jsem se o programu, kdy vězni ze Znojma chodí do firmy .A.S.A. třídit odpad. Napadlo mne, že je to příležitost, jak udělat něco, aniž by nás to finančně zatížilo. Zajišťovali jsme jim pouze dopravu a jídlo. Pozor na ně dával dozorce a vychovatel.

Daří se vám vše, co jste chtěl v obci změnit?
Chtěl jsem obec hlavně zviditelnit, a to se, myslím, daří. Dostali jsme se možná dál, než jsme doufali. Například podzimní slavnosti navštěvuje až dva tisíce lidí. To je obrovský úspěch. V letošním roce nás také navštíví Toulavá kamera, křesťanský magazín a návštěvu přislíbil i kardinál Dominik Duka. Asi největší úspěch je navrácení expozice soch Křížové cesty, naučná stezka Antonína Práška, opravená Lurdská jeskyně a opravené čtyři sklípky, které dříve sloužily jako kryty civilní obrany.

Jaké mají sklepy využití dnes?
Každý má jméno svého patrona. V jednom z nich máme archiv bohutické meruňkovice, druhý slouží ke komerčním účelům, ve třetím si lidé mohou pronajmout archivní boxy na víno a ve čtvrtém je díky dotacím vinařství.

Slavnostní otevření expozice soch máte naplánováno na březen. Jaké kroky jste podnikal k jejímu získání?
Po nástupu do funkce jsme začali s paní Nedomovou pátrat, kde sochy skončily. Viděl jsem v nich budoucnost, takže jsme je chtěli zpět. Tenkrát jsme ani nečekali, že bude mít expozice takový úspěch.

V jakém oboru jste před prací pro obec působil?
Před mým nástupem do funkce jsem asi deset let podnikal v Miroslavi, kde naše firma vyráběla potrubní díly. Nakonec jsem svůj podíl ve firmě prodal společníkovi.

Jaké máte koníčky a záliby?
Krom toho, že mne baví moje práce, se věnuji hasičům, zahrádkářům, jsem předseda fotbalového oddílu a také se starám o pejska, kterého mi pořídila dcera. Pokud můžu, vyrážíme do přírody. Vždy jsem se zajímal o umění, takže jsem se pustil do malování. Baví mne kreslení aktů podle předlohy. Zkouším i olejomalby a malování krajiny.

VIZITKA

Jméno: Pavel Štefka
Věk: 52 let
Stranická přísl.: nestraník
Rodinný stav: rozvedený
Děti: dcera a syn
Narozen: Moravský Krumlov
Vzdělání: středoškolské
Předchozí povolání: podnikatel