Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stroj pro skláře i pec vyrobí v Příměticích

Znojmo /PODNIKÁNÍ NA ZNOJEMSKU/ - Firma Sklářské stroje dnes vyrábí především na export. Mnoho zákazníků tvoří nové ruské sklárny. Umí i pásovou pekařskou pec.

20.3.2011
SDÍLEJ:

V prostorné hale přímětických strojíren pracují desítky odborníků. Firma přesto hledá další kvalifikované zaměstnance.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

V minulosti bývala Česká republika opravdovou sklářskou velmocí. Sklářské provozy byly rozesety téměř po celé zemi. Dnes je tomu ale jinak a sklářství je téměř zapomenutým odvětvím a šikovných sklářů jako šafránu. Skláren v zemi kvůli vývoji posledních let výrazně ubylo. Stalo se tak vlivem tržních podmínek a změn v konkurenčním prostředí.

Stroje pro sklářský průmysl ale nadále vyrábí znojemská firma Sklářské stroje, sídlící v Příměticích.

Podstatná část jejich výroby putuje na export, zejména do Ruska. Láhve na mnohdy velmi oblíbenou ruskou vodku možná vyrábí právě sklářská linka, pocházející ze Znojma. V čele Sklářských strojů stojí od roku 2004 Milan Večeřa.

Jaká je historie firmy a jaký je sortiment vašich výrobků?
Předchůdce firmy, výrobní závod Sklářských strojíren a sléváren Turnov, byl založen v roce 1959. Společnost Sklářské stroje Znojmo, s.r.o. vznikla privatizací státního podniku Turnov v roce 1994. Stále jsme ale propojeni s mateřskou společností Sklostroj Turnov.
V roce 1999 jsme zakoupili v rámci navyšování výrobních kapacit areál opravárenského závodu. Ten prošel velmi rozsáhlou rekonstrukcí. Postupně jsme zde vybudovali čtyři nové výrobní haly. Mohli jsme tak zahájit vlastní výrobu sklářských pecí.
Jsme schopni vyrobit zařízení od velmi jednoduchého po složité. Naším hlavním programem je výroba strojů a technologického zařízení do linek na obalové sklo. Jedná se zejména o chladící pásové pece, dávkovače skloviny, pásové a válečkové dopravníky.

Kolik máte zaměstnanců?
Původní počet při privatizaci byl sto jednatřicet pracovníků. Postupně jsme přibírali další a další zaměstnance. Největšího rozmachu pak firma dosáhla v roce 2008, kdy zaměstnávala dokonce sto pětaosmdesát lidí.
V důsledku světové ekonomické krize jsme ale byli nuceni počet našich pracovníků snížit. Bylo to jedno z nutných opatření. Nyní zaměstnáváme sto pětatřicet lidí. Považuji naši firmu za dlouhodobě stabilního zaměstnavatele ve znojemském regionu.
V souvislosti s naším výrobním programem nadále hledáme schopné odborníky a specialisty ve strojírenských profesích. Nyní nám chybí především strojní a elektro inženýři. I přes složitou situaci na trhu jsme začátkem letošního roku dokonce navyšovali mzdy.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Nejvýznamnějším zákazníkem je naše mateřská společnost Sklostroj Turnov. Přes ni dodáváme většinu zařízení do linek na obalové sklo pro zahraniční zákazníky, zejména do nových skláren v Rusku.
Z tuzemských firem patří k našim významným zákazníkům Saint Gobain Vertex. Vyrábíme pro ně zařízení na míru podle dodané technické dokumentace.
Poskytujeme také montážní a servisní práce při rekonstrukcích a opravách jejich strojů.
Našim zákazníkům poskytujeme také technickou pomoc formou obráběcích a zámečnických prací včetně pálení plechů plazmou.

Na jakou velkou či netradiční zakázku si vzpomínáte?
Na Štědrý den roku 2009 vyhořela sklárna v Heřmanově Huti u Plzně. Sklářské stroje Znojmo uspěly ve výběrovém řízení na rekonstrukci stávajících linek. Současně jsme dodávali dvě linky zcela nové. I přes náročnost projektu sklárna následujícího roku obnovila výrobu. Na klíčových dodávkách technologických zařízení jsme se podíleli jako jediná česká firma.

Obchodujete i s jinými státy než s Ruskem?
Máme navázanou kooperaci s firmami v sousedním Rakousku. Již dvanáct let tam dodáváme podsestavy strojů, mimo jiné i pro výrobu PET lahví.
Další spolupráci máme navázanou s Německem a Švýcarskem. Kromě toho jsme plnili jednorázové zakázky do řady okolních zemí. Jmenovat mohu Ukrajinu, Polsko, Rumunsko a Bělorusko. Kolem osmdesáti procent naší produkce je exportováno do zahraničí.

Jak dopadla hospodářská krize na váš podnik?
Došlo pochopitelně k výraznému poklesu obratu, ale až v roce 2010. Měli jsme rozpracované velké zakázky, které jsme postupně plnili. Ekonomickou a hospodářskou krizi jsme tedy pocítili asi o rok později než ostatní firmy.
Díky poklesu zakázek jsme tento nepříznivý rok mohli věnovat tolik potřebné vývojářské práci. Kromě sklářského průmyslu jsme se snažili expandovat také do obalového a potravinářského průmyslu.
Jedním z našich nově vyvinutých výrobních zařízení je pekařská pásová pec. Bez potíží dokáže upéct až čtrnáct tisíc rohlíků za hodinu a poměrně úspěšně jsme ji prezentovali na potravinářském veletrhu Salima v Brně.
V současnosti je zařízení již v plném provozu a slouží zákazníkovi. Nově vyvíjené stroje jsou určeny pro větší okruh koncových zákazníků. Otevírají se nám větší možnosti a šance na získání nových zakázek.

Jak se díváte na vývoj firmy do budoucna?
Chceme si udržet pozici stabilního a perspektivního zaměstnavatele. Naším záměrem je pokračovat v dosavadní strategii s dodávkami do sklářského průmyslu.
Současně intenzivně hledáme také dalšího strategického partnera pro rozšíření výrobního sortimentu.
Budeme usilovat o rychlé zavedení nově vyvinutých zařízení. Zajistíme tak firmě i zaměstnancům větší perspektivu. Chceme také podporovat odborný růst našich pracovníků i investovat do modernizace technologického vybavení.

Další díly seriálu Podnikání na Znojemsku najdete ZDE

Autor:

20.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Znojma. Ilustrační fotografie.

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Ilustrační foto

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Mladé holky skvěle zapadly. Už potřebujeme jen vylepšit souhru, hlásí kapitánka

Znojmo /ROZHOVOR/ – Kapitánka na nahrávce. Řeč není o žádné válečné situaci, ale o osmnáctileté volejbalové juniorce VK Pegas Znojmo-Přímětice Anně Leischnerové, která vede jako kapitánka znojemské hráčky v letošní sezoně první ligy juniorek. Spolu se svými spoluhráčkami v aktuální sezoně posbíraly prozatím čtyři body ze čtyř zápasů a patří jim střed tabulky.

Zaparkoval u vlakové stanice. Když muž vrátil, našel auto bez kol

Znojemsko - Nepříjmné překvapení čekalo v úterý na muže, který odcestoval vlakem ze stanice v Rakšicích. Ráno tam nechal zaparkované auto a když se vrátil, zjistil, že Ford Fusion je bez kol.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

Praha – Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení